1229 találat a(z) áfalevonás cimkére

Lakóingatlan társaság általi bérlése és annak felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság magánszemélyektől bérel egy lakóingatlant, amit kizárólag irodaként használ. Az ingatlan részben a társaság egyszemélyi tulajdonosának, részben egyenesági rokonainak tulajdonában van. A cég havonta bérleti díjat fizet a használatért határozatlan ideig, de legalább 5 évig. Kérdésem, hogy ha a társaság felújítja az ingatlant, a munkálatokhoz kapcsolódóan le tudja-e vonni az áfát az anyagköltségből, a munkadíjakból és az egyéb szakértői díjakból (lakberendező, statikus stb.)? További kérdés, hogy ezt a nyilvánvalóan értéknövelő beruházást, illetve annak bekerülési értékét aktiválás után lehet-e amortizálni? Köszönöm válaszát.

Munkabérből levont munkaruha ellenértékének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a munkavállaló 6 hónapon belül felmond, akkor cégünk a számára kiadott munkaruhának értékét levonja a béréből. Kérdésem, hogy ezután az összeg után kell-e áfát fizetni? A munkaruha értékét elszámoltuk költségként, és az áfáját levonásba helyeztük.

Kezdő egyéni vállalkozó ÁFA Kérdés

Tisztelt Szakértő! Üzemi gép bérbeadása tevékenység végzésére novemberben egyéni vállalkozás indul. A munkagép beszerzése májusban történt meg. Az szja-törvény 11. melléklete szerint a tevékenység kezdőévében – illetve 3 évvel korábban – beszerzett, használatba vett tárgyi eszköz értékcsökkenési elszámolását megkezdheti. Bejelentkezésekor az áfatörvény általános hatályát választja. A korábban beszerzett eszközről nevére szóló, áfát tartalmazó számlával rendelkezik. A "kezdő" IV. negyedévi áfa-bevallásában a levonási jogot érvényesítheti-e? Ha az előre látható szerződés nem jön össze, az eszköz eladható-e, és annak értékesítéséről áfát tartalmazó számlával kell-e megválni? Köszönettel.

Cégbuli: mibe kerül ténylegesen? Cikk

Cégünk 50 éves jubileumi rendezvényt szerveztetett rendezvényszervező céggel. A számla ételt-italt nem tartalmaz, kizárólag a fellépők és a szervezés díját. A kérdésem az lenne, hogy a számla áfatartalma visszaigényelhető-e, illetve ha nem, akkor járulékköteles-e a számla? (A számla összege 4 076 000 forint + áfa.) Olvasói kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

Különbözeti adózás Kérdés

Viszonteladóként, különbözeti adózással, közösségi országból beszerzett használt személygépkocsi beszállítási költségének áfája levonható-e?

Személygépkocsi-vásárlás áfájának levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég személygépkocsit vásárolna, mely után megfizeti a cégautóadót. A kifizetés egy összegben, készpénzzel történik. Ilyen esetben a gépkocsibeszerzés áfájának összege levonható vagy nem, ha nem taxizáshoz, illetve bérbeadáshoz lesz a vásárlás? Válaszát köszönöm.

Alanyi mentesség, átmeneti előírások az 5 százalékos kulcsra – módosul az áfatörvény Cikk

Több mint 600 ezer kisvállalkozó adózónak jelenthet könnyebbséget, hogy az alanyi áfamentesség jelenleg nyolcmillió forintos felső határa jövőre tizenkétmillió forintra nő – mondta Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára a tárca múlt heti sajtótájékoztatóján Budapesten.

Benzin, áfalevonás Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Társaságunk benzint vásárol kompresszor működtetéséhez, valamint robogóval való szállításhoz. Mindkettő szorosan kapcsolódik a cég tevékenységi köréhez, a robogóval való szállítást tovább is számlázzuk a megrendelőink felé. Ebben az esetben levonható-e a benzin áfája? Köszönettel Bodó Katalin

Víziközmű ingyenes átadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk új lakások építésével, értékesítésével foglalkozik. Kérdésem a víziközművek önkormányzatnak történő ingyenes, kötelező átadásához kapcsolódó áfa, valamint társasági adónem problémaköre. Az új lakások építése során viziközmű létrehozása is történik, mely egy későbbi időpontban a víziközmű szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény rendelkezései szerint térítésmentesen az önkormányzat részére átadásra kerül. Az átadásról készült megállapodásban, rögzítésre kerül, hogy az átadó áfaalany, a víziközmű értéke, nettó+áfa értékben van meghatározva. Kérdésem, a víziközművek megvalósításához kapcsolódó számlák alapján, a felszámított előzetes áfa levonható-e a társaság részéről, az átadáskor áfafizetési kötelezettség keletkezik-e? Társasági adó szempontjából bármilyen adóalap-korrekció keletkezeik-e? Köszönettel.

