980 találat a(z) árfolyam cimkére

Ingatlanbérlés kifizetése magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. bérel adószámos magánszemélytől (szír állampolgár) irodát. A számlán szereplő teljesítési dátum a hónap utolsó napja, értéke euróban van megadva. A cég nem rendszeresen utal, előfordul, hogy egyszerre több számlát egyenlít ki a forintszámlájáról. MNB árfolyamot alkalmaz, így a kifizetésnél az adott napi árfolyamot használja. 1. kérdés: valóban akkor kell szerepeltetni a 08-as bevallásban, amikor a kifizetés megtörténik? Illetve annyi a bevétele a magánszemélynek, amennyit kifizettek részére? 2. kérdés: milyen árfolyammal kell neki bérszámfejteni? Hiszen a számla teljesítése napján is más az MNB-árfolyam, mint a kifizetés napján, illetve az átutalt összeg a cég bankjának árfolyamát tükrözi, és a bérbeadó ténylegesen azt az összeget kapja meg. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.

Óriási rizikót vállal, ha ebbe fekteti a pénzét Cikk

A virtuális valuták jelentős kockázataira intették a befektetőket mai közös figyelmeztetésükben az Európai Unió pénzügyi hatóságai.

Milyen árfolyamot kell figyelembe venni közösségi beszerzésnél? Cikk

Milyen árfolyamot kell figyelembe venni Közösségi beszerzésnél, ha a számla nem áll rendelkezésre a tényleges teljesítés bevallási időszakában? – kérdezte olvasónk. Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group adószakértője válaszolt.

Kisadózó devizás bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes kisadózó egyéni vállalkozó devizában vezetett bankszámlájára devizás jóváírás érkezik. A banki kivonaton két dátum is szerepel a jóváírás összegénél: könyvelési nap/értéknap. Melyik dátum lesz a kisadózói bevétel megszerzésének időpontja, mely napi árfolyamon kell a bevételt forintosítani a könyvelési napon vagy az értéknapon? Köszönettel.

Katás egyéni vállalkozó exportszolgáltatás adózása és bevallása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katás, alanyi adómentes egyéni vállalkozó exportszolgáltatást számláz. Példaképpen a teljesített időszak 2017.12. hó, 1000 euró értékben. Az erről készült számla kelte 2018.01.10., a fizetési és teljesítési határidő 2018.02.10. A számla ellenértéke 2018.02.02-án beérkezik a bankszámlára. A kata bevételi nyilvántartásba 2018.02.02-i MNB-árfolyammal kerül rögzítésre, azonban a 0865-ös és a 18A60-as bevallásokban van a kibocsátás napján 2017.01.10-i árfolyammal kellene bevallani, azonban így nem egyezik majd a katabevallás illetve az áfabevallás szerinti összeg. Lehet-e, és van-e erre jogszabály, hogy ne két különböző összeg kerüljön a bevallásokba? Válaszukat nagyon szépen köszönöm.

Közösségi beszerzés árfolyama Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi beszerzés árfolyamára vonatkozó kérdést szerettem volna feltenni, mégpedig arra az esetre, ha a számla nem áll rendelkezésemre a tényleges teljesítés bevallási időszakában, tehát az áfát a tárgyhónapot követő hónap 15. napján kell bevallanom. Találtam egy választ az Önök kérdések és válaszok oldalán 2017.09.19. ( Közösségi beszerzés elkésett számla árfolyama címszó). Ezzel ellentétes a következő bejegyzés a NAV információs füzetéből: "A külföldi fizetőeszközben meghatározott ellenértéket a fizetendő adó megállapításakor érvényes, belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet által devizában eladási árként jegyzett árfolyamon vagy – amennyiben a beszerző a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közzétett árfolyam alkalmazását választotta, és azt előzetesen az adóhatósághoz bejelentette – az MNB által hivatalosan közzétett árfolyamon kell forintra átszámítani, ami a teljesítés napját követő hónap 15-ei árfolyam alkalmazását jelenti, kivéve, ha számlakibocsátás időpontjában érvényes árfolyamot kell figyelembe venni. (Vagyis amikor a számlakibocsátáshoz kötődve keletkezik az adófizetési kötelezettség.)" Szeretném megkérdezni a szakértőt, hogy melyik árfolyamot kell figyelembe venni, a számla keltének idején vagy pedig a teljesítést követő hónap 15-én érvényes árfolyamot? Köszönöm!

Tőketartalék nyilvántartásba vétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar cég, amely forintban vezeti könyveit, taggyűlési határozati döntéssel – a saját tőke forintban történő egyidejű emelése mellett – euróban maghatározott összegben tőketartalékot képzett, melynek HUF összegét a taggyűlési jegyzőkönyvben nem határozták meg. Kérdés: milyen árfolyamértékkel kell ezt az EUR-ban meghatározott tőketartalékot nyilvántartásba venni (a társaság MNB-árfolyamot alkalmaz a devizaügyletei kapcsán, ami a NAV részére is be van jelentve)? Véleményünk szerint a bírósági bejegyzés napján érvényes MNB-árfolyamon kell ezt nyilvántartásba venni, az akkor érvényes MNB árfolyamon. Helyes a feltételezésünk?

Árfolyam áfa területi hatályán kívüli szolgáltatásnyújtásnál Kérdés

Katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó EU-s és harmadik országbeli adóalanyoknak nyújt az EU-s fordított adózás, illetve az áfatörvény területi hatályán kívülinek számító szolgáltatást (internetes hirdetési felület értékesítése). A kibocsátott számlák tehát áfa nélküliek. Folyamatos teljesítésű ügyletek, havi elszámolással. Az egyéni vállalkozó nem jelentette be az MNB-árfolyam használatát. Kérdésem, hogy az áfabevallásban és az összesítő nyilatkozatban milyen árfolyamot kell használni? Az áfatörvény "ha az adó alapja külföldi pénznemben kifejezett" szófordulattal él, viszont a fenti áfa nélküli számláknál nincs "adó alapja", mert áfatörvény területi hatályán kívüli számlákról van szó. Tehát véleményem szerint a fenti esetekre az áfatörvény 80. §-a nem vonatkozik. Tehát a pénz számlán történő jóváírásakor érvényes MNB-árfolyammal kell számolni az 1865ÁFA és a 18A60 összesítő nyilatkozatokban? Helyes-e a következtetésem?

Szlovák számla konverzió Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozás Szlovákiában autópálya matricát vásárolt bankkártyára. Csak forint bankszámlájuk van. Mi a helyes eljárás a könyvelésben? Úgy gondoltam hogy a MNB árfolyamon konvertálom a CZK EUR-ra, majd az napi árfolyamon forint összegen könyvelem. Viszont így a bankszámlán az euró nagysága nem fog egyezni, így nem tudom hogyan kivezetni az összeget. Mi ebben az esetben az eljárás? A bank euróból váltotta át forintra az összeget. Tehát példával 1400 CZK átváltva 54,46 EURO (311,86 Ft), forintban 16 984 forint szállítóra könyvelve. A banki kivonaton szerepel 1400 CZK és 54,56 EUR 314,61 árfolyamon így az összeg 17166 forint. Hogyan kell helyesen végezni a könyvelést ebben az esetben? Köszönettel

További zuhanás a kriptodevizák piacán Cikk

Szerdán is folytatódott a zuhanás a kriptodevizák piacán: már a második egymást követő napon csökkent kétszámjegyű mértékben a bitcoin, az ether és a ripple árfolyama.

Pánik a bitcoin és más kriptodevizák piacán Cikk

Meredeken csökkent a nagy kriptodevizák árfolyama a mai nap folyamán, a bitcoin, az ether és a ripple egyaránt kétszámjegyű veszteséget szenvedett el a piaci pánik által kiváltott masszív eladási hullámban.

