hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Panama-iratok: razzia Németországban az offshore-botrány kapcsán

  • MTI

Nagyszabású razziát tartottak szerdán a német hatóságok a Mossack Fonseca panamai ügyvédi iroda Panama-iratok néven is ismert adatbázisából nyert értesülések alapján.

A frankfurti ügyészség közleménye szerint házkutatást tartottak országszerte tizenegy banknál és takarékszövetkezetnél, nyolc vagyonos magánember ingatlanaiban és négy adótanácsadó irodájában. A helyszínek között vannak nagyvárosok, mint Köln, Frankfurt és Hamburg, és elegáns üdülőhelyek, mint a bajorországi Bad Tölz és a német Beverly Hillsként is emlegetett északi-tengeri sziget, Sylt.

Az eljárás középpontjában a nyolc magánszemély áll, adócsalással gyanúsítják őket. A hatóságok szerint adóparadicsomokban alapított offshore cégek révén tüntették el pénzüket a német adóhivatal elől. A szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) birtokában lévő Panama-iratokban találtak erre utaló adatokat.

A BKA – a legszélesebb nyomozati jogkörrel rendelkező német rendőrségi szerv – 2017-ben szerezte meg az iratokat, amelyek több mint 200 ezer offshore cégről tartalmaznak információkat. Az adócsalás és a szervezett bűnözés elleni harcban használja fel a 2,6 terabyte-t méretű adatbázist. Az nem ismert, hogy miként tett szert rá, német sajtóértesülések szerint fizetett érte.

Az offshore gazdasági társasági forma önmagában nem törvényellenes, de alkalmas lehet adókerülésre, vagyon, jövedelem elrejtésére vagy tranzakciókban résztvevő személyek vagy szervezetek leplezésére.

A Panama-iratokat egy ismeretlen forrás szivárogtatta ki újságíróknak, az anyagot az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának (ICIJ) keretében kezdték feldolgozni. A munka első eredményeit 2016 tavaszán kezdték publikálni cikkekben, amelyek világszerte botrányokhoz, hatósági eljárásokhoz vezettek. Kiderült számos híresség és politikus érintettsége, például Sigmundur Gunnlaugsson volt izlandi kormányfőé, aki belebukott a botrányba, akárcsak Navaz Saríf pakisztáni miniszterelnök.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink