hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Idén is magas inflációra számítanak a gazdasági szakértők

  • MTI

A gazdasági szakértők idén is magas inflációra számítanak az ifo német gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München) és az Institut für Schweizer Wirtschaftspolitik svájci gazdaságpolitikai intézet csütörtökön publikált negyedéves kutatási eredményei szerint.

A felmérésben 136 ország 1572 gazdasági szakértője vett részt.

A 2023-as inflációs rátára vonatkozó várakozás lassan csökkent az elmúlt három negyedévben. Az Economic Expert Survey (EES) legutóbbi, 2022. negyedik negyedéves felméréséhez képest azonban nem történt jelentős változás.

A megkérdezett szakértők globálisan 7 százalékos inflációs rátát valószínűsítenek 2023-ra. A globális érték az országok átlagos várható inflációs rátáinak mediánja. Az ifo közleménye szerint azért a mediánt használják, mert a várható inflációs ráták régiónként nagyon eltérőek, az egyes országokban és régiókban jelentősen magasabbak, mint a világ egyéb részein.

Az idei első negyedévben várt 7 százalékos inflációs ráta csaknem megegyezik a 2022 negyedik negyedévében várt 7,1 százalékos rátával, a rövid távú inflációs várakozások világszerte magas szinten stagnálnak. A szakértők világszerte a következő évekre is magas inflációra számítanak: a jövő évre 5,9 százalékos inflációval számolnak.

A hosszú távú inflációs várakozások szintén továbbra is magasak: a megkérdezett szakértők 2026-ra 5 százalékos inflációt jeleznek előre. A szakértők hosszú távú inflációs várakozásai az elmúlt negyedév eredményeihez képest még emelkedtek is. A rövid és hosszú távú inflációs várakozások 2022 harmadik negyedévében érték el csúcspontjukat, és azóta némileg alacsonyabb szinten vannak.

Az egyes régiók várható inflációs rátái között jelentős különbségek vannak – hangsúlyozta az ifo gazdaságkutató intézet.

Észak-Amerikában (5 százalék), Délkelet-Ázsiában (5,1 százalék) és Nyugat-Európában (5,3 százalék) viszonylag mérsékeltebb idei inflációs rátákat valószínűsítenek a szakértők. 2024-re (3,7 százalék) és 2026-ra (2,6 százalék) világszerte Nyugat-Európában várták a legalacsonyabb inflációt.

„Az európai inflációs várakozások csökkenéséhez az Európai Központi Bank kamatemelései is hozzájárultak” – nyilatkozta Niklas Potrafke, az ifo vezető közgazdásza. A kontinens egyes részein azonban a várt értékek magasabbak: Észak-Európában 8,4 százalékos, Dél-Európában 9 százalékos, Kelet-Európában pedig 14,8 százalékos idei inflációra számítanak.

A legmagasabb inflációs várakozásokkal rendelkező régiókban azonban a számok jelentősen magasabbak: Dél-Amerikában 46,1 százalékos, Észak-Afrikában 32,7 százalékos, míg Kelet-Afrikában 29,9 százalékos a megkérdezett szakértők által várt idei infláció.

Az ifo felmérésében minden szakértőt saját országával kapcsolatos inflációs várakozásairól kérdezett, ebből alakultak ki az egyes országok átlagértékei. A globális és regionális értékek meghatározásakor pedig az országok átlagos várható inflációs rátáinak mediánját vette figyelembe.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink