1295 találat a(z) áfabevallás cimkére
USA anyagbeszerzés / szolgáltatás igénybevétel Kérdés
Tisztelt Szakértők! Alanyi adómentes magyar egyéni vállalkozó USA piacára árul egyedileg dizájnolt termékeket. Képet és feliratot tervez számítógépen a kiválasztott termékre. A tervet a vállalkozó elküldi egy gyártó cégnek, a gyártó cég rányomtatja a gyártó cég által biztosított termékre és egy futárcégnek átadva kiszállítatja a gyártó cég a vevő számára. A vásárló, a gyártó cég és a futár is mind USA területén van, Magyarországra nem kerül az áru. A megrendelés egy amerikai webáruházban nyitott saját on-line boltban történik. A webáruház közvetítő szerepet tölt be az amerikai vevő és a magyar egyéni vállalkozó között. A vevő a közvetítőn keresztül csak a magyar egyéni vállalkozónak fizet, a vételárban megtéríti a gyártás, szállítás költségét is az egyéni vállalkozó részére. A kérdésem a következő: A gyártó cég kiállított számlákat a könyvelésben mint anyagköltség vagy mint közvetített szolgáltatás formájában kellene szerepeltetni? Ezen költségszámláknak magyar áfa tekintetében van-e szerepük, áfabevallásában szerepeltetnie kellene-e, mint fizetendő áfa, vagy ezt nem kell szerepeltetni benne, tekintettel arra, hogy a vevő-gyártó mind USA területén van? Az egyéni vállalkozónak jelenleg nincs EU adószáma. Az EU adószám kiváltása esetén változik-e a gyártó cég számláinak megítélése magyar áfa tekintetében? Köszönöm segítségüket, iránymutatásukat!
Saját rezsis beruházás az áfabevallásban (79. sor) Kérdés
Cégünk autóipari fémmegmunkálással foglalkozik, ehhez acélipari termékeket vásárolunk (acéllemez, menetbetét, csavar stb.). Az autóalkatrészek gyártása mellett egy új vevő részére saját rezsis beruházás keretében stancoló szerszámokat és készülékeket is készítünk az esetleges gyártáshoz. A vásárolt anyagból megvásárlásakor – a számla könyvelésekor – még nem tudjuk pontosan, hogy egyes anyagok hány százalékát fogjuk saját rezsis beruházás megvalósítására használni. Teljesítés szerinti adott havi áfabevallás 76. sorába bekerül a számla adóalapja és áfája, még nincs információnk a 79-es sorban szerepeltetendő adatról (saját rezsis beruházás felhasználása). A fentiek alapján mi a helyes eljárás a 79-es sor kitöltésével kapcsolatban? Segítségüket előre is köszönjük!
EU-adószám – Románia Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünk Romániában vállalt feladatot és ott kellett szállást keresni a munkatársaknak. Több szállásadóval sikerült megoldanunk ezt a problémát, viszont van két kérdés, amiben a segítségét kérjük. Az egyik szállásadónak nincs EU-s adószáma, és azt mondja, hogy ő az országában adómentes státuszban van, nem kell EU-s adószámot kérnie, és nem is fog kérni. A másik szállásadó rendelkezik EU-s adószámmal, viszont a számlát 5 százalékos adóval állította ki. Ahogy nézem, ez talán a forrásadó lehet, de egyszerűen hiába próbáljuk elmondani nekik, hogy mire lenne szükségünk, nem értik, és nem is akarnak változtatni. Kérem a segítségét ebben a kérdésben, mert mi itt, Magyarországon nem akarunk hibázni az áfa bevallásakor és a számlák könyvelésekor. Előre is köszönöm a segítséget!
Közösségi szolgáltatás árbevétel számla önellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közösségi szolgáltatásértékesítésről szóló számla áfabevallás után lett könyvelve, nem került a bevallásba. Véleményem szerint az eset az Art. 56. § (3) szerint nem önellenőrzéses, mert az adóhelyesbítés összege nulla forint, különösen, hogy a nulla forint az nem is a fizetendő és levonandó összege, mint termékértékesítésnél lenne. Ugyanakkor a bevallásból hiányzik, az A60-ból is, a közösségi partnerral való összevetés hozza a különbséget. Kérem, válaszoljon, mi a teendő? Válaszát előre is köszönöm.
Stornó számla az áfabevallásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság ugyanazon gazdasági eseményről kétszer állított ki számlát, amit a saját áfabevallásában is kétszer szerepeltett. (A partner csak egyszer, helyesen.) Most a hiba feltárásnak időpontjában stornózni fogja azon számlát, amely helytelenül lett kiállítva. Az eredeti számla 2018. július előtt lett kiállítva, arról nem ment be a NAV felé adatszolgáltatás. Kérdések: 1. Kell-e adatot szolgáltatni a most kiállított stornó számláról? 2. A stornó számla legkorábban a kiállítás kelte szerinti áfabevallásba kerülhet be, de ez azt is jelenti, hogy elévülési időn belül később bármikor bekerülhet az áfabevallásba? Ha a stornó számla kelte például 2019. 05. 28., akkor bekerülhet a 2019. 10. havi áfába is? 3. Az áfabevallás mely sorába kell kimutatni a stornó számla értékét? Véleményünk szerint a 07-esbe ( 27% áfa), és ha abban az adott időszakban nem volt kimenő számlája, akkor negatív értékkel kell kimutatni itt. Jól gondoljuk? Megtisztelő válaszát előre is köszönjük!
Áfa – számla cseh partnertől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cseh partnertől érkezett a könyvelésre egy számla. Cégünk rendelkezik közösségi adószámmal, viszont a bejövő számlán lévő adószám nem érvényes közösségi adószám, viszont van adószáma, cz-vel kezdődik. A számlán magyarul fel van tüntetve, hogy nem áfafizetők. Ebben az esetben mi a helyes eljárás? Az áfabevallásban ezt valahol fel kell tüntetnem? Kell utána áfát fizetnem? Köszönöm előre is a válaszát. Üdvözlettel: Ramóna
Áfa önellenőrzése Kérdés
Ügyfelem 2018. december havi költségszámlákat hozott. Havi áfabevalló volt tavaly is. A számla kelte 2018. évi, a teljesítése is az. Elég nagy összeg. A kérdés az, hogy a költségszámlák miatt önellenőrizhetem-e az áfabevallást 2018. december hónapra?
Áfabevallás 65A-08 kitöltése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 6/A és 6/B melléklete szerinti tételekre vonatkozóan számlázott előleg, majd előlegelszámolás, valamint az előleg jóváírása (törlése) esetében hogyan kell kitölteni a 65A-08 áfanyomtatványt? Ezen számlák többsége nem tartalmaz volumen adatot. Köszönettel: Katona Sándorné
Törölt adószám visszaállítása után áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A törölt adószám – áfa címmel megjelent (https://adozona.hu/kerdesek/2019_4_20_Torolt_adoszam_afa_fkr) kérdéshez szeretném hozzátenni, hogy az adószám újra élővé vált 04.06-án. Április 6. utáni, de még áprilisi teljesítésű számla áfája levonásba helyezhető vagy sem? A kérdés azért merült fel, mert a bevallási időszak nem osztható meg, és ha jól tudom, akkor még az áprilisi bevallásban sem szerepelhet levonható áfa. De mi lenne a helyzet, ha ezt a számlát nem az áprilisi, hanem a májusi bevallásban szerepeltetnénk levonható áfaként, hiszen a beszerzéskor már élő volt a cég adószáma? Köszönettel.
Áttérés havi áfabevallásra Kérdés
Éves áfabevalló egyéni vállalkozó a 3. hónapban 750 ezer forint áfát ért el. Beadtuk a negyedéves áfabevallást. A negyedik hónapban év elejétől átlépte az 1 millió forint áfafizetési kötelezettséget. Mikor kell havi áfabevallást beadni, májusban vagy júliusban? Köszönöm válaszukat.
Áfabevallás M lap kitöltése Kérdés
Ügyfelem pénzforgalmi elszámolású számlát fogadott be, amit többhavi részletben fizet ki. Az áfa (15 millió forint) levonása több hónapon keresztül, arányosan történik. Hogyan szerepel ez a számla az M lapon? Köszönettel: CsK
Törölt adószám – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amelynek szankciós jelleggel (a beszámolót nem tette közzé) törölte a NAV az adószámát, és kezdeményezte a cégbíróságnál a kényszertörlést. A cégbíróság meg is indította az eljárást, de az utolsó pillanatban sikerült visszaszerezni a NAV-nál az adószámot, majd a cégbíróság is újra élővé tette az adószámot. Az adószám 2019.03.05-04.06 között volt törölve. A könyvelő nem adta be időben a 2018.12., valamint a 2019.01. és 02. havi áfabevallásokat. Majd, amikor pótolta, az adószámtörlésre hivatkozva visszadobta a NAV a bevallásokat, hogy azokban nem tüntethető fel levonható áfa (egyikben sem, amit nem adtak be időben). Kérdésem az lenne, hogy utólag, a törlési időszak után beadandó bevallásokban a korábban nem érvényesített levonható áfa összege beállítható-e levonható áfaként? Tehát, pl. a 2019 májusi áfa bevallásban szerepelhet-e a decemberi, januári,februári, márciusi időszakban beszerzett termékek áfája levonható áfaként? Köszönettel.
Törölt majd visszaállított adószám (áfa) Kérdés
Adott egy vállalkozás, amelynek most április 22-én kellene negyedéves áfabevallást beadni. A cégnek ebben az időszakban (kb. 1 hónapig – márciusban) az adószáma törölve volt és a cégbíróságon is kényszertörlés alatt állt. Ennek oka, hogy az előző könyvelője nem adta be a 2017. évi beszámolót időben. A beszámoló beadása után visszaállították az adószámot és visszamenőlegesen megszüntették a kényszertörlést is. Ilyen esetben, hogy adjuk be az áfabevallást? Az időszakot hogyan írjuk be? Egész negyedévet vagy egy bevallást január 01-jétől az adószámtörlés előtti napig, majd egy bevallást az adószám visszaállítása napjától március 31-éig? Arra az időszakra, amikor az adószám törölve volt, semmilyen költség nem számolható el? Bevételt nem állított ki erre az időszakra. Ezekben a kérdésekben kérném segítségüket!
Áfakulcskérdés és helye a bevallásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) Kaptam egy nyugtaösszesítőt arról, hogy az egyéni vállalkozó, akinek tehenei vannak, lefeji a tejet és eladja azt magánszemélyeknek, s nyugtát ad róla. Jól gondolom, hogy 5 százalék az áfatartalom? 2.) Kaptam egy készpénzes számlát bálás szénaértékesítésről, vtsz: 12149090. Ezen a számlán 12 százalékos kulcsot írt. Gondolom, kompenzációs felárra gondolt a számlában. Ön szerint ez helyes így, mert az áfabevallásban nem tudom, hova kell beállítanom a 12 százalékos fizetendő adót. A törzsadatban az áfát az általános szabályok szerint állapítja meg az egyéni vállalkozó. Köszönöm!
Építési telek eladása utáni áfafizetési kötelezettség Kérdés
2012 áprilisában a vadásztársaság, amely áfakörös volt, vásárolt egy építési telket. Az áfát (arányosítva) visszaigényelte. 2014. januártól alanyi mentességet választott. A korábban levont áfa 1/20 részét – mivel az meghaladja a 10 ezer forintot, 13 ezer forint – bevallja alanyi mentes stárusza alatt. 2019-ben eladja a telket. Ilyen esetben a telekértékesítésre kell áfát felszámítani?