1229 találat a(z) áfalevonás cimkére

Vissza nem térítendő támogatás önkormányzatnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi társaság (kft.) közérdekű kötelezettség vállalása keretén belül vissza nem térítendő támogatást (adományt) nyújt egy önkormányzatnak úgy, hogy az önkormányzati földút kerékpározható úttá történő kiépítését vállalja. Ezen munkát a kft. alvállalkozók, anyagbeszállítók bevonásával kívánja elvégezni. A földút az önkormányzat tulajdonában van, így a kft. által elvégzett szolgáltatás eredményeként létrejövő kerékpárút is az önkormányzaté lesz. Erről átadás-átvételi jegyzőkönyv készül átadáskor. A kerékpárút kialakítása nem minősül építésengedély-köteles építési szolgáltatásnak. Kérdés: 1.) A kft. jogosult-e az alvállalkozók és beszállítók által kiállított beérkező számlák áfaösszegének levonásba helyezésére? 2.) A kft. a térítésmentes kivitelezési munkáról, szolgáltatásról (adományról) köteles-e számlát kiállítani? Ha igen, 27 százalék áfát fel kell számítania? 3.) Amennyiben áfás számlát állít ki a kft. a térítésmentes szolgáltatásról, a bruttó összeg minősül az önkormányzatnak nyújtott támogatásnak/adománynak? 4.) Ahhoz, hogy a kft.-nél a fenti támogatás a vállalkozás érdekében felmerült költség, ráfordítás legyen, elegendő-e az önkormányzat által a Tao. tv. 3. sz. melléklet B)/17. pontja alapján kiállított igazolás? Válaszukat előre is köszönöm.

Személygépjármű lízingdíjának áfája azonos székhely, lakcím esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy áfakörös egyéni vállalkozó, aki operatív lízing formájában szeretne lízingelni egy személygépjárművet. Az lízingdíj áfáját az üzleti célú használat arányában szeretné levonni, mert az üzleti célú utak igazolhatóan a teljes futás 50 százaléka felett lesznek. Az egyéni vállalkozó székhelye azonos a lakcímével. A kérdésem az lenne, hogy ha a lakcíméről/székhelyéről indul üzleti célú útra, és az üzleti útról a lakcímére/székhelyére érkezik vissza, akkor ebben az esetben is levonható a lízingdíj áfája (elvégre nem tud máshonnan elindulni/máshova visszatérni)? Nem minősül-e ez a fajta üzleti célú út munkába járásnak? Válaszát előre is köszönöm!

Hőségriadó: így kell védekezniük, és utána adózniuk a munkáltatóknak Cikk

A vakációzók örömére végre itt a nyár, ám a robbanásszerűen beköszöntött kánikulában a munkahelyeken csorog a veríték, csökken a koncentráció, védekezni kell. Kinek, mi a teendője?

Idegen tulajdonon végzett beruházás II. Kérdés

Kedves Dr. Szeiler Nikolett! Köszönöm válaszát azonos című kérdésemre https://adozona.hu/kerdesek/2019_5_11_Idegen_tulajdonon_vegzett_beruhaz_gnl! Írásával kapcsolatban újabb kérdés merült fel. Ön lakóingatlanról ír, az épület egy könnyűszerkezetű műhely lesz, az építési engedély is a kft. nevére szól, beruházásként a műhely a kft. tulajdona lesz. Ebben az esetben sem vonható le a beruházás esetén felmerült költség áfája? Ha szívességi használatra adja át magánszemély kft.-nek, akkor is ugyanazok a feltételek érvényesülnek, amit leírt? Ebben az esetben is kell bérleti díjat fizetni? A könnyűszerkezetű ipari létesítményt (műhelyt) szét lehet szedni és el lehet adni a későbbiekben, a telket magánszemély részére ugyanolyan állapotban vissza lehet adni, ez esetben is van adóvonzata a magánszemély részéről? Nem jó elgondolás, hogy felépül a műhely a kft. költségén, az áfát levonásba helyezve, majd amikor úgy dönt a kft., hogy megszünteti a tevékenységét, lebontja a könnyűszerkezetű létesítményt, és értékesíti, a magánszemély pedig visszakapja eredeti állapotában a telket? A kft. megteheti-e, hogy kiadja a műhelyt, ha már nem végez benne tevékenységet? Van-e olyan helyes eljárás, amikor a kft. a beruházás áfáját levonásba helyezheti? Válaszát előre is köszönöm!

Szállásköltség Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünkhöz rendszeresen érkeznek vendégek belföldről, illetve külföldről. Kérdésem az lenne, hogy a cég felé számlázott szállásköltség áfája levonható-e. Válaszukat előre is köszönöm!

Elektromos motor áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem az alábbiakban szíves véleményét: Ügyfelem informatikai fejlesztésekkel foglalkozó, áfakörös egyéni vállalkozó. Egy elektromos motort vásárolna (mely így nulla köbcentis, 1,4 kW teljesítményű), mert szeretne fejleszteni rá egy programot, amely programot remélhetőleg később értékesíteni tud majd az elektromos motorok gyártóinak. Az ára kb. 1 millió forint áfásan. Kérdésem az lenne, hogy levonhatja-e ennek a kismotornak az áfáját, illetve milyen módon számolhatja el költségként? Válaszát előre is köszönöm.

Áfabesorolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 100 százalékban önkormányzati tulajdonú kft. vagyonkezelési szerződéséből idézek: 1. "Az Önkormányzat azon közüzemi díj és egyéb járulékos költségeket, valamint társasházi költségeket, amelyek megfizetésére nem harmadik személy köteles, 2019. évre bruttó x összegben fizeti meg a Vagyonkezelő (Kft.) részére a kiállított számla alapján. 2. Az Önkormányzat a bérlemények működési és karbantartási, továbbá rendkívüli kiadással járó feladatok ellátásáért bruttó x Ft átalánydíjat biztosít a kiállított számla ellenében. Kérdések: Ezen szerződés részlet 1. és 2. pontja alapján a kft.-nek (27 százalékos) áfásan kell-e számlákat kiállítani az önkormányzat felé. A kft. lakásokat és nem lakásokat is üzemeltet. A nem lakáscélú ingatlanoknál bejelentkezett a NAV-nál, hogy ezen bérbeadást áfásan végzi. Befolyásolja-e ez az áfalevonást, mert a lakáscélú ingatlanoknál nem vontuk le az áfát. Köszönettel.

Özvegyi jogon folytatott vállalkozás áfakérdése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2019. 02.21-én elhunyt. Özvegyi jogon felesége folytatja tovább a vállalkozást. 2019. 03.22-én új adószámot kapott, a vállalkozás tovább folytatásához, visszamenőleges, február 22-ei hatállyal. Az eltelt egy hónap alatt a számlák az elhunyt nevére voltak kiállítva, mivel a vállalkozás nem szűnt meg, és még nem volt új adószám. Kérdésem az, hogy az erre az időszakra szóló számlákban szereplő áfa levonható-e, vagy bruttó módon kell könyvelni? Várom szíves válaszukat, köszönettel.

Gépjármű tartós bérletének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megerősítését kérném abban, hogy azok a cégek, amelyek személygépkocsit tartós bérlet formájában üzemeltetnek, az ügylettel összefüggésben felmerülő teljes ellenérték áfáját, azaz a teljes bérleti díj és az ahhoz járulékosan kapcsolódó szolgáltatás (szerviz, gumiabroncs stb.) áfáját is levonhatják. Ehhez útnyilvántartás szükséges, és a magánhasználattal arányosan lehet levonni az áfát, vagy a teljes összeget? Válaszát előre is köszönöm.

Fordított adózás, áfalevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk alvállalkozót bízott meg építési engedéllyel rendelkező beruházáshoz gépészeti munkával, akinek előleget fizettünk. Az előlegszámlák kiállításra kerültek. A szerződésben foglalt munkák elkészültek, a teljesítés igazolása megtörtént. Az alvállalkozó adószámát közben a NAV törölte. Kérdésem: hogy az áfa (fordított) számla hiányában, bizonylat alapján az áfabevallásba beállítható és levonható-e? Köszönettel!

Telekvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan jár jobban egy kft.: ha egy régi ingatlant megvesz magánszemélytől, majd azt lebontatja, és 4 lakást, garázst építene rá továbbértékesítés céljából; ebben az esetben a bontás, beruházások áfája levonásba helyezhető, illetve a bontás a beruházás értékét növeli teljes egészében a bontás költsége? Vagy célszerűbb megvenni az üres telket (már elbontva az épületet), és ezután építkezni rá, majd a lakásokat értékesíteni? Köszönöm előre is a segítséget. Szilvia

Egyéni vállalkozó kiküldetésen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egy multinacionális cégnek dolgozik. Havonta kétszer-háromszor kiküldik külföldre. Ilyenkor autót bérel, üzemanyagot tankol a bérelt autóba és szállásdíjat fizet. Ezekről a saját vállalkozása nevére hoz számlát. Ezeket a költségeket továbbszámlázza áfával növelten a multicég felé, aki ez alapján megtéríti neki. Kérdésem, hogy az egynapos autóbérlés áfáját levonhatja-e a vállalkozó? Levonhatja-e a belföldi szállásdíj áfáját? Válaszát előre is köszönöm.

Tesztautó Kérdés

Tisztelt dr. Császár Zoltán Úr! Köszönöm válaszát, de még mindig nem értelmezhető számomra, hogy miért kell a 27 százalék adómértéket alkalmazni tesztautó személygépkocsi értékesítése esetén. "87. § Mentes az adó alól a termék értékesítése abban az esetben, ha a) az értékesítést megelőzően a terméket kizárólag a 85. § (1) bekezdése vagy a 86. § (1) bekezdése szerint adómentes termékértékesítéshez és szolgáltatásnyújtáshoz használták, egyéb módon hasznosították, és a termékhez adólevonási jog nem kapcsolódott; b) az értékesítést megelőzően a termékhez kapcsolódó előzetesen felszámított adó a 124. és 125. § szerint nem vonható le; c) * az értékesítést megelőzően a termékhez előzetesen felszámított adó kapcsolódott volna, az a 124. § (1) bekezdés d) pontja szerint nem lenne levonható." A c) pont pontosan úgy fogalmaz, hogy ha az értékesítést megelőzően előzetes áfa kapcsolódott VOLNA. Pontosan amiatt került a 87. § c) pont az áfatörvénybe 2013. évben véleményem szerint, hogy ha nincs áfatartalom a beszerzéskor (adásvételi szerződés, árrés adózás), akkor is adómentes értékesítésre kerülhessen sor. Hiszen ebben az esetben még a 60 hónapos arányos áfa levonásának lehetősége sem áll fenn, nem úgy mint abban az esetben, mikor a 87. § b) pont értelmében a beszerzés áfatartalommal bír, és ezt az arányosítást sem kell eszközölni már a 87. § b) pontnak köszönhetően. Ismételten kérném a témával kapcsolatos indoklását a 27 százalékos adómérétk alkalmazása tekintetében. Köszönettel.

Ingatlanberuházás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Újonnan alakult kft. áfalevonásával kapcsolatban szeretném a megerősítésüket kérni. A vállalkozás telket fog vásárolni, amelyen egy könnyű szerkezetű csarnok ápül a jövőben. Az elkészült csarnok célja, hogy 45 perces időtartamokra (felszereléssel, pléldául akadályok) bérbe adják kutyatulajdonosoknak, akik ott különböző versenyekre tudják az állataikat felkészíteni. Várhatóan a telekhez is áfával terhelten fognak hozzájutni (magánszemély sorozatjellegű értékesítéséről van szó), de a beruházást is úgy tervezték, hogy a felmerült áfát folyamatosan le tudják vonni. (Nem generálkivitelező lesz, egyesével rendelik majd a munkálatokat.) Ehhez egyrészt bejelentettem az ingatlan-bérbeadást, mint tevékenységet, másrészt áfakörössé is tettem azt, a jövőbeni hasznosítás tehát áfaköteles tevékenység lesz. (Bár a cél nem ez, de az ingatlanértékesítést is bejelentettem, és szintén áfakötelezettséget választottunk rá.) Kérdésem, hogy van-e még ezzel kapcsolatban valamilyen teendő, hogy a beruházás során a vállalkozásra áthárított áfa levonható és a feltételek megléte esetén kiutalható legyen? Köszönettel Vágner Emília

Ingatlanfelújítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagjának tulajdonában áll egy lakóingatlan. A kft. bérli az ingatlant a tulajdonostól, majd felújítja azt, és üzlethelyiséget alakít ki benne, ahol élelmiszerboltot szeretne üzemeltetni. Az áfatörvény 124. § (1) bekezdésének i) pontja alapján nem vonható le a lakóingatlan építéséhez, felújításához szükséges terméket terhelő előzetesen felszámított adó. Milyen lépéseket kell tennie ahhoz, hogy a beruházási költségek áfatartalmát levonásba helyezhesse? A költségvetés alapján a kivitelezés költsége 8 millió forint. Át kell-e minősíteni üzletté az ingatlant az ingatlan-nyilvántartásban? Megtisztelő válaszát köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés jövedeleme

Lepsényi Mária

adószakértő

Átalányadó költséghányad

Lepsényi Mária

adószakértő

Átalányadó és szja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink