394 találat a(z) áfa-visszaigénylés cimkére
Kemény csatákban visszaszerezhető az áfa
Cikk
A cégek számtalan olyan helyzettel szembesülnek, amikor rajtuk kívül álló okokból sem a követelésükhöz, sem annak áfatartalmához nem jutnak hozzá. Az adóhatóság ugyanis sokszor akkor sem engedi meg az áfa visszaigénylését, ha azzal a költségvetést nem érné kár. Az Európai Unió Bíróságának (EUB) közelmúltbeli ítéletei alapján azonban több ilyen esetben is visszaszerezhető az áfa – írja közleményében a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
Cascós esemény és egyéb költségek, levonható áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.04.01-én Szolnoki Béla szakértő nagyon pontosan megválaszolta a Cascós esemény könyvelését. Egy új ügyfelem kérésére teszem fel Önnek az áfa visszaigényelhetőségére vonatkozó kérdésem. Céges személygépkocsi esetén visszaigényelhető-e a javítás számláján lévő áfa értékének 50 százaléka? Kérem, írja meg, az összes egyéb költséget is, amelynek az áfája visszaigényelhető céges személyautó vonatkozásában.
Szünetelés alatti épület-karbantartás
Kérdés
Tisztelt Szakértö! Ügyfelem jelenleg szünetelteti a vállalkozását, anno éttermet üzemeltetett, majd ezt a tevékenységi körét megszüntette, s fuvarozással foglalkozott. Az étterem ingatlan benne van a vállalkozásban. A kérdésem: szünetelés alatt az épület karbantartását elszámolhatja-e, s a karbantartás áfáját visszaigényelheti?
Idegen ingatlanon végzett beruházás
Kérdés
Kedves Szakértő! Korábban feltettem egy kérdést, az idegen ingatlanon végzett beruházással kapcsolatosan, amit Hunyadné Szűts Veronika meg is válaszolt. Sajnos, még mindig nem teljesen egyértelmű nekem pár dolog, ezért kérem az alábbi kérdésekre szíveskedjenek válaszolni. Azt írja, hogy az egyik megoldás, hogy bérbevevőnek, aki felújítaná az ingatlant, mindenképpen fel kell tűntetnie a könyveiben a felújítást, mint idegen ingatlanon végzett beruházás. (Ezt a megoldást elvetették.) A másik megoldás, hogy a bérbevevő, nem mutatja ki a könyveiben, hanem a felújítás költségeit kiszámlázza a bérbeadó felé. Ez ebben az esetben közvetített szolgáltatás lesz? A felújítás végeztével a bérbevevő kiállítja a számlát 2 millió forint+áfáról, itt az áfát befizeti. (A felújítás során az áfát visszaigényelte, az iroda székhelyként szolgál.) A bérbeadó nem fizeti ki a felújítás számláját, mert megbeszélés szerint azt a bérlő lelakja. A havi bérleti díjról a számlát kiállítja áfával, aminek az áfatartalmát befizeti. A felújítás költségének áfáját visszaigényleheti? (Nem lakóingatlan.) Amíg ki nem fut a felújítás összege, nem fognak bérleti díjat fizetni. Nem volt építésiengedély-köteles a felújítás. A szerződésben erről rendelkeznek, illetve itt kell annak is szerepelnie, hogy a tulajdonos megrendelő a bérlőtől a felújítást? Köszönettel: Kelemenné T. Henrietta
Lízingelt autó bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy cég, amely lízingre vásárol egy elektromos autót, ezt az autót ő bérbe fogja adni. 1. Mivel bérbe adja, így a kezdő részlet és a törlesztők áfáját 100 százalékban visszaigényelnénk (nem kevés összeg). A vásárlás valószínű áprilisra csúszik, viszont csak nyáron fogja bérbe adni, de ettől az áfát már most visszaigényelhetem, ugye? A tevékenységi kört bejelentettem. Illetve bérbeadhatja ő ezt a lízingelt autót ugye? 2. Olyan cégnek adja bérbe, ahol a tulajdoni hányada 1 százalék, de ott is ő az ügyvezető, tehát ebből kifolyólag ez kapcsolt vállalkozás lesz, és jelentenem kell a NAV felé igaz? Ha piaci áron adja bérbe, akkor ez nem lehet gond az áfa-visszaigénylés szempontjából?
Csok – áfa-visszaigénylés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építési telek "alappal együtt" lett megvásárolva. Építkezés céljára lett természetesen megvéve, szeretnék a csok és áfa-visszatérítést igénybe venni. Kérdésem, hogy az új lakás meghatározásánál ugye az van, hogy alapozástól indulva számít csak új építésű háznak, így az, hogy az alappal lett megvásárolva a telek problémát okozhat? Nem lesznek így jogosultak a csokra, áfa-visszaigénylésre? Van rá valamilyen megoldás? Köszönettel: Fazekasné Móni
Iroda áfa-visszaigénylés, felszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem a segítségét. Egyik vállalkozás irodát vásárolt 2015-ben, és a beszerzés áfáját visszaigényelte. Azonban a céget 2018-ban felszámolják, ebben az esetben mi lesz a visszaigényelt áfával? Meg fog szűnni az adóköteles bevétel, ilyenkor vissza kell fizetni az áfát?
Személyautó bérlése
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy kft. személyautót bérel. Visszaigényelheti-e 100 százalékban a bérleti díj áfáját? Közvetített szolgáltatásként kiszámlázza bérbeadó a biztosítási díjat és az esetleges bírságokat is (áfaval növelten). Ezek áfája visszaigényelhető-e? Kötelező-e menetlevelet vezetni a bérlet fennállásának időszaka alatt? Kell-e cégautóadót fizetnie?
Üzleti ajándék?