Külföldi időszakos elszámolású számlák könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szeretném tájékoztatásukat kérni az alábbiakban belföldi kft. vonatkozásában: 1.) Külföldi partner számára devizában kiállított időszakos elszámolású számla esetén milyen árfolyammal könyveljük le a számla forint értékét: a szerződés szerinti (számviteli) teljesítés dátuma szerint vagy az áfa teljesítés szerinti árfolyammal? Mely időszak áfabevallásába kerül be a számla értéke mint tájékoztató összeg, a számviteli vagy az áfa teljesítési dátumával? Az áfabevallásba milyen árfolyamon kell átszámítani? 2.) Külföldi partnertől kapott, devizában kiállított számla esetén a számla kelte eltér a szerződés szerinti teljesítés dátumától, ebben az esetben milyen árfolyammal rögzítjük a könyvelésben és az áfabevallásban? Illetve mely időszaki áfabevallásba fog bekerülni az értéke mint fizetendő és levonható áfa? Köszönöm válaszukat!

Részvényopció adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016 októberében a vőm értesítést kapott az amerikai anyavállalatától, hogy 2016.10.27-ével 152 részvényt tartalmazó ingyenes részvényopció került a nevére, a következő feltételekkel: – 2017.10.27-én hozzáférhető/eladható lesz ebből 50 részvény, – 2018.10.27-én újabb 50 részvény válik elérhetővé/eladhatóvá, – 2019.10.27-én a maradék 52 válik elérhetővé/eladhatóvá. Kérdésünk, hogy melyik tőzsdei napi árfolyamon kell a részvények értékét megállapítani? A részvényopció indulásának napja az alap, azaz 2016. október 27., vagy azon napok tőzsdei árfolyamát kell alapul venni, amikor az elérhetőség megnyílt vagy meg fog nyílni? Tisztában vagyunk azzal, hogy a bevétel megszerzésének időpontjában kell az szja-t és az ehót megfizetni. A következő kérdésünk ehhez kapcsolódik. Tehát a jövedelem megállapításánál alkalmazhatjuk-e az adóelőleg megállapításához azt, hogy a bevétel megszerzésének napját megelőző hónap 15. napján érvényes árfolyamot vesszük alapul? Köszönettel: Dobosi Pálné

Külföldi napidíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő jogszabályok értelmezésében kérjük a segítségüket, -1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról törvény alapján a forintra történő átszámításnál a kifizetést megelőző hónap 15. napján érvényes hivatalos MNB árfolyamot kell alkalmazni [szja tv. 6. § (4) bekezdés]. - a 46. § (1) és a 46.§ (6) bekezdés figyelembe vétele alapján, „munkáltatói adómegállapításban történő utólagos elszámolással - adóelőlegként kell megfizetni” itt elsősorban az érdekelne, ha az adóelőleg megfizetése így történik, akkor a külföldi napidíj átváltásához, ez hogyan viszonyul. - továbbá az 1997. évi LXXX. törvény 50. §-a alapján, de főként a (6) bekezdés szerint, hogyan értelmezzük a jogszabályokat az adott kérdés tekintetében? Kérdésünk a következő: A külföldi jövedelem és egyéb jövedelmek (külföldi napidíj) kifizetése esetén, ha az a novemberi bérszámfejtés, de a munkavállalónak december elején történő utalás esetén, a fentiek alapján mit tekintünk a kifizetés hónapjának, illetve a novemberi bérszámfejtés során akkor melyik hónap (október 15. vagy november 15-ei) árfolyamon kerül átszámolásra a novemberi bérlapon a napidíj összeg? Hogyan kell összehangolni a törvényeket, illetve kell-e ezt együttesen vizsgálni? Segítségüket előre is köszönöm.

EU-szolgáltatás árfolyam Kérdés

Az EU-ból érkező szolgáltatások számláinak áfabevallásakor mi a teljesítés időpontja? Mely időpont árfolyamán kell forintra átszámítani és bevallani az áfa összegét olyan esetekben, amikor az áfát a (áfatörvény 37. § (1) bekezdés) szolgáltatás igénybevevője mint áfaalany fizeti?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsoltság

Pölöskei Pálné

adószakértő

Ügyvezető díjazás nélkül

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink