hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem adott igazolást a munkáltató a levont adóról, tb-járulékról. Mit tehet a munkavállaló?

  • adozona.hu

Mi a teendője a munkavállalónak, ha a nettó munkabérét kifizették számára, de a munkáltató nem állított ki róla igazolást? – kérdezte Olvasónk. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

Olvasónk a következőket kérdezte: „Mi a teendője a munkavállalónak, ha a nettó munkabérét kifizették számára, de a munkáltató nem állított ki róla igazolást? Még ugye nem tudjuk, hogy bevallotta-e egyáltalán a munkáltató, és megfizette-e a levont járulékot, illetve a munkáltatói adókat. Ennek a gyanúnak reális az esélye... Amennyiben az e-SZJA portálon az derülne ki jövő év elején, hogy nem vallotta be a munkáltató a kifizetett munkabért, így nem is fizette meg a munkavállalótól levont adókat, mi a teendője a munkavállalónak, ha mindenképpen jogszerűen szeretne eljárni? Egyéb jövedelemként kell-e feltüntetnie az szja-bevallásban a kapott összeget? Ilyenkor a nettó jövedelmét tekintjük az szja alapjának? Mi a helyzet a 18,5 százalék munkavállalót terhelő társadalombiztosítási járulékkal?”

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A magánszemélynek igazolás hiányában is be kell vallania a jövedelmét, illetve ki kell egészíteni a bevallási tervezetet.

Kérdéséből úgy értem, hogy a felek között munkaszerződés jött létre. Ezért ez a jövedelem munkaviszonyra tekintettel megszerzett jövedelemnek minősül és nem egyéb jövedelemnek.

A bevallási nehézség igazolás hiányában abból fakad, hogy a bruttó jövedelmet és az abból levont szja-előleg összegét kell a bevallásban feltüntetni és nem csupán a nettó kifizetés összegét. A bruttó jövedelem és a levont adó normál munkabérnél kiszámolható, ha a nettó jövedelmet 85 százaléknak tekintjük.

Azt, hogy a magánszemély biztosítottként bejelentésre került a Magyarország.hu honlapon a „Biztosítotti jogviszony lekérdezés” menüpontban ellenőrizhető.

A járulék bevallására és megfizetésére csak a munkáltató jogosult, miután azt levonta a magánszemélytől. A magánszemély a járulékot saját bevallással nem tudja rendezni. Ezért, ha a munkavállaló azt tapasztalja, hogy a biztosítotti bejelentése nem történt meg, akkor vegye fel a kapcsolatot a volt munkaadóval, hogy a tévedést orvosolják. Illetve sikertelen egyeztetés után a magánszemély bejelentést tehet az adóhatóságnál, vagy a NEAK-nál, ahol kérheti a jogviszony ellenőrzését.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Küldföldi egyéni vállalkozó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink