1243 találat a(z) ügyvezető cimkére
Végelszámolás alatti jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbiakban kérnénk segítségüket: Egyszemélyes kft. elhatározta a társaság jogutód nélküli megszűnését végelszámolási eljárás keretében, melynek kezdete 08.31. A végelszámoló maga a tag, a kft. ügyvezetője, aki ezidáig társas vállalkozás tagjaként volt bejelentve és ennek megfelelően fizette a járulékokat. Végelszámolóként tevékenységéért díjazásban nem részesül az alapítói határozat szerint. Kérdésünk, hogy meg kell-e szüntetnünk a társas vállalkozói jogviszonyát (18T1041-es nyomtatvány beadásával) a végelszámolás kezdetét megelőző nappal, ha máshol semmilyen jogviszonnyal nem rendelkezik, és nem fizet a továbbiakban járulékot, vagy az eljárás lefolytatásáig nem jelenthetjük ki a cégből, és továbbra is fizetnie kell a járulékokat? Az ügyvédjétől kapott információ szerint ebben az esetben nincs járulékfizetési kötelezettsége, de véleményünk szerint ez csak a végelszámolói tevékenységgel összefüggésben igaz, mivel azért juttatást nem kap. Segítségüket köszönjük!
Kiegészítő tevékenységet folytató tag ekhója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját jogú nyugdíjas tagja és ügyvezetője vállalkozásában készülő filmjében produceri feladatokat látna el. Személyes közreműködése okán havonta fizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot, de az ügyvezetésért jövedelmet nem vesz fel. Amennyiben a kft.-vel külön megbízási szerződést köt a produceri tevékenységre, az így kifizetett összegre választhatja-e az ekho szerinti adózási szabályokat?
Anyasági ellátás ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! Partnerünk egyik ügyvezető tagja anyasági ellátásban részesül három kiskorú gyermeke jogán. A cégben jelenleg személyesen nem működik közre. Heti 36 órás jogviszonnyal nem rendelkezett és jelenleg sem rendelkezik. A kérdésem az lenne, hogy az anyasági ellátás ideje alatt a minimálbér után a járulékokat meg kell-e fizetnie, ha jövedelmet sem vesz ki a cégből? Válaszát előre is köszönöm! Petrik Attiláné
Új bt.: ügyvezetők jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új bt.-ben 2 beltag, 1 kültag van, mindhárman ügyvezetők, rendelkeznek 36 órás munkaviszonnyal. A bt.-ben személyesen közreműködnének a munkában is. Helyesen gondolom, hogy a társasági szerződés aláírása előtt 1041 be kell adnom a 1452 jogviszonyt, viszont a megbízásos jogviszonyt 1202 az ügyvezetésre tekintettel csak akkor kell jelentenem, ha a díjazás meghaladja a minimálbér 30%-át, vagy mindkét jogviszonyt le kell jelenteni, függetlenül a kifizetésektől? Köszönettel: Ibolya
Katás egyéni vállalkozó kft.-tag ügyvezetői státuszának megítélése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély katás egyéni vállalkozó egy kft. tagja és ügyvezetője is egyben. Helyes-e az, hogy egyéni vállalkozóként 50 ezer forintot fizet, a kft.-ben semmit. Véleményünk szerint a kft.-ben beáll a minimálbér utáni járulékfizetés és a katas egyéniben 25 ezer forintot kell fizenie, vagyis kötelezően a kft.-ben lesz főállása tagi jogviszonyosként? Ezen utóbbi esetben a járulékalap a mimimálbér lesz-e vagy a garantált bérminimum? Amennyiben vagy a tagi jogviszonya vagy az ügyvezetői státusza megszűnne, úgy már működik a jelenlegi verzió (25 ezer forint kata és 0 forint a kft.-ben)? Válaszát előre is köszönöm .
Kft. külföldön élő tulajdonos-ügyvezetőjének járulékfizetése Kérdés
Egy egyszemélyes kft. Svájcban élő tulajdonosa átvette a Magyarországon bejegyzett cégének ügyvezetését a társasági szerződés szerint megbízási jogviszonyban. Eddig személyesen nem működött közre a vállalkozás tevékenységében. Jelenleg külföldön otthon tartózkodik gyermekével és részmunkaidőben dolgozik. A kérdésem a következő: Magyarországon be kell-e jelenteni őt mint társas vállalkozás személyesen közreműködő tagját, és keletkezik-e biztosítási jogviszonya? Változtat-e a járulékfizetési kötelezettségen, ha külföldön magánbiztosítóval kötött szerződése van, és fizeti annak díját? Ha mentesül Magyarországon a fizetési kötelezettség alól, szükséges-e valamilyen igazolás az adóhatóság felé? Válaszukat előre is köszönöm!
Bújtatott munkaviszony? Kapcsolt vállalkozás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek van két alkalmazottja, könyvviteli szolgáltatással foglalkozik. A vállalkozó végzettsége mérnök, csak a kettő részmunkaidős munkavállalónak van könyvelői végzettsége. A vállalkozó főállásban egy mérnökirodában dolgozik, ahová szeretnék felvenni egyik részmunkaidős alkalmazottját adminisztrátor (egyéb ügyintéző) munkakörbe. Abban az esetben, ha a mérnökiroda könyvviteli szolgáltatását át szeretné venni a jelenlegi könyvelőjétől, és az egyéni vállalkozásból kiszámlázni a mérnökiroda felé, ütközne-e valamilyen jogszabállyal, illetve felmerülne-e a bujtatott munkaviszony kérdése? A könyvelést ugyanaz a személy végezné, aki az adminisztratív munkakört látná el a mérnökirodában. A járulékot mindkét munkáltatónál fizetnék, a munkavállaló az egyéni vállalkozás eszközeit használná, viszont a mérnökiroda kft. és az egyéni vállalkozás székhelye megegyezik. Jelentene ez bármilyen szabálysértést? Ezen kívül a fent említett kft. ügyvezetője jelenleg az egyéni vállalkozó (egyben a mérnökiroda munkavállalója) édesanyja, de a közeljövőben valószínű, hogy ügyvezetői pozícióba kerül. Ebben az esetben kapcsolt vállalkozásként kellene kezelni a két vállalkozást, vagy csak az ügyvezetővé válás után? Válaszát előre is köszönöm. Zsanett
Ügyvezetők és hozzátartozók: külföldi utazás – adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás ügyvezetői – részben munkaviszonyban, részben tagi jogviszonyban vannak a társasággal – és közeli hozzátartozói nem üzleti célú üzleti utazását a vállalkozás fizeti. A felmerülő költségekről a vállalkozás nevére szóló számlákkal rendelkezik, amelyeket költségként elszámol. Kérdésem az, hogy milyen adózási vonzata van a finanszírozott külföldi útnak, az milyen jogcímen keletkezik, és a 08-as bevallásban hogyan kell bevallania a vállalkozásnak. Milyen elvek szerint kell eldönteni, hogy egyes meghatározott juttatásnak lehet-e minősíteni a kifizetéseket, vagy az ügyvezetők jogviszonyai szerinti – munkaviszony, tagi jogviszony – szerinti jövedelemnek? A közeli hozzátartozó részére kifizetett összeget és az ügyvezetők tekintetében más eljárást kell követni, ha a közeli hozzátartozó nem téríti meg az utazás ellenértékét? Azt, hogy a felmerülő kifizetések és adóterhek nem a vállalkozás érdekében történő ráfordítások, egyértelműek számunkra. Segítségét köszönjük.
Társas vállalkozó, aki főállású katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A jelenleg főállású katás egyéni vállalkozó 2019-ben egyszemélyes kft.-t alapít, ahol természetesen a társaság ügyvezetői feladatait, valamint a társaság bevételszerző tevékenységét egymaga látja el. Kérdéseim a következők: az ügyvezetői feladatokat megbízási jog viszonyban díjazás nélkül, a társaság tevékenységéhez kapcsolódó feladatokra létesíthet-e önmagával munkaszerződést, és ezek után átjelentkezhet-e főállás melletti egyéni vállalkozónak? Kérem a segítségét hogy a fentiekben vázolt helyzetben mi a megfelelő eljárás és ehhez milyen adófizetési kötelezettséggel kell számolni? Válaszát várva fáradozását előre is köszönöm.
Statisztikai létszám Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaságiadó-bevallás 1729-A-02-02 sorában feltüntethető-e 1 fő, ha a tulajdonos, aki egyben ügyvezető is, megbízás keretében látja el tevékenységét? Jövedelmet nem vesz ki, járulékfizetés sem történik, mivel van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya. (A bevallásban a személyi jellegű ráfordításoknál 0 összeg szerepel.)
Ügyvezető-változás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha változott az ügyvezetés a cégben (a társasági szerződés szerint az egyik ügyvezető kikerült, egy másik meg be), azt be kell-e jelenteni a T201 nyomtatványon, vagy a cégbíróság jelenti tovább? Én úgy tudtam, hogy a cégbíróság jelenti, és nem is találok ilyen lehetőséget a nyomtatványon. Köszönöm előre is! Tóth Adrienn
Katás kkt. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amikor a kkt. a katát választotta, két nem munkaviszonyos ügyvezetője volt. Sajnos csak az egyikük lett kisadózóként bejelentve. Ezt szeretnénk korrigálni, hogyan tehetem meg? Eltelt egy hónap, a be nem jelentett ügyvezető lemondott, a társasági szerződést módosították. Ha bejelentem az egy hónapra, amíg ügyvezető volt, most ki kellene jelenteni, azonban a nyomtatványon nem találok erre vonatkozóan választási lehetőséget. Köszönöm a válaszukat.
Ügyvezető gyeden: ezek a járulékfizetési kötelezettségek Cikk
Ha a cég ügyvezetését egy gyeden lévő kismama látja el, milyen jogviszonyba sorolható? Milyen járulékfizetési kötelezettség áll fenn? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Ügyvezető díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Magyarországon bejegyzett kft. ügyvezetését olyan személy látja el, aki nem tulajdonosa a kft.-nek. Az ügyvezető jelenleg Németországban él és ott is dolgozik. Az ügyvezető elláthatja-e a kft. ügyvezetését annak ellenére, hogy nem tartózkodik Magyarországon? Az ügyvezetést vállalhatja-e ingyenesen? Kell-e ebben az esetben bármiféle adót vagy járulékot fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm!
Biztosítási jogviszony és fizetendő járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alakult kft. esetében, ahol az ügyvezetést egy gyeden lévő kismama látja majd el, személyesen egyébként egyelőre nem működik közre, viszont a gyed lejárta után igen, ez kb 1 hónap. Milyen jogviszonyba sorolható? Milyen járulékfizetési kötelezettség áll fenn? Válaszukat előre is köszönöm.