980 találat a(z) árfolyam cimkére
Mentes őstermelő euróban értékesít
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy van egy mentes őstermelő, aki tulajdonrészesedése miatt nem jogosult kompenzációs felárra, ezért készpénz-fizetési számlát állít ki az értékesített spárgájáról. Ausztriai cégnek számláz euróban, de nincs bejelentkezve MNB középárfolyamra. A kérdésem, hogy ilyen esetben az x összegű eurós számlákat milyen összeggel szorozzam be, hogy megkapjam forintosítva az őstermelő által értékesített összeget? További kérdésem, hogy ez az adott őstermelő nem rendelkezik közösségi adószámmal, probléma-e vagy ez nem is számít közösségi értékesítésnek? Előre is köszönöm válaszukat! Tünde
Devizás előlegszámla árfolyama
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk szálláshely-szolgáltatásra előleget kér be nyáron érkező vendégeitől. A leendő vendég elutalja a szolgáltató HUF-os Erste bankszámlájára EUR-ban az előleg összegét. Helyesen jár-e el a szolgáltató, ha előleg számla kibocsátásakor EUR-ban kiállítja a számlát, de nem a teljesítéskori MNB árfolyamot használja, hanem az Erste Bank árfolyamát, amelyen a bank forintosította a beérkező előleget? Számviteli politikájában választhat többféle váltóhelyet? Normál esetben az MNB által közzétett árfolyamokkal forintosítja devizás számláit. Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel,
Újabb történelmi csúcson az OTP-részvény
Cikk
Az OTP átlépte a január 18-án elért 11 970 forintos történelmi csúcsát, ugyanis a részvények ára 180 forinttal, 1,52 százalékkal 12 000 forintra nőtt, forgalmuk 11,7 milliárd forintot tett ki – tájékoztatta az MTI-t Ballai Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője.
Árfolyamszámítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 10 ezer eurós előlegszámlát állított ki 314,5 forint/euró árfolyamon. Az áru szállítását több részletben teljesítette, amiről a teljesítés időpontjában minden esetben számlát állított ki, különböző teljesítéskori árfolyamon. Véleményem szerint az előlegszámla kiállításában érvényes árfolyamon kellett volna a számlák árfolyamát meghatározni. Helyesen gondolom? Köszönöm a válaszát.
Árfolyam határozott idejű eurós fordított áfás számlázásánál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Beszállító cég havonta kiállít egy fordított áfás számlát euróban (acéltermékek; határozott idejű). A számla tartalma: teljesítés dátuma (számv.sz.) 01. 31., számla kelte (02. 05.) teljesítés dátuma (áfatörvény szerint) 03. 05., fizetési határidő: 03.05. A számlán a 01.31-ei árfolyam szerepel, a forint összeg is így van meghatározva a számlán. A könyvelőprogramunk a számla keltének megfelelő árfolyamot használja mind a könyvelés mind az áfabevallás soraiban. A programozók szerint ez így helyes. Ebben az esetben a kiállító cég jár el helytelenül? Így nem egyezik az ő bevallásuk a miénkkel. Az áfánál a számla keltét, a mérlegben pedig a 01.31-ei árfolyamot kellene használni? Technikailag hogyan működik a könyvelés? A kiegyenlítésnél például, melyik árfolyamhoz képest lesz árfolyamnyereség, illetve -veszteség, csak mert a program csak egy dátumhoz tartozó árfolyamot használ (számla dátuma)? Válaszukat előre is köszönöm!
Külföldi árufuvarozás költségeinek elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nemzetközi árufuvarozással foglalkozik, melynek kapcsán a következő a kérdésem: 1. A kamionok üzemanyagkártyával tankolnak, és az elszámolás a FLEETCOR Hungary Kft.-n keresztül kerül elszámolásra. Az elszámoláson az összegek fel vannak tüntetve euróban és forintban is. Az a kérdésem, hogy az elszámoláson feltüntetett forintösszeget könyvelhetem-e költségként – egyszerűen forintban –, ugyanis nem választottam az MNB középárfolyamos elszámolást. 2. A külföldi útdíj áfáját vissza lehet-e igényelni a külföldi adóhatóságtól? 3. Abban az esetben, ha a sofőr külföldön kártyával fizet, például adott hónap 1-jén, akkor a bankszámlakivonaton a terhelés 1-2 nap múlva jelenik meg. A bank a vásárlás napján érvényes árfolyammal számol a forintszámlán. Az 1-2 napos átfutási idő miatt szükséges-e árfolyamkülönbözetet számolni? 4. A kamion például Romániában fizet útdíjat. Erről egy nyugtát kap, melyen az útdíj román lejben van feltüntetve. A forintszámlán a bank ezt a valutát átváltja euróra, majd forintra. A forintra átváltott összeget elszámolhatom-e költségként, vagy más módszert kell alkalmaznom? (A bankszámlakivonat tartalma a következő: Könyvelés dátuma 01.24. Vásárlás külföldi kereskedőnél -10 PLN 2019/01/22 324,4000 HUF/EUR a terhelés összege 759 Ft.)
Átvezetés devizaszámlára
Kérdés
Az alábbiakhoz tisztelettel kérem segítségüket: ügyfelünk az MNB-árfolyamot alkalmazza külföldi pénznem forintra átszámításához. Kérdésem: forintban vezetett bankszámlájáról eurót vezet át a devizabankszámlájára, a bank a saját árfolyamán terheli forintban a bankszámláját. A devizaszámlára való beérkezéskor az MNB árfolyamát kell-e használnunk és ezzel jelentős árfolyamkülönbözet keletkezik az átvezetési számlán? Így kell-e eljárnunk? Segítségüket nagyon szépen köszönöm. Üdvözlettel: Kiss Györgyi
Itt az ideje a katás bevallásnak
Cikk
A tevékenységüket folyamatosan végző katás egyéni vállalkozóknak 2019. február 25-éig kell benyújtaniuk az éves bevallásukat, a 18KATA nyomtatványon, s ugyanezen kell bevallani, ha a katás vállalkozás átlépte a bevételi értékhatárt, és emiatt büntetőadót kell fizetnie. (Ha az szja-törvény hatálya alá tartozó jövedelmük is van, akkor május 20-áig a 18SZJA bevallást is be kell nyújtaniuk.)
Devizavásárlás saját cégtől
Kérdés
Az Mt.154. §-a kimondja, hogy a munkabért forintban kell megállapítani és kifizetni. Ezzel kapcsolatban a kérdésem: mivel a társaság bevételei euróban vannak, van-e törvényi akadálya, hogy a saját cégemtől eurót vásároljak , hogy én váltsam át az eurót forintra? Ha nincs, milyen árfolyamon tehetem meg? MNB deviza közép-árfolyamon kell? Köszönettel!
Valuta kezelése pénztárgépes értékesítésnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás trafikot üzemeltet, melynek jellemzői, hogy (1) vannak 0%-os és 27%-os áfakulcs alá tartozó termékértékesítések, (2) a forgalom egy része készpénzben, egy része bankkártyán bonyolódik, és (3) a termékek ellenértékének egy részét forintban, egy részét euróban egyenlítik ki. A vállalkozás minden pénztárnyitáskor rögzíti az általa aznap használt forint/euró elszámoló árfolyamot, amely jellemzően kevesebb, mint az MNB-árfolyam, vagy a választott pénzintézet valutavételi árfolyama. A pénztáros az értékesítési folyamat végén kiválasztja a valutanemet, azaz euróban történő kiegyenlítéskor a forintérték átszámítódik a vállalkozás által alkalmazott árfolyamon. A pénztárgépszalagon látszódik az összes forgalom forintban kifejezve, majd ezt alábontjuk forint készpénzre, euró készpénzre (valutaösszegre és a választott árfolyam), illetve a banki terminálon keresztül megfizetett ellenértékre. A pénztárzárás egy másik részén látszódik az összes forgalom forintban kifejezve, majd ez alábontásra kerül 0%-os és 27%-os kulcs alá tartozó termékértékesítésre. Kérdéseim a következők: 1. Szabályos-e az a könyvelési eljárás, hogy első lépésben az összes ellenérték megjelenik a forintpénztárban, majd a valutában befolyt ellenértéket átvezetem az európénztárba? 2. Alkalmazhat-e a trafik általa választott elszámoló árfolyamot, vagy az értékesítésnél az áfatörvény szerinti MNB-, EKB- vagy devizaeladási árfolyamok valamelyikét kell alkalmazni?
Kriptovaluta év végi értékelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi cég értékesítette egy követelését, melynek ellenértékét kriptovalutában teljesítették 2018 elején. Ezen kriptovaluta bekerülési értékét az egyéb követelések között tartják nyilván. A 2018.12. 31-ei tőzsdei árfolyam alapján ezen kriptovaluta árfolyama jelentősen alacsonyabb a bekerülési árfolyamnál. Az év végi értékelés keretében ezt az árfolyam-különbözetet pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai vagy értékvesztésként egyéb ráfordítások között kell kimutatni? Segítségüket köszönöm!
Egyéni vállalkozó devizás ügylete
Kérdés
Egyéni vállalkozónak külföldi vevő fizet jogdíjat termékek értékesítése után. A jogdíjról USD fizetési értesítőt küld az eladásokról, és a lezárt időszak szerint fizetendő összegről. Az ellenérték azonban EUR devizaszámlára érkezik. Kérdésem, hogy a számlát dollárban vagy euróban kell-e kiállítani? Forintra történő átváltásnál melyik pénznem árfolyamát vegyem alapul?
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó külföldön
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó (kőműves, festő) Németországban, magánszemély megrendelő részére fog munkát végezni. Lesz hatóságiengedély-köteles és nem engedélyköteles munkája is, tehát mindkettőt kérem, legyen szíves kifejteni. Kell-e EU-s adószámot kiváltania? Kell-e a német adóhivatalnál regisztrálnia, és ha igen, akkor hogyan? Csak áfára? Milyen számlát fog kiállítani? A számla fog-e áfát tartalmazni, és ha igen, akkor a német mértéknek megfelelőt? A fentiek függvényében hová kell bevallani és megfizetni az áfát? Mit kell ráírni a számlára megjegyzésként? Az euróban kiállított számlára választhatja az MNB szerinti árfolyamot? Nagyon köszönöm!
Költöztetési juttatás munkaszerződésben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaszerződésben meghatároztak a munkavállalónak devizában egy összeget, aminek a célja, hogy a külföldről hazaköltözés költségeire fordítsa. Nem külföldi kiküldetéshez kapcsolódó! A szerződés 09. havi, a kifizetést a novemberi bérsrel együtt utalják, 12.04-én. Kérdés: milyen árfolyammal számoljunk? Köszönöm szépen!
Külföldről származó kamat adózása magánszemélynél
Kérdés
Tisztelt szakértő! 1. Külföldi (EU) országban bankbetétre jóváírt kamat, ha nem fizeti ki a bank, hanem marad a bankbetétben, akkor az kamatjövedelem-e annak jóváírásakor? 2. Külföldi (EU) pénzintézettől felvett kamatjövedelemnél a 15 százalék személyi jövedelem adón kívül van-e mág más adó, milyen árfolyamon számoljuk? 3. A külföldi bank nem ad igazolást a kamatjóváírásról, csak ha fel is van véve. Ha jóváíráskor ez jövedelem, akkor mi a bizonylat?