394 találat a(z) áfa-visszaigénylés cimkére

Céges autó magánhasználata, alkatrész áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a céges autó magánhasználata (kb. 20 százalék) útnyilvántartás szerint ki van számlázva az ügyvezető részére, akkor a levonható áfa teljes mértékben visszaigényelhető? Ideértem a lízingdíj áfáját 100 százalékban, szolgáltatások (szerviz) áfáját 50 százalékban. Ezen felül olyan kérdésem lenne, hogy a dízel céges autóban részecskeszűrőt kell cserélni, ennek hiányában az autó nem működik, műszaki vizsgára alkalmatlan, így az alkatrész nélkül működésképtelen lesz. Az alkatrész beszerzésének áfája 100 százalékban visszaigényelhető? Köszönöm válaszát!

Műteremvásárlás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság új építésű műtermet (műteremlakást) vásárolna, melyben irodát kívánna berendezni. Úgy gondolom, hogy amennyiben műteremről szól a szerződés, és a tulajdoni lapon is ilyen megnevezéssel kerül az ingatlan a vevő birtokába, az értékesítés 27 százalékos áfával történik. A vevő gazdasági társaság, visszaigényelheti-e a felszámított áfát? Köszönöm szépen segítő válaszát.

Családi gazdaság és kft. kapcsolata Kérdés

Az 5 fős családi gazdaság 4 tagja 24%-24%/fő tulajdonrésszel tagja egy kft.-nek, ami 2016-ban alakult. A családi gazdaság az áfatörvény szerint kompenzációs felár érvényesítésével értékesíti mezőgazdasági termékeit. A kft. bérelt területen gazdálkodik és mezőgazdasági szolgáltatást is végez. A termelési eszközök a cégben is rendelkezésre állnak. A kft. vásárol egy kombájnt és visszaigényli az áfát a beruházás után. A betakarítási munkákat a családi gazdaságnak a kft. fogja végezni szolgáltatásként. Az áfatörvénynek mindkét cég eleget tesz? A családi gazdaság jogosultsága megmarad a mezőgazdasági kompenzációs felárra? A cég a teljes beruházás áfáját visszakérheti? Kapcsolt vállalkozás lesz a szolgáltatási szerződés megkötése után a családi gazdaság és a kft.?

Jóváíró számla áfa-visszaigénylési időszaka Kérdés

Autókereskedőnél előfordul olyan értékesítés, hogy a vásárló megrendeli az autót, melyre előleget fizet. Az előleg pénzügyi teljesítéskor elkészült előlegszámlában áthárított áfa bevallásra és befizetésre kerül. Majd az eszközt később lízingelni szeretné a vásárló egy lízingcégtől. Ebben az esetben, az autókereskedő a megrendelt autót értékesíti a lízingcégnek, a teljes vételárról számlát állít ki a lízingcég felé, melyben a gép eladási árának teljes áfája áthárításra, bevallásra és megfizetésre kerül. Ezzel egy időben készül egy háromoldalú megállapodás a vásárló, a kereskedő és a lízingcég között arról, hogy a kereskedőnek fizetett előleget elismerik lízingtörlesztésnek a lízingcég felé. Ezt a megállapodást mind a három szereplő aláírja. Ezzel egy időben a kereskedő a korábbi előlegbefizetésről készült számlát jóváírja a vásárlónak, de nem utalja vissza az előleg összegét, hanem a lízingcégtől várt összegbe beszámítja. A fenti helyzettel az a kérdésem, hogy az előleget jóváíró számlán szereplő áfaösszeget melyik áfaelszámolási időszakban lehet a fizetendő áfa csökkentéseként elszámolni, bevallani? Elég-e a háromoldalú megállapodás aláírásának keltét figyelembe venni – melyet mindhárom fél aláír –, és az aláírás keltének áfaidőszakában levonni a fizetendő áfa összegéből az előleg-jóváíró számla ÁFA áfaösszegét (jóváíró számla kelte megegyezik a háromoldalú megállapodás keltével)? Válaszukat köszönöm!

Importáfa mikor nem visszaigényelhető? Kérdés

Kedves Szakértő! Szeretném megkérdezni, milyen esetekben NEM visszaigényelhető az importáfa harmadik országból érkező termékimport esetén? A vám megfizetése rendben van, inkább arra lennék kíváncsi, milyen olyan eset lehetséges, amikor nem igényelhető vissza az importáfa? (Gondolok itt például arra, hogy ha a beszerzendő terméknek még nincs meg a vevője, készletet vásárolnánk, amit apránként értékesítenénk a világ különböző országaiba – adott esetben áfamentesen.) Köszönöm!

Közösségi beszerzéskor külföldön megfizetett áfa visszaigénylése II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemre adott válasza nyomán pontosítom a kérdésemet. Az alanyi mentességet választott adóalany a közösségen belüli beszerzésekor MEGADTA a számlázáshoz a közösségi adószámát, mert a partner azt kérte tőle, és az ekáerbe is így jelentette be. Az alanyi mentes adóalany megelőző évi közösségi beszerzéseinek értéke, illetve a tárgyévi beszerzéseinek értéke alatta maradt a 10 000 euró (2,5 millió forint) értékhatárnak. Az alanyi mentes adózónak hogyan kell helyesen eljárnia? Köszönettel: Rozika könyvelő

Műszaki vizsgabázis Kérdés

Újonnan alakult kft. 2017-ben vásárolná meg a működéshez szükséges eszközöket. Műszaki vizsgabázisként és autószerelő-műhelyként működne. A tárgyi eszközként vásárolt vizsgasor, és az ahhoz kapcsolódó szoftver stb. áfája visszaigényelhető-e? Ha igen, akkor kell-e arányosítani a visszaigénylést a későbbiekben, az áfás és a nem áfás közhatalmi tevékenységre való tekintettel? Esetleg egyedi elbírálás alá esik-e az ügylet, melyet külön kérni kell?

Katás bt. befejezetlen beruházása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017.01.01-től a bt.-beltag katás a kültag nem vesz részt a bt. tevékenységében. A bt.-beltag 2012-től folyamatosan készít egy CNC gépet, a költségeket elszámolta, az áfát visszaigényelte, de még nem készült el a CNC gép. Célszerű gyorsan aktiválni még 2016-ban, vagy mik a lehetőségei, mint katás bt.-nek? Köszönöm a választ.

Közösségi beszerzéskor külföldön megfizetett áfa visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldön alanyi adómentességet választott társaság Romániából tűzifát hozott be, amit az ekáerbe is szabályosan bejelentett. A beszerzés számlázásához megadta a saját közösségi adószámát, mert a partner azt kérte. Belföldön a közösségi termékbeszerzése miatt áfabevallási és -fizetési kötelezettsége, és A60-as adatszolgáltatási kötelezettsége keletkezik, ha jól értelmezem a jogszabályokat. A külföldi vevő a számláján a következő szöveget is feltüntette: "Scutit EU drept de deducere". Jelenti-e az idézett szöveg a Romániában a termékre felszámított és a vételárban megfizetett áfát, és azt visszaigényelheti-e a magyar székhelyű társaság a külföldi adóhatóságtól? Köszönettel: Rozika könyvelő

Óvodai étkeztetés az áfa szempontjából Kérdés

Tisztelt Szakértő Kérdésem lenne az óvodai érkeztetéssel kapcsolatban: az önkormányzat átadja az étkeztetéssel kapcsolatos feledatokat a tulajdonában lévő nonprofit kft.-nek. A kft. áfakörös az általános szabályok szerint. Jelenleg önkormányzati támogatásból fizeti a dogozók bérét és járulékait. Az önkormányzat által rendelt szolgáltatásokat áfásan számlázza, az ehhez kapcsolódó előzetes áfát visszaigényli. Az első lérdésem az lenne, hogy ezt helyesen csináljuk-e? A második kérdés: az óvodai étkeztetés egy része ingyenes, kevés számú szülő fizet csak téritést. Az étkeztetésre meg a személyzet járandóságaira a költségvetésből kapnánk a forrást. Az áfa szempontjából az előzetes áfa visszaigényelhető-e teljes mértékben? A számlázásra kerülő térítési díj áfamentes lesz-e? Elöre is köszönöm a segítségét Kutasi Gabriella

Áfa-visszaigénylés kulcsrakész lakóház tekintetében Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Egy 2014. szeptember 5-én köttetett vállalkozói szerződés alapján megépült, de még lakhatási engedéllyel nem rendelkező, bruttó 165 négyzetméteres családi házra vonatkozóan az áfa-visszaigényléssel kapcsolatban fordulok Önhöz kérdésemmel. A fent említett szerződés 1.1 pontja szerint „Megrendelő megrendeli a Megrendelő tulajdonában lévő, … hrsz.-ú természetben … településen lévő építési telken egy könnyűszerkezetes, a szerződés mellékletét képező Építési Engedélyes Tervdokumentáció szerinti egyszintes lakóház kulcsrakész állapotban történő felépítését jelen szerződés rendelkezései alapján”, továbbá a 2.2 pontja szerint „A szerződő felek ütemezett fizetésben állapodnak meg. ...”, valamint 3.7.5 pontja szerint „46 nm csempe- (az anyagok megvétele az építtető feladata és költsége kivéve a járulékos anyagokat pl.: ragasztó, fugázó) és 111 nm járólapburkolat (az anyagok megvétele az építtető feladata és költsége kivéve a járulékos anyagokat pl.: ragasztó, fugázó) elkészítése”. Kérdésem az lenne, hogy a fenti pontok alapján a lakóház a vállalkozó általi kivitelezésével és az anyagvásárlással kapcsolatos, 2015-ben kiállított számlák tekintetében én és a feleségem, mint magánszemélyek és megrendelők jogosultak vagyunk-e áfa-visszatérítésre? Én jelenleg külföldön dolgozom, de a párom többéves, bejelentett magyar munkaviszonnyal jelentkezik. Válaszát előre is köszönöm!

Áfa-visszaigénylés Kérdés

Magyarországon vásárolok egy karosszériaelemet, amit egyedileg festek meg, és értékesítek Amerikába. A vásárlás áfásan történik, míg az amerikai értékesítés nem, mivel cég részére készül az egyedi termék. Kérdezni szeretném, hogy ebben az esetben visszaigényelhetem-e a Magyarországon kifizetett 27 százalékos áfát?

Jogtalanul visszaigényelt áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-es évre vonatkozóan a NAV jogtalanul visszaigényelt áfát állapított meg. A jogerős határozat 2016-ban született meg. Kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban, hogy ezeket a tételeket a 2014-es évben kell javítani, és ezzel együtt a beszámolót is módosítani? A jelentős hiba a számviteli politikájukban a mérlegfőösszeg 2 százaléka, az említett összeg ezt meghaladja. Válaszát előre is köszönöm!

Építőközösség adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőközösség elszámolási szabályaival kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Az építőközösséget egy magánszemély és egy kft. hozta létre. A magánszemély az építési telket adta be a közösségbe, a társaság állja az építési költségeket. Jelenleg az építési számlák a kft. nevére szólnak. Az építkezés befejező stádiumban van, és folyamatban van a társasházi alapító okirat készítése, melyben egy lakás a magánszemélyé lesz, a fennmaradó három a kft. tulajdonába kerül. Kérdéseim: kell-e a kft.-nek számláznia az építőközösség felé, ha igen, akkor a teljes építési költséget? 5 százalékos áfával? A lakásokat később a Kft. értékesítené, ezért szeretné a beszerzéshez kapcsolódó áfát visszaigényelni, akkor ezt mi alapján teheti meg? Olvastam, hogy ha a fővállalkozó az építőközösség, azaz 27% áfatartalmú számlái vannak anyagról, munkadíjról, akkor a magánszemély tag áfa-visszaigénylést a használatba vételi engedély után, az építőközösség által befogadott számlák áfatartalmából a tulajdoni részesedése arányában igényelhet vissza áfát. Milyen elszámolást kell ehhez készítenie az építőközösségnek? Ugyanígy a cégekre is vonatkozik az áfa-visszaigénylés eme módja? Tudnának segíteni, hogy az építőközösséggel kapcsolatos elszámolásokról és adózási szabályokról hol tudnék részletesebben tájékozódni? Válaszait előre is köszönöm! Tisztelettel: Nagy Annamária

Áfa-visszaigénylés EU-s országból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk Dániából vásárolt gépeket és szerszámokat, melyeket a vásárlás időpontjában még Dániában használtunk, ezért a partnercég áfával növelt számlát állított ki részünkre. Időközben a gépeket elhoztuk Magyarországra, de a szerszámok továbbra is ott maradtak. Kérdésem, hogy a dán áfát hogyan tudjuk visszaigényelni? Ugyanaz az eljárás vonatkozik az ottmaradt szerszámokra, mint az időközben ideszállított gépekre? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges rendezvény – munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Vasárnapi pótlék

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink