1279 találat a(z) áfalevonás cimkére

Katás egyéni vállalkozó áfájának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy áfakörbe bejelentkező katás egyéni vállalkozó a beszerzései után levonhatja-e az áfát a fizetendő forgalmi adóból? Köszönettel várom válaszukat.

Személygépkocsi nyílt végű lízinggel – maradványérték könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném megerősítését: Kft. személygépkocsit lízingel nyílt végű lízing keretében. A futamidő végén maradványértéken megvásárolja az eszközt. Az áfa nem levonható termékbeszerzés miatt. Tekintve, hogy számvitelileg az eszköz aktiválása már megtörtént a futamidő elején, így a futamidő végén kiszámlázott maradványérték nettó értékével a fennálló hiteltartozást vezetjük ki. A le nem vonható áfa és a lezárási díj egyéb ráfordításként/költségként számolandó el? Tekintve, hogy a futamidő elején csak a számviteli törvény miatt történt tárgyieszköz-aktiválás, az áfatörvény szerint viszont csak a futamidő végén, így egy, a maradványértéken történő vásárlást követően értékesítésre kerülő eszköz (áfamentesen) miatt a (figyelési időszakra tekintettel) a korábban levont áfát nem szükséges módosítani. Jól gondolom? Köszönöm.

Áfafizetés külföldi szolgáltatás igénybevétele miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cseh, német autópályadíjról, szolgáltatási díjról érkezett számla, melyen a fizetendő összeg bruttó értékként szerepel, nettó érték, áfa, áfakulcs nincs feltüntetve a számlán. A magyar áfabevallásban ezt fel kell tüntetni? Van utána áfafizetési kötelezettségem, ha igen, ez levonásba is helyezhető? Várom válaszát.

Céges karácsonyi üdvözlőlap adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. karácsony alkalmából céges üdvözlő lapot készíttetett a partnerei részére. Hogyan számolhatja el az üdvözlőlap költségét? Tao-alapot növelő tételnek kell-e tekinteni? Levonható-e a számla áfatartama? Van-e szja- és szocho-fizetési kötelezettsége a számla után?

Áfa visszaigénylése egyesületnél Kérdés

Tisztelt Cím! Egy áfakörös egyesület 10 000 ezer forint állami támogatást kapott egy rendezvény megszervezésére és megvalósítására. A szervezési feladatokat egy alvállalkozóval csináltatná 8000 ezer+áfa értékben. A rendezvényre az egyesület jegyeket árusítana, amelyből árbevétele származik majd. Az egyesület előleget fizetett az alvállalkozónak. Az lenne a kérdésem, hogy az előleg áfáját levonásba helyezheti-e? Illetve majd a végszámla kiállításakor van-e valami figyelendő feladat? Annak az áfáját is levonásba lehet helyezni?

Személygépkocsi áfa levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általam könyvelt kata hatálya alá tartozó áfaalany vásárolna egy vegyes használatú gépkocsit. Az értékesítő cég kibocsátotta az előlegszámlát, amelyen azt látom, hogy VTSZ 8703 MITSUBISHI L-2-4 DI-D INTENSE plus személy. Az én megítélésem szerint ez a jármű egy személygépkocsi, amelynek az áfatartalmát nem lehet visszaigényelni. A vállalkozó fakitermeléssel foglalkozik, a gépkocsit ezen tevékenységében kívánja használni. Az ügylet zárt végű pénzügyi lízing.Tehát a gépkocsit a vevő teljes egészében részben banki finanszírozásból kiegyenlíti. Álláspontom szerint, amennyiben a végszámlán is VTSZ 8703 személygépkocsi szerepel, nem lehet az áfát levonásba helyezni. Szeretnék jogkövető magatartást tanúsítani, ezért a fenti ügyben kérném az önök szakmai segítségét.

