adozona.hu
Húsz százalékkal csökkentenék néhány termék áfáját
//adozona.hu/archive/20110419_afa_afacsokkentes_elelmiszeripar_szakmai_
Húsz százalékkal csökkentenék néhány termék áfáját
Radikális áfa-csökkentést szeretne elérni az alapvető élelmiszerkörben több szakmai szervezet.
A Baromfi Terméktanács, a Vágóállat- és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Tej Terméktanács, továbbá a Magyar Pékszövetség szakértői, illetve vezető tisztségviselői kedden Budapesten közös sajtótájékoztatón fejtették ki javaslatukat, amely szerint a jövő év elejétől az általuk előállított termékek áfáját 5 százalékos szintre kellene csökkenteni a jelenlegi 25 százalékról.
Ez összhangban van a Vidékfejlesztési Minisztériumban készült szakmai előterjesztéssel, amely ugyancsak 20 százalékpontos mérséklést javasol ebben a termékkörben.
A szakmai szervezetek képviselői úgy vélik, az áfacsökkentés egyértelműen a mező- és élelmiszergazdaság kifehéredéséhez vezetne. Becslésük szerint jelenleg egy év alatt a költségvetésbe mintegy 100 milliárd forintnyi áfát nem fizetnek be azok, akik az általános forgalmi adó befizetését elkerülik. Ezek a vállalkozások emellett más közterhet sem fizetnek.
Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke azt mondta, hogy a baromfiágazatban a feketegazdaság arányát 25 százalék körülire becsülik. Iczkovits László, a VHT elnökségi tagja tájékoztatása szerint a húságazatban a nyershús tekintetében a feketegazdaság arányát mintegy 40 százalékra teszik a szakemberek, míg a húskészítményeknél ez az arány 20 százalék alatti. A tejágazatban pedig a feketegazdaság aránya 20-25 százalékra becsülhető Bakos Erzsébet, a Tej Terméktanács szakmai koordinátora szerint. A sütőiparban a feketegazdaság aránya mintegy 30 százalék - tette hozzá Varga László, a Magyar Pékszövetség elnöke.
A szakmai szervezetek szerint az áfa csökkentésével visszaesik az áfa-elkerülés is. Bárány László hozzátette: az áfacsökkentéssel a kormányzat kompenzálhatná azokat a szegényebb rétegeket, akik főleg az alapvető élelmiszerek fogyasztói. Így az adórendszer átalakításának kedvezőtlen hatásait is csökkenteni lehetne - jegyezte meg. A BTT elnöke nem zárta ki, hogy a már megvalósult mintegy 8 százalékos áremelést a baromfitermékeknél még a nyár elején újabb árnövelési hullám követi majd, mivel jelentős mértékben emelkednek, illetve emelkedtek az önköltséget befolyásoló gabonaárak és energiaköltségek.
Az MTI kérdésére felelve Iczkovits László, a VHT elnökségi tagja arról beszélt, hogy szigorú ellenőrzéssel lehetne kivédeni, hogy az áfa-csökkentés hatását kézzelfoghatóan megérezzék a fogyasztók. A szakember úgy vélekedett, a kiskereskedők közötti éles verseny is kikényszerít, hogy az áfa-csökkentés hatása érvényesüljön. Hozzátette, a VHT nem kér további költségvetési forrásokat, de sürgeti, hogy az elfogadott támogatásokat időben fizessék ki. Emellett szorgalmazza, hogy a kormány a magyar termékek versenyképességét a rendelkezésére álló minden eszközzel javítsa.
Bakos Erzsébet arról beszélt, hogy - tejegyenértékben - mintegy 500 millió kilogramm import tej áramlik Magyarországra. Ennek 80 százaléka négy országból: Németországból, Lengyelországból, Szlovákiából és Csehországból származik - tette hozzá. Varga László, a pékszövetség elnöke azt hangoztatta, hogy a sütőiparban működő mintegy 1.060 legális vállalkozás működését lehetetleníti el az egyre növekvő lisztár, pedig a sütőipar mintegy 24.000 embert foglalkoztat.
Jelezte, a kompenzációs béremelést az ágazatban végrehajtották, de a foglalkoztatottak bére így is havi mintegy bruttó 125 ezer forint. A jelenlévők hangoztatták: a magyar mező- és élelmiszergazdaság alapvető érdeke, hogy a magyarországi leggyakrabban vásárolt élelmiszerek áfaszintje közelítsen az unió átlagosan 10 százalékos általános forgalmi adó szintjéhez.