Kérdés
Ha egy kávézóba a kutyáját is beviszi a vendég, és a kutyának adnak jutalomfalatot, ami ingyen van, akkor a kávézó a kutyakaja költségét hogyan számolja el? Hová könyvelheti, áfát visszaigényelheti-e utána és fizet-e utána adót? A válaszukat előre is köszönöm.
Nem feltüntetett rendszám esetén áfa-visszaigénylés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a szíves segítségét kérni. Webáruházunk két gáz üzemű kisteherautót tulajdonol az áruk kiszállítására. Az egyik kisteherautó injektor alkatrésze tönkrement. Ez a szokásos karbantartás alkalmával derült ki. Az autószerelő továbbadta egy általa megbízhatónak tartott cégnek, hogy javítsák meg. (Az autószerelő alanyi mentes, a cég, amelynek továbbadta javításra az alkatrészt, áfakörös, 27%-os.) A cég elvégezte a javítást, erről számlát állított ki webáruházunk részére, de a kisteherautónk rendszámát nem tüntette fel benne, mivel nem látta az autót, csak az alkatrészt. Ezáltal nem tudom konkrét autóhoz kapcsolni a költséget, amiről a számlát kiállította. Az végösszeg 350 ezer forint lett. Visszaigényelhetem így a számlából az áfát, ha nem íródott rá a rendszám? Mi ilyenkor a szabályos munkamenet? Válaszát előre is köszönöm szépen!
Útnyilvántartás webáruház esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a szíves segítségét kérni. Férjemmel 50-50 százalékos tulajdonunkban lévő webáruházat működtetnünk, munkaviszonyos alkalmazottanként bejelentve. Megrendelőink 90 százaléka magánszemély, akik telefonon vagy interneten adják le a megrendeléseiket. Többször is előfordul, hogy nem munkanapra esnek a kiszállítások, mivel a megrendelőknek csak a hétvége felel meg. Kérem, legyen szíves segítsen, hogyan lehet megoldani ilyen esetben az útnyilvántartást, ha szombat-vasárnap történik a kiszállítás? Milyen nyomtatványt kell alkalmazni, hogy az a NAV-ellenőrzés során is megfeleljen? Két kisteherautóval dolgozunk, amelyek gázolaj üzeműek. Ha vissza szeretném igényelni az üzemanyag-beszerzésről, a tárgyieszköz-karbantartásról szóló számlákból az áfát, hogyan kell bizonylatolni, miként járok el helyesen? Válaszát előre is köszönöm szépen!
Átháritott költség elszámolása és az áfa levonhatósága
Kérdés
Ki igényelheti vissza a számlán szereplő áfát, illetve költségként ki és milyen bizonylat alapján számolhatja el az alábbi esetben? Adott egy ingatlan, melyen két épület áll, külön mérőórával felszerelve. Az ingatlan tulajdonosa egyéni vállalkozó, aki a 2017. évben vásárolta meg az ingatlant, a szóban forgó egyik épületet határozott időre szóló bérleti szerződéssel együtt. A bérlő (kft.) a bérleményt tovább adta másik bérlőnek, aki szintén egyéni vállalkozó. Az ingatlan átruházása után a közüzemi számlát a tulajdonos egyéni vállalkozó nevére állítják ki, viszont a számlán eltérő számlafizetőként szerepel a tényleges bérlő, aki szintén egyéni vállalkozó. Előre is köszönöm a válaszukat.
Személygépkocsi áfája
Kérdés
Egyéni vállalkozó 2016. évben, nyíltvégű lízinggel személygépkocsit vásárolt. Az első törlesztés áfáját ugyanebben az évben visszaigényeltük. 2018-ban a gépkocsit értékesíteni szeretné. Kérdésünk, hogy keletkezik-e áfa-visszafizetési kötelezettsége?
Nonprofit társaság áfa-visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérdésem áfa-visszaigényléssel kapcsolatos. Egyesületünk 100 százalékos tulajdonában van egy nonprofit kft. A nonprofit kft. 2018. évtől kezdődően termékeket kíván értékesíteni. Terveink szerint a nonprofit kft. és az egyesület megállapodásban rögzíti az alábbiakat: • az egyesület felhatalmazza a nonprofit kft.-t, hogy az értékesítheti az általa tulajdonolt védjeggyel ellátott termékeket; • az egyesület megbízza a nonprofit kft.-t a termékek értékesítésével; • az egyesület szerzi be a termékek értékesítéséhez szükséges termékek és szolgáltatások egy részét, majd azokat a beszerzési áron továbbértékesíti a nonprofit kft. részére. A fenti helyzettel kapcsolatos kérdéseim a következő: 1.) Az egyesület visszaigényelheti-e az áfa összegét a beszerzett termékek és szolgáltatások után? A beszerzett termékek a később védjeggyel elátott, brandingelt termékek, a szolgáltatások a termékek eladásához kapcsolódnak, azt közvetlenül segítik elő (például termékek dizájnja). 2.) A nonprofit kft. visszaigényelheti-e az áfát a termékek értékesítését követően az azok érdekében igénybe vett szolgáltatásokkal és termékekkel kapcsolatosan (attól függetlenül, hogy a szolgáltatást/termékeket az egyesülettől vagy egyéb külső partnertől szerezte be)? Válaszukat előre is köszönöm.
Angliai temetkezés költsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő Asszony/Úr! Sajnálatos módon egy angliai temetkezés költségeit fizettem, utaltam innen Magyarországról, mint magánszemély. Kérdésem a következő lenne, hogy van-e rá valamilyen mód, hogy az áfatartalmát visszakaphassam? Milyen számlát kérjek, kinek a nevére? Mi az eljárás ilyen esetben? Előre is nagyon megköszönöm válaszát! Üdvözlettel ML