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. nyílt végű lízinggel vásárolt személygépkocsit. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni. 1. A magánhasználatot ki szeretnénk számlázni. A magánhasználat számlázása megfelelő, ha az arra eső km x üzemanyagár +15Ft átalány+áfa kerül számlázásra? 2. Üzemanyagárnak elfogadható a NAV által közzétett üzemanyagár, vagy az üzemanyagszámlából kell számítani? 3. A lízingdíj első tőkerészletének áfája ez esetben az utolsó részlet áfájával csökkentve 100%-ban levonható? 4. A lízingdíjak áfája is 100%-ban levonható? A lízingbevevők szerint az autó zöld autónak minősül,ezért nem kell gépjárműadót és cégautóadót fizetni utána. Hol találom ezt leírva? Nagyon szépen köszönöm a segítségét!

Személygépkocsi bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság személygépkocsikat vásárol bérbeadás céljából, ennek van valamilyen speciális szabálya a könyvelésben? Az áfa vásárláskor levonható? Jól gondoljuk, hogy a könyvelésben a személygépkocsikat készletként kell nyilvántartani? Továbbá az illeték és egyéb hatósági díjak a készlet értékét növelik? Esetleges felmerülő javítási költségeket, költségként vagy készletnövelő tételként kell felvezetni, továbbá e tételek továbbszámlázása a bérbe vevő részére lehetséges-e? Előre is nagyon szépen köszönjük a tanácsadást. Köszönettel

Egyesülettel (nonprofit) kapcsolatos kérdés Kérdés

2020. évben az egyesület bérleti dijakat szed be tárgyi adómentesen. Hogyan számlázza ki a közmü költségeket, ha a bérlőknek nincs saját mérőjük? Ugyanez az egyesület a székháza tetőterét be akarja épiteni, hogyan vonhatja le a beépitett anyagok áfáját?

Hétfős személygépkocsi alkalmazottak szállítására Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a cég Dacia személygépkocsiját csak az alkalmazottak szállítására használja, levonható-e a dízelolaj áfatartalma, illetve a hozzá vásárolt alkatrészek, kiegészítők – például ablaktisztító folyadék, ablaktörlőlapát stb. – áfája? Menetlevelet vezetnének. Az autó, ha zárt vagy nyílt lízinggel lenne lízingelve, akkor az önerő, illetve a havi részletek áfatartalma levonásba helyezhető-e? Köszönöm előre is a válaszát!

Nem hasznosított ingatlan áfájának levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanhasznosítással foglalkozó kft. tulajdonában három lakóingatlanból csak kettő van folyamatosan bérbe adva, a haramdik évek óta nincs hasznosítva. A kft. az áfában a levonási lehetőséget választotta lakóingatlan esetében is. A nem hasznosított ingatlanra vonatkozó fenntartási, karbantartási, rezsiköltségek áfája továbbra is levonható? Vagy ez esetben erre az ingatlanra vonatkozó összes költség áfája le nem vonható lesz? A hasznosítási időszakot mi alapján állapítom meg? Ha nincs hasznosítva, de a szándéka a vállalkozónak az, hogy hamarosan bérbeadja, akkor változik a minősítése? Várom szíves válaszukat! Köszönettel: Komáromi Judit

Személygépkocsi bérleti díja – áfalevonás szabályai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 124. § (4) szerint a 120. és 121. §-tól függetlenül nem vonható le a személygépkocsi bérbevételét terhelő előzetesen felszámított adó összegének 50%-a. A 125/A § szerint az adóalany dönthet úgy is, hogy a 124. § (4) bekezdés b) pontja helyett a 120. és 121. §-t alkalmazza.A 120. § szerint, abban a mértékben, amilyen mértékben az adóalany – ilyen minőségében – a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatás nyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, jogosult arra, hogy az általa fizetendő adóból levonja azt az adót. amelyet egy másik adóalany rá áthárított. Ha egy adóalany társaság azért veszi bérbe a személygépkocsit egy másik adóalanytól, hogy a bérbe vett autót az üzleti partnerei részére bemutató autóként használja, a leendő vevőinek be tudja mutatni az adott gépkocsimárkát, -típust, próbaútra viszi a leendő vevőit, akkor ebben az esetben a bérleti díj 100% áfája levonható? A levonás igazolásához, a bérleti díj számlájához igazolást mellékel az üzleti célú használatról, akkor megvalósulhat az áfa 100%-os levonása? Válaszukat előre is köszönöm!

Áfatörvény 87. § Kérdés

Élve az áfatörvény 224. § (1) bekezdés szerinti lehetőséggel, ügyfelem lemondott a különbözeti adózás alkalmazásáról. Ügyfelem használtautó-kereskedő, és a 87. § alapján mentesen kívánja értékesíteni a személygépkocsikat. Ebből fakadóan felmerült néhány kérdés, melyben a segítségüket kérném: 1. Közösségből, közösségi adóalanytól, használt személygépkocsit különbözeti áfásan veszi meg, majd tovább értékesíti a 87. § alapján mentesen. Helyesen jár-e el? 2.,A közösségi partnertől a beszerzéshez kapcsolódóan kap két másik számlát is mint közösségi szolgáltatás a szállításról, és egyéb költségekről. Ebben az esetben a közösségi szolgáltatást feltüntetem az áfabevallásban. Kérdésem az, hogy mivel személygépkocsihoz kötődik a szolgáltatás, így az áfa felét levonhatom-e? 3. Ha ehhez a kocsihoz javítást vesz igénybe Magyarországon, akkor levonható-e a javítás áfájának a fele? 4. Ugyanez a kereskedő különbözeti áfával vesz tehergépjárművet továbbértékesítési céllal. A tehergépjármű beszerzésével kapcsolatban az áfatörvény 124. §-a nem fogalmaz meg tételes adólevonási tilalmat, így annak belföldi értékesítésénél az áfatörvény 87. § b), vagy c) pontja nem lehet irányadó Így a tehergépjárművet áfásan kell értékesítenie? 5. Közösségből, közösségi adóalanytól vásárol teherautót különbözeti áfásan. Itt sem alkalmazható a 87. § mentességi szabálya. Így ezt is áfásan kell értékesítenie? A beszerzéshez kapcsolódó közösségi szolgáltatások áfája levonható-e? Köszönettel: Balázsi Anikó

Költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérném szíves segítségüket az alábbiakban. Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe szerződést kötött egy munkásszállással dolgozók elszállásolására. A dolgozók számát tekintve, az egész munkásszállás kapacitása a fióktelep rendelkezésére áll. A szerződést átolvasva számomra egyértelmű, hogy a munkásszállónak kell állnia az olyan felmerült költségeket mint például ágynemű, közös helyiségek takarítása, berendezés, karbantartás stb., ezek a szerződésben meghatározott díj részét képezik. Azonban egyre több olyan számla érkezik a könyvelésre, amelyek például radiátor-karbantartást, ágyneműt, munkásszállásra tisztítószereket, bútorokat tartalmaznak. A szerződésben nincs olyan megállapodás, hogy bármi ilyen felmerült költséget a fióktelep átháríthatna a munkásszállásra, ezért nem is fogják. A kérdésem az, hogyan tudjuk elszámolni az ilyen, munkásszállás üzemeltetéshez kapcsolódó költségeket a fióktelepnél úgy, hogy nem a fióktelep az üzemeltető és nincs lehetősége (nincs ilyen megállapodás a szerződésben) áthárítani ezen költségeket. Ezek ettől függetlenül még vállalkozás érdekében felmerült költségeknek minősülnek és az áfát levonásba helyezhetjük? Köszönettel, Lázár Veronika

Nyílt végű lízing áfalevonási lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cégünk egyik ügyfele nyílt végű piaci lízing keretében szeretne személygépjárművet vásárolni. Kérdésem, hogy a havi esedékes tőketörlesztés áfatartalma levonásba helyezhető-e, ha igen, akkor milyen mértékben abban az esetben, ha a lízingbe vevő üzleti célra minden megtett km után pontos útnyilvántartást vezet? Ugyanezen kérdésem, hogy ha útnyilvántartást nem vezet, azonban megfizeti a cégautóadót, akkor is levonásba helyezhető-e és ha igen, akkor mekkora mértékben a tőketörlesztés áfatartalma? Emellett szeretném kérdezni, hogy a nyílt végű pénzügyi lízing bérbevételnek minősül-e? Köszönöm előre is válaszunkat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink