157 találat a(z) áfavisszaigénylés cimkére
Családi gazdálkodó áfavisszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdálkodó, 1998-óta folyamatosan. 2013 ban egyéni vállalkozói tevékenységet kezdett (ugyanaz az adószáma és az áfakódja), amit 2015-ben két részletben is szüneteltetett, majd 2015. 09. 24-étől meg is szüntetett. Tevékenysége egész évben a családi gazdaság bevételéből és kiadásából származik. Az adóhatósági egyeztetés következtében be kellett nyújtani egy bejelentő lapot (15T101E a magánszemély tevékenységéről, ami szerintem évek óta be volt jelentve a családi gazdaság részére.) Azt a tájékoztatást kaptam, hogy nem igényelhetek vissza áfát arra az időre, amíg nem végzett vállalkozói tevékenységet, mivel a családi gazdaság státusz nem létezik, amiért vállalkozó volt. Az lenne a kérdésem, hogy visszaigényelhetem-e az áfát, mint családi gazdálkodó? A másik kérdésem az lenne, hogy a családi gazdaság tagjának kell-e őstermelői igazolványt váltani? Köszönettel: Jakab Judit
Bérbeadott ingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft., amely az ingatlan-bérbeadást adókötelessé tette, az ingatlanértékesítést pedig nem, vásárolt egy ingatlant 2012. évben, melyet bérbe is adott, amiről áfát tartalmazó számlát állított ki. 2014. évben tetőtérbeépítés történt, melyhez kapcsolódó felújítási számlák áfáját visszaigényelte (tekintettel arra, hogy bérbeadási céllal tartotta az ingatlant). 2015. augusztusban lejárt a bérleti szerződés, és úgy döntött a kft, hogy értékesíti az ingatlant. Kérdéseim: – Mivel az ingatlanértékesítést nem tette adókötelessé, az értékesítéskor áfamentes számlát állít ki? – A teljesítés dátuma a birtokbaadás napja lesz? (Több részletben kerül kifizetésre az ingatlan vételára, de a birtokbaadás az utolsó részlet kifizetésekor fog megtörténni.) - Kell-e az ingatlan felújításához kapcsolódó beszerzések áfáját utólagosan korrekciózni? Ha igen, hogyan, és mely időpontban? Köszönettel.
Nyílt végű pénzügyi lízing vételi jog Kérdés
Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében lízingelt egy személygépkocsit. Az áfát levonásba helyeztük. A lízingszerződése lejárt. A kft. élni kíván vételi jogával. Ez jár-e bármilyen adókockázattal? Esetleg átminősítheti-e a NAV, hogy ez nem lízing volt, hanem adásvétel, és jogtalanul igényeltük vissza az áfát. Mi a helyes eljárás ez esetben? Milyen könyvelési teendőink vannak, ha az autó a cégben marad?
Késett EU-s számla Kérdés
EU-s beszállítónk számlája egy tárgyi eszközről 3 hónappal a teljesítést követően érkezett be. Szeretném a fizetendő áfarészét önellenőrizni. Ha jól tudom, a visszaigénylés csak a számla kézhezvételekor lehet, a fizetendő áfarészt viszont a teljesítést követő hó 15-éig meg kell állapítani. Amennyiben önellenőrzöm, ugyanabban az időszakban kell visszaigénylésként és fizetendőként is beállítanom? Vagy a fizetendőt pléldául a 6., a visszaigénylést a 9. havi bevallásban (mert ekkor kaptam meg a számlát)? Vagy együtt a kettőt a 6. havi 65-ös és A60-asban? Keletkezik így késedelmi pótlék? Amennyiben szolgáltatásról van szó, az is hasonlóan működik? Köszönöm válaszát előre is! Üdvözlettel: Zsuzsa
Üzlethelyiség-értékesítés után áfafizetés Kérdés
Alanyi adómentességet választott kkt. üzlethelységet értékesítene. Annak idején az áfát visszaigényelte, és még nem telt el a 240 hónap. Tehát az időarányos áfát meg kell fizetnie. Az értékesítés magánszemély részére történne. A számlán fel kell tüntetni az áfát? Vagy csak bevallani és megfízetni? Melyik havi, illetve negyedévi bevallásban kell szerepeltetni, ha az értékesítés októberben lesz? Köszönettel.
Parkoló áfája Kérdés
A kft. telephelyén parkolót épít. A parkolót saját dolgozói és az üzletfelek is használni fogják. A számlák áfatartalma visszaigényelhető-e?
Cégautóadó, áfavisszaigénylés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék tájékoztatást kérni, amennyiben lehetséges az alábbi kérdésemre. Egy építőipari kft. az egyéni vállalkozótól használt gépjárművet vásárol. Toyota Hiace 2,4 diesel, a vezetővel együtt 6 személy szállítására alkalmas. Együttes tömege a 2800 kilogramm. Korábban az eladó is használtan vásárolta a járművet, nem tudott pontos vtsz. számot írni a számlára, de véleménye szerint kishaszongépjárműként vette ő is, és emiatt valószínű, hogy 8704 a besorolása. Az áfát ennek ellenére a kft. nem igényelte vissza a mostani vételkor, mert tudomásom szerint ezen típusú gépjárműveknek időközben változott a besorolása 8703 vtsz. szám alatt. (Talán a besorolás megváltozása, illetve az áfa levonhatóságának megszűnése miatt sem kaphatóak újonnan ilyen típúsu járművek.) Bizonylatan vagyok abban, hogy helyes-e az eljárásunk, hogy a számla szerinti áfa összegét nem vontuk le. A cégautóadó-megállapítás vonatkozásában is tanácstalanok vagyunk, értelmezhetetlennek tűnik a törvény szerinti "vegyes használat" meghatározás. A 2500 kilogramm feletti kitételnek megfelelne a Toyota Hiace 2,4 diesel, 6 személyes gépjármű. Ezért szeretném megkérdezni, hogy a véleményük szerint a leírt gépjárműhasználat után a kft. köteles cégautóadót fizetni? A szíves válaszadásukat előre is megköszönöm: Strausz Tibor Adózóna előfizető.
Egyéni vállalkozó egyéni céggé alakulás készlet áfája Kérdés
Egyéni vállalkozó egyéni céggé alakulásakor a készlet apportként átmegy az egyéni cégbe. Áfásan vagy áfa nélkül? A kifizetetlen szállitói számlák áfája visszaigényelhető-e az egyéni vállakozásnál vagy az egyéni cégben?
Zártkörű pénzügyi lizing áfa visszaigénylése? Kérdés
Társaságunk tehergépkocsit lízingel. Megérkezett az autólízingcégtől a számla, melyen nem szerepel az autóforgalmazónak befizetett 30 százalék előlegátutalás, a két cég közötti összevezetés után az áfát visszaigényelhetjük egy összegben. Lehetséges az, hogy be kell fizetnünk az áfát, mint lízing-igénybevevőnek, és csak később igényelhetjük azt vissza? Köszönöm előre is a válaszukat.
Mezőgazdasági őstermelő személygépkocsi lizingje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörbe bejelentkezett mezőgazdasági őstermelő nyílt végű pénzügyi lízingszerződés keretében személygépkocsit szerzett be. Kérdésem, hogy a mezőgazdasági őstermelő esetében is lehetőség van-e a lízingdíj áfavisszaigénylésére a vállalkozás érdekében felmerült használat arányában? Amennyiben igen, mi a teendő az első nagyösszegű lízingdíj esetében, amikor még nem ismert a hivatali és a magánhasználat mértéke? Köszönettel: Vadkerti Ilona
Zárt végű és nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés
Tisztelt Adózóna! A nyílt végű és a zárt végű lízing könyvelési különbségei felől szeretnék érdeklődni. Továbbá az értékcsökkenés elszámolása, a maradványérték és minden egyedi különbség és egyezőség is érdekelne. Eléggé parázs vita alakult ki az irodában ez ügyben, s szeretnénk pontot tenni az ügy végére. Továbbá az áfavisszaigénylés is foglalkoztat bennünket, és arról nem is beszélve, hogy havonta, vagy egy összegben vannak a számlák. S a tartós bérlet az egyenlő a nyílt végű lízinggel? A parázs vita egy személygépjármű nyílt végű lízingelésén alakult ki, s annak az elszámolásán, áfavisszaigénylésén, maradványértékén és az értékcsökkenés elszámolásán. Előre is köszönöm szíves válaszukat. Üdvözlettel, Kálmán Csaba.
Társasházban lévő iroda bérbeadása áfa szempontjából Kérdés
Egy társaság saját tulajdonú irodáját rendszeresen bérbeadja, bejelentkezett az áfatörvény hatálya alá, most egy áfaellenőrzésnél a NAV ellenőre kivette e visszaigényelhező számlák közül ezt a bérbeadási számlát, mivel az épület, amiben az iroda van, egyébként társasház. De a számlát nem, mint társasház bocsátotta ki. A NAV-ellenőr szerint csak 0 áfával lehetett volna kiállítani a számlát. Kérem, válaszoljanak, hogy Önök szerint az ellenőrnek igaza van-e? Nekem sántít a dolog, eddig soha nem kifogásolták az áfás bérbeadási számlákat. Üdvözlettel: Reiter Tiborné
Ingatlanértékesítő cég Kérdés
Egy kft. kizárólag ingatlanértékesítéssel foglalkozik, nem jelentkezett be az általánostól eltérő áfaszabály alá. Általában magánszemélynek fog értékesíteni, két évnél régebben használatba vett ingatlanokat. Ilyen esetben az értékesítés áfamentes. Abból a költségből, amit az ingatlanra fordít – értékesítés előtti felújításra gondolok –, az áfa ilyen esetben visszaigényelhető? Köszönettel.
Ingatlan áfamentes bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy most alakuló kft. szeretne vásárolni egy ingatlant, ahol a vételár áfával növelt. Ahhoz hogy az áfát vissza tudja igényelni, be kellene jelentkeznie az ingatlan speciális adózása alá. Viszont a bérbeadást mentesen szeretné folytatni, de az ingatlanba beruházás is lenne. Ha a ” V”, „P”–ét választjuk a speciális adózások közül, akkor a vételi áfa visszaigényelhető? Viszont emellett lehet áfamentesen bérbe adni? Vagy a vételi áfát csak akkor lehet visszaigényelni, hogy ha az S pontot jelöljük be, azaz áfásan adunk bérbe? Tehát a fő kérdés az lenne, hogy tud-e az üzemelni, hogy mentesen adunk bérbe, de a vételi és a beruházási áfát visszaigényeljük? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Horváth Emőke
Nyílt végű pénzügyi lízingelt személygépkocsi megvásálása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk nyílt végű pénzügyi lízingel egy személygépkocsit. Az üzemi célú használat (kb. 70 százalék) arányában levonjuk a lízingdíjak áfatartalmát. Amennyiben társaságunk a személygépkocsit a maradványértéken megvásárolja, akkor csak a maradványérték, mint személygépkocsi-ellenérték áfatartalma nem vonható le, vagy utólag felmerülhet az adóhatóság részéről, hogy eleve személygépkocsi-beszerzés volt a cél, és utólag vissza kell fizetni a korábban "kvázi" bérleti díjnak az üzemi célú használattal arányosan levont áfatartalmát is? Ha nem társaságunk, de társaságunk munkavállalója fogja megvenni maradványértéken az autót, akkor felmerülhet-e a lízingügylet adásvétellé minősítésének a lehetősége (Art. 1. § (7) bekezdés alapján), és az áfa-visszafizetési kötelezettség?