394 találat a(z) áfa-visszaigénylés cimkére
Külföldről vásárlás, belföldi értékesítés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kezdő vállalkozás vagyok a takarmány és a növényvédőszerek kereskedelmében. Szeretnék Lengyelországból és esetleg más, nem uniós országból vásárolni. Ebben az esetben ugye adómentesen kapom az árut, és, ha belföldön értékesítem, akkor nekem kifizetik az áfát. Kérdésem az lenne, hogy ezt az áfát, amit kifizettek nekem, majd kifizetem az adóhatóságnak, visszaigényelhetem-e? És, ha igen, mire kell figyelnem? A következőkben, ha a lengyel cégnek kifizetem a lengyel áfát, és úgy hozom belföldre, abban az esetben hogyan jogtiszta az ügylet? Visszakapom-e az áfát?
Személygépkocsi-alkatrész áfa-visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésként merült fel, hogy a céges személygépkocsi cserélendő alkatrészeiről kiállított számla összege 50 százalékos részének az áfatartalma visszaigényelhető-e abban az esetben, ha otthoni javítás történik, és nem viszik szervizbe az autót, viszont az alkatrészeket a vállalkozó külön megvásárolta autóalkatrész-kereskedőtől? Köszönettel.
Céges üdülő költségeinek elszámolása
Kérdés
A társaság tulajdonában van egy üdülő, amelyben a munkavállalói részére biztosít üdülési lehetőséget a nyári időszakban. Az szja-törvény 71. §-ában foglaltak szerint a béren kívüli juttatás után a céges szja-t és ehót a vállalkozás megfizeti. A céges üdülőben kizárólag a saját alkalmazottak üdülnek, más hasznosítása nincs az ingatlannak. Kérdéseim: 1./ Az ingatlan fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatosan felmerülő költségek áfatartalma visszaigényelhető-e? 2./ Az ingatlan fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos számlák nettó értéke elszámolható-e a cég tevékenységének költségei között a társaságiadó-alap kiszámításakor vállalkozási, bevételszerző tevékenységgel kapcsolatos költségként? 3./ Az üdültetés révén a munkavállaló részére nyújtott szolgáltatás értékét hogyan kell meghatározni, mi számít a juttatás értékének (amelyből a minimálbér összegéig lehet egy fő után béren kívüli juttatásnak tekinteni)? 4./ Hogyan kell elszámolni az üdülő éves üzemeltetésével kapcsolatos költségeket? Amennyiben az üdülésben résztvevő munkavállalók nem fizetnek térítést a munkáltatónak, akkor az év közben felmerült költségeket teljes egészében át kell vezetni a személyi jellegű egyéb kifizetések közé? 5./ Hogyan kell eljárni, ha az adott évben nem történik üdültetés (például felújítási munkálatok miatt), akkor is át kell vezetni a folyó évi költségeket (rezsi, szolgáltatások stb.) a személyi jellegű kifizetések közé? Milyen kiadásnak minősül az így felmerült összeg, és hogyan kell utána adózni?
Áfa-visszaigénylés és törölt adószám
Kérdés
Egy kft. adószámát törölték 2016. március 1-jével, be nem adott beszámoló miatt. A beszámoló benyújtásra került, utána a kft. kérte az adószám újbóli felélesztését, amit a NAV elfogadott 2016. március 5-ével. Melyik időszakban lehet levonható áfát szerepeltetni a havi áfabevallásban? 2016. április hónapban szerepeltethetjük a márciusi költségszámlák levonható áfatartalmát?
Áfa-visszaigénylés törölt adószám esetében
Kérdés
Egy kft. adószámát törölték 2016. március 1-jével, be nem adott beszámoló miatt. A beszámoló benyújtásra került, utána a kft. kérte az adószám újbóli felélesztését, amit a NAV elfogadott 2016. március 5-ével. A 2016. február 20-áig beadott áfabevallásban 500 ezer forint következő időszakra átvihető követelés szerepel a 2015. évről. A kft. negyedéves áfabevalló. Kérdésünk a következő: ha a 2015. évi áfabevallásokat önellenőrizzük, és a visszaigénylési feltételeknek megfelelnek, akkor az áfa visszaigényelhető? Mire kell figyelnünk ebben az esetben? (Eddig azért nem lett visszaigényelve, mert hiányosan kaptuk a számlákat.)
Bosszankodnak a felvásárlók: kell-e betétlap az őstermelőknek?
Cikk
Be kell-e mutatniuk a termelőknek az értékesítési betétlapjukat is a felvásárlási jegyek mellett terményeik eladásakor, és érheti-e hátrány – például az áfa visszaigénylésekor – a felvásárlót, ha az eladó nem kívánja átadni a betétlapját – kérdezte olvasónk? Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.
Munkavállaló szállásköltsége vidéki munkavégzés során
Kérdés
Kedves Szakértő! A kérdésem, hogy a vállalkozó elszámolhatja-e adómentesen dolgozója szállásköltségét, ha az a vidéki munkavégzéssel kapcsolatosan történik és 2-3 éjszakákról szól egyszerre? Ezek se a vállalkozónak, se a munkavállalójának nem lakcíméül szolgáló vidéki városok, s kereskedelmi szálláshelyek által kiállított számlákról van szó. Esetleg az áfája visszaigényelhető? Köszönöm.
Külföldi magánszemély vásárlása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörös kft.-től osztrák magánszemély számla ellenében előre utalásra vásárolna körülbelül 200 ezer forint plusz áfa értékben. A vásárló az áfával növelt bruttó árat fizeti ki. Kérdés, van-e lehetőség arra, hogy a vásárló visszaigényelje a magyar, 27 százalékos áfát, és helyette befizesse az osztrák 20 százalékot? Esetleg van egyszerűbb módja annak, hogy a vásárló a kevesebb áfát fizesse meg? Válaszát előre is köszönöm!
Sportvállalkozás áfakötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Egyik ügyfelünk egy csapatsportban tevékenykedő sport kft.-t alapított, melyet bejelentettünk az áfakörbe. A társaság bevételeinek egy kisebb része áfaköteles bevételből (reklám-, jegybevétel), nagyobbik része szakszövetségi, valamint önkormányzati támogatásból származik. A működéshez kapcsolódó kiadásaink (pályabérlet, utazási, egyéb rezsiköltségek) levonható előzetes áfája folyamatosan ,jelentősen meghaladja a fizetendő áfánkat. Kérdésünk arra irányul, hogy a leírt körülmények ismeretében a levonható áfára kell-e arányosítást végeznünk, avagy az áfaelszámolásunknál a támogatásokat figyelmen kívül hagyva visszaigényelhetjük-e az áfakülönbözetet? (Egy esetleges beruházásnál – fűnyíró, projektor stb. – hogyan alakulna az áfaelszámolásunk?) Válaszukat köszönjük!
Behajthatatlan követelés áfája.
Kérdés
A felszámoló cég nyilatkozata alapján várhatóan nem térül meg a vevőkövetelésünk. Az áfát hogyan érinti ez? Visszaigényelhető? Nem számoltunk el semmilyen értékvesztést még. A leírás és az áfalevonás számviteli lépései érdekelnének.