Tartós bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2017 márciusában tartós bérlet (nyílt végű pénzügyi lízing) 36 hónapra személygépkocsit bérelt. Az induló bérleti díjnak és azt követően a havi bérleti díjnak is levonta a céges használat arányában (80 százalékban) az áfát. Most 2018-ban ugyanezen személygépkocsit "áttette" egy másik vállalkozásába, abban bérli úgy, hogy a korábban befizetett induló részlet maradt a lízingcégnél, ezt az újonnan bérlő partner vállalkozásnak már nem kellett megfizetnie. Azt szeretném megtudni, hogy ebben az esetben a korábbi áfalevonás maradhat-e levonásként, vagy az időszak csökkenése miatt pótlólagosan áfafizetést generál-e?

Lakóingatlanon végzett beruházás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 124-125. paragrafusaiban leírtak alapján több Önök által adott válaszban is a következő mondat olvasható: A lakóingatlan építéséhez, felújításához szükséges termék, szolgáltatás áfatartalma csak abban az esetben vonható le, ha a lakóingatlan igazoltan egészben vagy túlnyomó részben adókötelesen kerül bérbeadásra, vagy az értékesítésre az adókötelessé tételt választották korábban. Ha nem bérbeadási (TEÁOR: 6820), hanem szálláshely-szolgáltatási (TEÁOR: 5520, 5590) tevékenység végzése céljából történik a lakóingatlanon beruházás, akkor már nem vonható le a beruházáshoz kapcsolódó előzetesen felszámított áfa. A logikus az lenne, tekintve, hogy a szálláshely-szolgáltatás bevételét is áfa terheli, hogy ez esetben is élhessen az adózó a beruházás kapcsán az áfalevonás jogával. Kérném az Ön véleményét, vajon levonható-e az áfa, ha a lakóingatlanon szálláshely-szolgáltatás céljából végeznek beruházást? Köszönöm válaszát!

Céges személygépkocsi áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. személygépkocsit vásárol nyílt végű lízinggel. Mi után lehet áfát levonni, és ennek mik a feltételei? A foglaló, illetve a teljes vételár áfája levonható? Illetve ha azt levonjuk, akkor mi van a lízingtörlesztés áfájával? Köszönettel

Útnyilvántartás lízingelt gépjármű tulajdonszerzését követőne Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépjárművet bérelt. A havi tőkerészek áfájának levonhatósága érdekében útnyilvántartást vezetett az üzleti célú felhasználás alátámasztására. A futamidő végén úgy alakult, hogy bár 3. felet jelölt volna meg vevőnek, mégis megvásárolta. Kérdésem az lenne, hogy a korábbi áfalevonások miatt szükséges-e az útnyilvántartás további vezetése? Köszönettel:

Iskolajavítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy iskola épületének tetőszerkezete beázik, le kellene szigeteltetni, az iskola épülete az önkormányzat tulajdonában áll. A javítási költség bruttó 3,5 millió forint. Az iskolának van áfás (étkezési befizetések) és nem áfás bevétele is (támogatás). A javítási költséget csak részben fizetné saját pénzből, részben támogatásból finanszírozná. A kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben a javítási költség áfájával hogyan kell eljárnom az arányosítás során? Valamint abban az esetben, ha az iskola csak támogatásból tudná finanszírozni a javítást, akkor jól gondoljuk, hogy az áfát nem is lehet levonásba helyeznem? Válaszát előre is köszönöm.

EU-s vállalkozás bejelentkezése magyar áfaalanyként Kérdés

Lengyel cég termékeit értékesítené magyar piacon, magyar magánszemélyeknek online hirdetések útján. Az áruját különönöző EU-s országokból szerezné be (Bulgária, Spanyolország, Portugália, Szlovákia stb.) és Magyarországra szállítaná. Magyarországon nem lesz saját, sem bérelt raktára. Itt lesz egy magyar vállalkozó, amelynek raktárában a lengyel cég tárolja és kezeli (kiadja, visszaveszi kézbesítetlen árut) az áruját, és magyar vásárlok, megrendelései alapján azt csomagolja és átadja GLS szállítmányozó cégnek, amely kiszállítja. Lengyel cég számlázza ki magyar magánszemélyeknek, arra kért magyar adószámot, mert az árbevétele éves szinten meghaladja a 35 000 eurót. Ilyen vállalkozásnak magyar áfával kell a számlát kiállítani, ezért be kell jelentkeznie magyar adóhatósághoz. Először be kell nyújtani T201 nyomtatványt, regisztrálni a külföldi vállalkozást, kérni magyar adószámot neki. Utána EGYKE nyomtatványt, hogy elektronikusan lehessen a bevallásait leadni. Lengyel cég más EU-s országokban lengyel EU-s adószámával áru szerez be, melyet Magyarországra szállítja tárolásra, kezelésre. Ezeket a vásárlásokat Lengyelországban vallja be EU-s beszerzésként, bár ezek a termékek nem kerülnek be Lengyelország területére. Esetleg nem kell-e ezeket magyar bevallásában szereltetni? Magyar vállalkozások (raktározó, szállítmányozó) magyar áfával számlázna, melyet lengyel cég 65-ös bevallásban levonásba helyezné. Helyes-e ez?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nagy összegű kölcsön

Szipszer Tamás

adószakértő

Térkövezés elszámolása már aktivált ingatlanon

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink