hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Francia nyugdíjreform: korhatár-, járulék-, és adóemelés bevezetését tervezi a kormány

  • MTI

A nyugdíjkorhatár 62 évre emelésével és a közszférában dolgozók járulékának növelésével, valamint a magas jövedelmek adójának egyszázalékos növelésével tervezi a francia kormány 2018-ra megszüntetni az állami nyugdíjpénztár hiányát.

"A nyugdíjrendszert meg kell menteni. Ehhez elengedhetetlen több ideig dolgozni, csoda nem létezik. Minden európai partnerünk már felemelte a nyugdíjkorhatárt. Nem lehet kimaradni a folyamatból" - mondta szerdán Eric Woerth munkaügyi miniszter a kormány nyugdíjreform-tervezetének ismertetésekor. 
   
A tárcavezető kiemelte, hogy az intézkedések célja az, hogy az idén 10 milliárd eurós hiányt felhalmozó állami nyugdíjpénztár 2018-ra egyensúlyba kerüljön.
   
A gazdasági válság elmúlt két évében a francia nyugdíjrendszer deficitije háromszorosára nőtt: a közel negyven kiegészítő állami- és magánpénztár hiányával együtt a rendszer deficitje idén elérheti a 32 milliárd eurót, 2020-ra pedig 45 milliárd euróra emelkedhet, ha nem történnek megelőző intézkedések. 
   
A tervezet legfőbb és a közvélemény, valamint a szakszervezetek által leginkább vitatott intézkedése a jelenlegi 60 éves nyugdíjkorhatár fokozatos megemelése 62 évre 2018-ra. Ez azt jelenti, hogy 2011. július 1-jétől a korhatár évente 4 hónappal fog megemelkedni, hogy 2018 júliusra elérje a 62 évet. Az emelés az 1951-ben és az azután születetteket érinti.
    
Az Európai Unió tagállamai közül Franciaországban az egyik legalacsonyabb a nyugdíjkorhatár: a 60 évet 1983-ban az Francois Mitterrand néhai szocialista köztársasági elnök egyik első intézkedéseként vezette be az akkori 65 év lecsökkentésével. Ezt a baloldal azóta érinthetetlen szociális vívmánynak tekinti, s mostanig a jobboldal sem mert hozzányúlni.
   
A munkaügyi miniszter a tervezet ismertetésekor azt hangsúlyozta, hogy a reformnak felelősnek és társadalmilag igazságosnak kell lennie. Ennek érdekében a magas jövedelmek adóját megemeli a kormány, amelyből évente 3,7 milliárd eurós plusz bevételt remél a nyugdíjak finanszírozásához. A legmagasabb adósáv (az évi 69783 eurót vagy annál többet keresők számára) a jelenlegi 40-ről 41 százalékra emelkedik. Az új adó a 342 ezer legnagyobb bevétellel rendelkező háztartást érinti a francia családi adózási rendszerben.
   
Az egyszázalékos adóemelés vonatkozik minden tőkejövedelemre is (részvényopciókra, osztalékokra, ingatlan bérbeadásra, vállalatvezetői magas nyugdíjakra), valamint a vállalkozások egyes szociális adókedvezményei megszűnnek. 
   
A közszférában dolgozók jelenleg csak 7,85 százalékos nyugdíjjárulékot fizetnek a magánszektorban foglalkoztatottak 10,55 százalékával szemben. A kormány tíz év alatt szeretné a közalkalmazotti járulékfizetést a magánszférában dolgozók szintjére hozni. Megszűnik 2012-től a háromgyerekes közalkalmazottak korkedvezményes nyugdíjazásának lehetősége is legalább 15 évnyi munkaviszony után. Két év múlva már csak azok vehetik igénybe ezt a kedvezményt, akiknek már addig három gyermeke született: 2008-ban 14 ezer nő élt ezzel a lehetőséggel. 
   
A tervezethez - amely július 13-án kerül a kormányülés elé - péntekig tehetik meg javaslataikat a szakszervezetek. A nyugdíjreform vitáját szeptemberben kezdi meg a parlament, és a kormány szándékai szerint még az év vége előtt elfogadja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felújítás vagy karbantartás?

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink