adozona.hu
Felső plafon kellene a vállalkozások adóterhelésében
//adozona.hu/archive/20071010_AMSZ_vallalkozas_adoteher
Felső plafon kellene a vállalkozások adóterhelésében
Adóplafon megállapítását és az élőmunkát terhelő adók csökkentését szorgalmazza az Agrár Munkaadói Szövetség (AMSZ) - mondta Sipos András professzor, a szervezet szakértője Budapesten egy szakmai tanácskozáson.
Magyarországon a sikeres gazdaságpolitika egyik kulcsa lehet, ha az országokban a vállalkozások számára kiszámíthatóvá teszik az adózást, és annak mértéke középtávon csökkenő tendeciájúvá válik. A professzor szerint az adókat a vállalkozásoknál az árbevétel mértékének 50 százalékában kellene maximálni. Az élőmunkát terhelő adókat és járulékokat pedig belátható időn belül 30 százalékra kellene mérsékelni.
A szakember úgy vélte: a magyar agrárgazdaságban a munkaügyi kapcsolatok átalakulóban vannak, és egyre nagyobb szerepük lesz ezen a területen a regionális munkaügyi tanácsoknak. Az Agrár Munkaadói Szövetség ezekben a testületekben hatékony munkát kíván végezni tagjai érdekében.
Lux Judit, a munkaügyért is felelős tárca szakmai főtanácsadója aláhúzta: a gazdaság megfelelő működéséhez rendezett munkaügyi kapcsolatokra, erős szociális partnerekre van szükség. Így a különböző érdekegyeztető testületekben is hozzáértőknek kell a különböző szintű döntéseket meghozni. Hazánkban az agrárgazdaság érdekegyeztetési folyamatát a szakértő jónak minősítette, mondván, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Érdekegyeztető Tanácsban (FÖVÉT,) valamint az ágazati párbeszéd bizottságokban az érintettek megvitathatják a gondokat.
Az AMSZ-nél az MTI-nek korábban elmondták: Magyarországon 7813 gazdasági szervezet tevékenykedik az agráriumban, és több mint 765 ezer egyéni gazdálkodó műveli a földet. A gazdasági szervezetek átlagos birtoknagysága 503,9 hektár, míg az egyéni gazdaságoké meghaladja a 3 hektárt. A mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozók, illetve egyéni gazdálkodók közül 130 ezren részesülnek területalapú támogatásban.
A 8 ezer tagot számláló agrár-munkaadói szövetség főként a külkapcsolatok erősítésére kívánja a jövőben helyezni a hangsúlyt, valamint bővíteni szeretné taglétszámát is. Emellett a szervezet működését jelentősen befolyásoló törvények előkészítésében is közre kíván működni, szeretné véleményét hallatni az érdekképviseletekről és az érdekegyeztetésről, valamint az ágazati érdekegyeztetésről szóló törvények kimunkálása során.