Áfa-visszaigénylés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérjük segítségét, hogy milyen módja van áfa-visszaigénylésnek (kiutalási kérelemnek), ha sajnálatos módon a vonatkozó bevallásban nem kértünk kiutalást? A konkrét eset lényege, hogy a vállalkozó március havi áfabevallását beadta április 20-án (havi bevalló), abban nem kért kiutalást, egy nappal később viszont úgy döntött, mégis kérne kiutalást. Tudomásunk szerint önellenőrzés keretében nem lehet máshogy rendelkezni az adóról (kiutalást kérni). Van ilyenkor lehetőség 17-es nyomtatványt külön beadni, és abban visszakérni az áfát? Milyen határidők vonatkoznak, mikor lehet (ha egyáltalán) beadni 17-es nyomtatványt, és abban kiutalást kérni, és milyen határidővel utal ki az adóhatóság? Alapvetően mi a legegyszerűbb és leggyorsabb módja annak, hogy máshogy rendelkezzünk az áfáról, és visszakérjük, illetve visszakapjuk azt, ha a bevallásban eredetileg nem kértünk kiutalást? Időközben felmerült, hogy a vállalkozó faktoráltatná az áfát pénzintézettel, erre lenne is lehetősége, viszont ebben az esetben a faktor számlaszámát, illetve a faktort, mint kedvezményezettet kellett volna megjelölni a bevallásban, és kiutalást kérni vélhetően. Segítségét előre is nagyon köszönjük! Üdvözlettel: Molnár Tibor
Őstermelés áfa-visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általános áfa hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó őstermelői tevékenységet is végez. Az őstermelői fordított áfa miatt a könyvelés azt a módot választotta, hogy a fizetendő áfát a teljesítéshez kapcsolódóan vallja be, mert egyébként szinte képtelenség lekövetni a bevallások helyességét. Nem alkalmazzuk a pénzforgalmi szemléletre vonatkozó 61. paragrafust. (Például van olyan, hogy az őstermeléshez vásárolt fordított áfás hibrid vetőmag árát és az egyenes áfás vegyszer, pétisó árát csak 1 év múlva, a termék árából kell fizetni a termelői csoportnak.) Mivel a számlán nincs feltüntetve az, hogy a számla kiegyenlítéséig a tulajdonjog fenntartásra kerül, ezért úgy gondolom, hogy jogszerű, hogy a teljesítés időpontjában az áfa levonásra kerül, illetve a fordított áfa felszámításra és levonásra is kerül, valamint megtörténik az adatszolgáltatás az eladóról és a vásárolt termékről a NAV felé. A kérdés önellenőrzésre vonatkozik: 2016. I negyedévre a könyvelés határidő előtt beadta a bevallást, melyben nem volt annyi áfa, hogy az a visszaigénylésre jogot adott volna. Aztán még érkezett erre a negyedévre április 20-a előtt kettő számla. Egy vetőmagvásárlásról, fordított áfával és egy műtrágyaszámla olyan áfatartalommal, hogy azzal már az áfa visszaigényelhetővé válna. Jogszerű lesz-e az áfa önellenőrzéssel történő visszaigénylése, vagy csak a következő negyedévben lehet beállítani és visszaigényelni az áfát? Köszönettel.
Ingatlanközvetítői díj áfalevonása lakóingatlan esetén
Kérdés
Egy áfa hatálya alá tartozó kft. lakást (lakóingatlant) vásárolt egy ingatlanközvetítő irodán keresztül. Az ingatlanközvetítő iroda a közvetítő tevékenységéért kiállította a számláját, mely áfát is tartalmaz. Kérdés: a vásárló kft. az áfát visszaigényelheti vagy sem?
Telefonáfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015. 06. 20-án jelent meg egy cikk (A telefonszámla elszámolása, könyvelése) a telefon áfája kapcsán. Abban az jelent meg, hogy először számolom a telefon értékének 20 százalékát, amit leadózok. Ez eddig rendben van, de a cikkben az szerepel, hogy csak a fennmaradó összeget oszthatom meg 70-30 százalékra az áfa-visszaigénylés tekintetében. Ezzel szemben a könyvelői gyakorlat az, hogy a telefonszámla bruttó értékét 70-30 százalékra bontjuk, a 70 százalék áfája visszaigénylésre kerül, és a telefonszámla bruttó értékének a 20 százalékát átvezetjük az 55-re, és megfizetjük utána az adót. Hiszen az áfatörvény eleve a feltételezett magáncélú használat miatt nem engedi a 30 százalék után az áfalevonást. Kérdésem tehát, hogy helyes-e a cikkben megjelent számitási menet, feltételezve, hogy nincs telefonszámla továbbszámlázás, és nincs tételesen vezetve a magáncélú használat?
Lakóngatlan bérbeadása és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. vásárol lakásingatlant bérbeadás céljából. Bejelentkezett a NAV-nál áfa alá a lakásbérbeadás tekintetében. A cég, amelytől veszi alakást, nem áfásan értékesíti azt (használt lakásról van szó, valamint a vállalkozás nincs bejelentkezve áfa alá). A kérdésem az lenne, ha bérbe adja a kft. ezt a lakást, akkor a bérleti díjat áfával növelten számlázza, igaz? És mivel a lakást a bevételszerző tevékenységéhez vásárolja, a lakás karbantartási és felújítási számláinak áfája visszaigényelhető?