hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi lesz a befektetési alapokkal? Itt vannak az új szabályok!

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

Március 15-én lépett hatályba a kollektív befektetési formákról és kezelőikről, valamint az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2014. évi XVI. törvény (Kbftv). Ezzel hatályon kívül került a befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló, nem is olyan régen alkotott 2011. évi CXCIII. törvény.

A módosításra azért került sor, mert ez az alternatív befektetési alapkezelőkről szóló európai uniós rendeleteket ülteti át a magyar jogrendszerbe. A háttérben több uniós szabályt találunk, úgymint a 2009/65/EK irányelvet, a 2010/42/EU irányelvet, az 584/2010/EU rendeletet. Ugyanakkor a tartalom megértéséhez nem elegendő az így is tetemes törvény, még figyelembe kell venni a 78/2014. (III.14.) kormányrendeletet is, a kollektív befektetési formákról és a hitelfelvételi szabályokról.

A szabályozás központi eleme az alternatív befektetési alap (ABA) és alapkezelő (ABAK), illetve ezek közül külön kiemeli a nyilvános nyílt végű befektetési alapot (ÁÉKBV), illetve kezelőjét. Az alternatív befektetési alapkezelő rendszeres gazdasági tevékenységként befektetések kezelésével és kockázatkezeléssel foglalkozik, egy vagy több alternatív befektetési alapot, illetve részalapot kezel.

A törvény részletezi, hogy miként kaphatnak engedélyt az alapok és az alapkezelők (tárgyi, személyi, szervezeti feltételek). A befektetési alapkezelő akkor kaphat engedélyt, ha rendelkezik legalább 125 ezer euró, ingatlanalap kezelése esetén legalább 300 ezer euró induló tőkével. Ha a befektetési alapkezelő által kezelt portfólió összesített értéke meghaladja a 250 millió eurót, a szavatoló tőkéjét ki kell egészítenie. A befektetési alap és a befektetési alapkezelő felügyeleti díjat fizet, a törvény ennek számítását is meghatározza, majd részletezi az alap- és a letétkezelők működési feltételeit, illetve az alapok szervezeti átalakulását, egyesülését, szétválását is.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi az eltérés a különböző befektetési alapok között, illetve mi lesz a meglévő alapokkal!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink