1295 találat a(z) áfabevallás cimkére

Németországban bevallott áfa és a magyar áfa bevallás Kérdés

Tisztelt Cím! Magyar székhelyű társaság, német telephelyén munkaerőkölcsönzést végez. A telephely német adószámmal rendelkezik, de Németországban nem önálló jogi személy. Az áfát a német szabályok szerint (19%) számítja fel és Németországban vallja be. (Németországi tevékenységével kapcsolatosan Németországban társasági adót és helyi adót is fizet.) A magyar áfabevallásában a kinti tevékenységet kell-e szerepeltetni?

Elhunyt egyéni vállalkozó áfabevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Volt egy egyéni vállalkozó, aki elhunyt 2018 októberében, a tevékenységét a lánya folytatta örökösként. Az elhunyt egyéni vállalkozó éves áfabevalló volt, így az örökös is az lett. A kérdésem az, hogy az éves áfát úgy kell-e megállapítanom, hogy a teljes évet veszem figyelembe, vagy csak az örökös által folytatott időszakot veszem alapul? Segítségüket előre is köszönöm.

Ukrán számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. ukrán eladótól vásárol árut. A vámügyintézést külsős cég végzi. Vámhatározat alapján az áfát befizeti a kft. Az áfabevallás soraiban kell-e szerepeltetni a számla összegét? Ha igen, mely sorokban? Tisztelettel.

Katás bevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozónál katás bevételnek számít-e az áfabevallás 31-ik sorában megjelenő összeg, mivel a bankszámláján is megjelenik jóváírásként.

Használtgép-kereskedelem Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó külföldről (EU) behozott gépjárműveket szeretne továbbértékesíteni. Szeretnék ezzel kapcsolatban átfogó tájékoztatást kapni. (Áfakötelezettség, bevallás beszerzéskor, bejelentési kötelezettség, továbbértékesítéskor alkalmazandó szabályok: áfakötelezettség, bevallás, számlaforma.) Válaszukat előre is köszönöm!

Alanyi mentes egyéni vállalkozó EU-s számlája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legutóbb megkérdeztem, hogy ha alanyi adómentes egyéni vállalkozó az EU-ba bocsát ki számlát, hogyan kell az áfa szempontjából eljárni. Önöktől azt a választ kaptam, hogy a számlára rá kell írni, hogy az áfa területi hatályán kívüli. Kérdésem: ebben az esetben be kell jelentkezni az áfatörvény hatálya alá? Áfabevallást be kell adni? A60-as bevallást is be kell adni? Hogyan kell ezt az ügyletet kezelni? Köszönöm a válaszát.

Személygépjármű EU-s beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gépjármű-kereskedő cég 2018 szeptemberében vásárolt továbbeladási céllal Belgiumból egy személygépkocsit. Beszerzéskor közösségen belüli beszerzés címén a szeptemberi áfabevallásban a beszerzésre jutó áfát állította be fizetendő adóként, és mivel továbbeladási célból történt a beszerzés, ugyanabban a bevallásban az áfa levonható áfaként is beállításra került. 2018 decemberében a cég úgy döntött, hogy ezt a személygépkocsit saját használatra forgalomba helyezi. Kérdés: a szeptemberi áfabevallásban levont áfát a decemberi áfabevallásban kell fizetendő áfaként bevallani, vagy a szeptemberi áfabevallást kell önrevíziózni és a levonásba helyezett áfát csökkenteni?Gyors válaszukat előre is köszönöm.

Törökországból importált termék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem Törökországból importált terméket. Kérdésem, hogy az önadózással megállapított áfa összegét az áfabevallás melyik sorában kell feltüntetni? Köszönöm válaszát!

1865 M-lap helyesbítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan tudom helyesbíteni az áfabevallás M-es lapját, ha véletlenül az értékesítés sorában tüntettem fel a 100 000 Ft-ot meghaladó beszerzés számláit? Tévedésből a 1865M-01 oldalon tüntettem fel az adatokat a 1865M-02 oldal helyett. Köszönöm megtisztelő válaszát.

Egyéni vállalkozó vevő – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozó vevő számlái december 31-éig nem kerülnek kiegyenlítésre. A 46. nap januárra esik. 2019. 01. 01-jétől alanyi mentességet választ. Jól gondolom, hogy 2019. 1. negyedévre adok be áfabevallást, ahol ezeknek a bevételeknek az áfáját bevallom, de velük szemben levonható áfát nem állíthatok be? Válaszát előre is köszönöm.

Fizetendő adó megállapítása fordított adózás esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018.02.09-én 100 százalék előleget fizettünk belföldi szállítónknak, az előre kifizetett termék a fordított áfa hatálya alá tartozik. Havi áfabevallóként a februári bevallásban nem szerepeltettük, hiszen az előleg nem keletkeztet áfafizetési kötelezettséget. A terméket 2018.12.20-án szállították cégünkhöz, a számlát 2019.01.11-én kaptuk kézhez. Mivel 100 százalékban kifizettük az előleget, ezért további fizetési kötelezettségünk nem keletkezik. Kérdés: melyik havi áfabevallásban kell szerepeltetni a fizetendő és az előzetesen felszámított áfát? Válaszát előre is köszönöm.

Áfabevallás Kérdés

Egyik EU-s partnerünk vevői készletre hozott be árut részünkre. Minden hónapban leszámláz nekünk egy bizonyos mennyiséget, mindaddig, amíg az áru ki nem fut. Egyik hónapban többet használtunk fel a készletből, mint amennyit kiszámlázott. Úgy gondolom, hogy a különbözetre be kell fizetnünk az áfát, és abban a hónapban, amikor kiállítja róla a számlát, vissza tudjuk igényelni az adót. Kérdésem az lenne, hogyan rakom bele az áfabevallásba (EU-s beszerzés), és melyik soron kell szerepeltetnem a befizetést és majd a visszaigénylét? Válaszát köszönettel várom.

Egyéni vállalkozó alanyi mentesség alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tavalyi év (2018.) decemberében katás egyéni vállalkozó kiállított egy számlát, mellyel átlépte a 8 millió forintos alanyi adómentességi határt. A számlát már áfásan állította ki. A NAV felé a változásbejelentést megtettük. A számla fizetési határideje 2018. évben volt. Majd még decemberben megtettük az áfamentességre vonatkozó bejelentést 2019-re, mivel tudtuk, hogy a 12 millió forintos határt már nem fogja elérni 2019-ben (és 2018-ban sem). Ám a számla ellenértékét a mai napig nem fizette meg a vevő (építőipar). A pénzforgalmi szemlélet miatt úgy gondolom, hogy az áfát bevallani a pénzügyi teljesítéskor, de legkésőbb a teljesítést követő 45. napot magában foglaló időszakban kell. És itt kezdődik a problémám. Ez biztosan 2019. január hónapra fog esni. De bejelentkeztünk áfamentességre. Ez esetben nem lehetett volna mentességet kérni? Tudok így is beadni áfabevallást január hónapra? Vagy az áfastátusz változása miatt még 2018. december hónapra be kell vallani az áfát, függetlenül a megfizetettségtől? Köszönettel: Böröndiné Móró Ildikó

Áfabevallás gyakorisága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem a segítségét. Cégünk 2018-ban alanyi mentes státuszban volt. Októberben átléptük a 8 milliós értékhatárt, be is jelentkeztünk az áfakörbe. A NAV éves áfa bevallónak sorolt be minket 2018-ra. Ez alapján a bevallási határidőnk 2019. 02. 25. lenne. Úgy alakult a bevételünk, hogy a fizetendő áfánk 2018-ra az 1 milliót is meghaladja valószínűleg, és emiatt felmerült bennünk a kérdés, hogy az éves bevallásunkat 2019. 01. 20-áig kell-e beadnunk. Közben azért a NAV telefonos tájékoztatóját is felhívtuk és érdekes módon két ügyintézővel folytatott beszélgetés alapján, egyikük a január 20-át, másikuk a február 25-ét mondta. Ön szerint melyik időpont lenne a helyes a bevallás beküldésére? Válaszát előre is megköszönve, Wittmann József

Áfacsoport arányosításba bevont áfája Kérdés

Tisztelt Szakértők! Csoportos áfával kapcsolatban merült fel több kérdésünk. Adott egy áfacsoport, ahol van olyan csoporttag, aki olyan tevékenységet is végez, amely áfa alól mentességet élvez. Ennek alapján a beszerzéseinél tekintettel kell lenni arra, hogy mentességet élvező tevékenysége kapcsán történt a beszerzés vagy áfaköteles tevékenységéhez használja fel azt. Ha a tételes elkülönítés nem megvalósítható, és olyan arányt sem tud képezni, amely pontos lenne, arányosításba vonja azokat a beszerzéseit, ahol nem állapítható meg egyértelműen a kapcsolódó felhasználás. Ilyen módon az áfatörvény szabályozása alapján számított arányszámmal vezeti át időszak végén levonásba az áfa összegét is. Kérdésünk lenne, hogy az áfacsoport esetén is így működik? Vagyis minden tag, akinek van beszerzése, mely esetleg csoporton belül vagy csoporton kívülre (más tag által) kerül felhasználásra mentes értékesítéshez, úgy kell eljárjon, hogy arányosításba veszi az adott beszerzés áfa összegét. A képviselő pedig az áfabevallás összeállításakor a csoport minden (!) áfás és mentes értékesítése figyelembevételével állapítja meg az arányt. Ilyen esetben az egymás közötti értékesítések nem számítanak mentes értékesítésnek, hiszen azok eleve nem mentességet élveznek, hanem áfatörvény hatályán kívüli ügyletnek minősülnek. Az arány megállapítása után az egyes tagokra jutó arányos áfa feladását le le kell könyvelni, ezek után lehet az összesített adatokkal elkészíteni a bevallást.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink