hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vita az Angliába települők szociális ellátása miatt

  • MTI

Több százezer munkanélküli EU-bevándorló él Nagy-Britanniában, Andor László EU-biztos jogi eljárást készít elő London ellen a külföldi EU-polgárok szociális juttatásainak tervezett szigorítása miatt - írta vasárnap több brit újság.

A The Sunday Telegraph című tekintélyes konzervatív vasárnapi lap - amelynek alapállása erőteljesen szkeptikus EU-kérdésekben és különösen a bevándorlás ügyében - közölte, hogy megszerzett egy készülő brüsszeli jelentést, amelyből kiderül, hogy Nagy-Britanniában több mint 600 ezer - Glasgow lakosságának megfelelő számú - "nem aktív" külföldi EU-állampolgár él, és számuk 2006 és 2012 között 42 százalékkal nőtt.

A lap szerint a 291 oldalas EU-tanulmány, amelynek elkészítését Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős uniós biztos kérte, feltárja azt is, hogy a 2011-ben zárult három évben 73 százalékkal emelkedett az olyan külföldi EU-polgárok száma, akik úgy érkeztek Nagy-Britanniába, hogy ott nem volt állásuk. A The Sunday Telegraph által megszerzett riportból a lap vasárnapi ismertetése szerint kitűnik, hogy az állástalan EU-bevándorlók ellátása csak a brit állami egészségügyi szolgálatnak (NHS) 1,5 milliárd fontjába (530 milliárd forint) kerül évente.

A brit lap szerint ugyanakkor Andor László jogi úton készül megtámadni azt a brit kormányzati programot, amelynek alapján bizonyos szociális juttatásokat csak gazdaságilag aktív EU-bevándorlók vehetnének igénybe. A közzététel előtt álló EU-jelentés végkövetkeztetése szerint - jóllehet a tanulmány éles fényt vet a brit államra háruló költségekre - kevés a bizonyíték arra, hogy uniós polgárok csak az állami juttatásokért települnének Nagy-Britanniába, és a "kedvezményturizmusnak nevezett gyakorlat jórészt mítosz" - írta a The Sunday Telegraph.

Egy másik nagy konzervatív vasárnapi brit lap, a The Sunday Times szerint Iain Duncan Smith brit munka- és nyugdíjügyi miniszter "régóta vívja eldöntetlen küzdelmét" az EU-bevándorolók szociális juttatásainak ügyében Andor Lászlóval. Egyelőre azonban kevés a jele Brüsszel engedékenységének, és az Európai Bizottság az uniós bíróságon próbál eljárást indítani London ellen, amiért a brit kormány tervei szerint a külföldi EU-polgároknak életvitelszerű, 6-9 havi nagy-britanniai tartózkodást kellene igazolniuk ahhoz, hogy igénybe vehessék a szociális juttatásokat - áll a The Sunday Times cikkében.

A brit szakminiszter más EU-tagállamokkal, köztük Németországgal és Dániával igyekszik szövetséget kialakítani annak elérése érdekében, hogy az EU-bevándorlók ne legyenek jogosultak érkezésük pillanatától a fogadó ország szociális juttatásainak teljes körű igénybevételére - írta a The Sunday Times. A kormányzó brit Konzervatív Párt vezető politikusai részéről az utóbbi hónapokban többször is elhangzott az az igény, hogy az uniós társállamokból érkezők szabad nagy-britanniai munkavállalásának teljes rendszerét általános felülvizsgálatnak kell alávetni.

A kormány már el is indította e folyamatot, első lépésként a szociális ellátáshoz fűződő jogok szigorítási terveinek felvázolásával. Iain Duncan Smith a BBC-nek nemrégiben kijelentette: a brit kormány távol akarja tartani azokat, akik csak e juttatások miatt telepednének le Nagy-Britanniában. A miniszter szerint az Európai Bizottságnak meg kell értenie, hogy az EU-n belüli szabad mozgás nem jelentheti olyanok szabad letelepedését, akik csak a legjobb szociális ellátórendszerekhez igyekeznek hozzáférni.
A külföldi munkavállalásról ITT és ITT olvashat még.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink