hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem tudja visszaadni a tagi kölcsönt? Így rendezheti tárgyi eszközzel

  • adozona.hu

Betéti társaság beltagja tagi kölcsönt nyújtott az előző években a társaságnak. A bt. jelenleg nem tudja visszafizetni, törleszteni a tagi kölcsön összegét. Van-e rá lehetőség, hogy tárgyi eszközt adjon át a tartozás fejében (az eszközt piaci értéken számolnák el)? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia szakértőnk válaszolt.

A tagi kölcsönt közvetlenül a tárgyi eszköz átadásával kiegyenlíteni nem lehet, csak a Ptk. 296. §-a szerinti beszámítás módszerének alkalmazásával. Főszabály szerint ugyanis a tagi kölcsönt vissza kell(ene) fizetni.

A Ptk. idézett pontja alapján van azonban arra lehetőség, hogy a kötelezett a jogosulttal szemben fennálló egynemű és lejárt követelését a jogosulthoz intézett nyilatkozattal beszámítsa a tartozásába. Ahhoz, hogy a beszámítás lehetőségével a felek élhessenek, szükség van arra, hogy a tagi kölcsönt nyújtó taggal szemben a társaságnak is legyen követelése, amelyet a tagi kölcsön miatti tartozásba a cég beszámíthat.

Tárgyi eszköz átadása esetén ez akkor fordulhat elő, ha a szóban forgó tárgyi eszközt „értékesíti” az érintett tagnak. Tehát a bt.-nek el kell adnia tárgyi eszközét a tagi kölcsönt nyújtó beltagnak, és az így keletkezett követelését a tagi kölcsön miatti tartozásába beszámíthatja, és az esetlegesen fennmaradó különbözetet rendezik pénzügyileg.

A tárgyi eszköz értékének meghatározásakor az általános előírásoknak kell érvényesülniük, amiből az következik – ahogy arra a kérdés is utal –, hogy az eszközt piaci értékén, áfa felszámításával értékesítik. Az ügyletről számlát kell a társaságnak kiállítania.

A tagi kölcsön kapcsán fontos tudni – erről a kérdésben nincs adat –, hogy azt a beltag kamatmentesen vagy kamat felszámítása mellett adta-e. Utóbbi esetben ugyanis az eszköz átadásával a kamattartozását is rendezi a cég.

A tagnak pedig a kamatbevétel miatt adóköteles jövedelme keletkezik, amely a beltag esetében egyéb jövedelemnek minősül, és az szja-törvény 28. §-ában részletezettek szerint kell utána megfizetni az adót. A társaságnak, mint kifizetőnek adóelőleget kell levonnia ebből, a kifizetés hónapját követő 12. napig befizetnie és bevallania, továbbá 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás is terheli a társaságot (szja-törvény 46.§ (3) és (6), valamint (8) bekezdés, eho-törvény 3. §).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyed, harmadik ország

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink