adozona.hu
Óriási visszaesés a magyarországi ipari termelésben
//adozona.hu/altalanos/Oriasi_visszaeses_a_magyarorszagi_ipari_ter_SMSOVM
Óriási visszaesés a magyarországi ipari termelésben
Az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól 2023 novemberben. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 5,6 százalékkal csökkent – jelentette ma első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2023 októberéhez mérten is 2,3 százalékkal mérséklődött a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás.
A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene. Csak két alág kibocsátása nőtt: a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásé, valamint a vegyianyag-, illetve a termékgyártásé.
A múlt év első tizenegy hónapjában az ipari termelés 4,8 százalékkal kisebb volt, mint 2022 azonos időszakában.
Az ipari termelés tavaly novemberi részletes adatait január 12-én, pénteken közli második becslése alapján a KSH.
2023 az infláció letörésének az éve volt, 2024-et a gazdasági növekedés helyreállítása határozza meg – reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A kormány célja, hogy újra dinamikusan, 4 százalékos mértékben növekedjen a GDP, amelynek érdekében az óvatossági motívum fokozatos oldásával és a bizalom erősítésével növelni kell a fogyasztást, tovább kell emelni a munkaerőpiaci aktivitást, valamint helyre kell állítani a belgazdasági termelést és a beruházásokat.
Az elmúlt időszak adatai azt mutatták, hogy az exportra termelő ágazatok továbbra is ellenállók, ugyanakkor az elsődlegesen belgazdaságra termelő ágazatok teljesítménye akadozik. Ezért a belgazdaság megerősítését magasabb fokozatba kell kapcsolni. Ezt a kormány 2024-ben négy, egyenként is jelentős eszközzel támogatja: a Széchenyi Kártya Program kibővítésével, a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram keretének 1200 milliárd forintra emelésével és folytatásával, az Élelmiszeripari Beszállító-fejlesztési Program keretösszegének közel hatszorosára emelésével, valamint az uniós források felhasználásával a beruházások új programmal történő ösztönzésével – sorolja közleményében az NGM.
Nagy János, az Erstebank makrogazdasági elemzője a bank közleményében rámutat: a termelési kilátások rövidtávon továbbra is meglehetősen zavarosak. A konjunktúraindexek egyelőre Európa-szerte csak minimális életjeleket mutatnak. Kiemelendő a német gazdaság gyengélkedése: bár az elmúlt években lazult az együttmozgás erőssége, továbbra is meghatározó tényező az exportkeresletünkben.
Pozitívum, hogy az elmúlt időszakban a magyar BMI újra a fellendülést jelző tartományba emelkedett. A hírek szerint az iváncsai akkumulátorgyár november elején kezdhette meg a termelést hivatalosan, amely teljes kapacitáson szabad szemmel is jól látható hatást fejthet ki a magyar ipari kibocsátásra, ugyanakkor ezt a mostani adatok masszívan cáfolják.
Továbbá középtávon a termelésbe lépő jelentős kapacitásbővítések – főként a járműiparban, valamint szintén az akkumulátorgyártás terén – a kibocsátás érdemi fellendülését eredményezhetik. A kedvező hatások kiaknázása azonban változatlanul leginkább a globális konjunktúra helyreállásának függvénye lesz.
Hozzászólások (0)