hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ma van a híres bankárdinasztia alapítójának születési évfordulója

  • MTI

Kétszázhetvenöt éve, 1744. február 23-án született Mayer Amschel Rothschild, a nemzetközi bankárdinasztia megalapítója.

A Majna melletti Frankfurt gettójában nyolc gyermek közül a negyedikként látta meg a napvilágot, szerény körülmények és a zsidókat sújtó korlátozások között nőtt fel. Pénzkölcsönzéssel és kereskedéssel foglalkozó apját tizenkét évesen vesztette el, a következő évben teljesen árvaságra jutott, s félbe kellett hagynia a jesivában (zsidó vallásos iskola) folytatott tanulmányait. Az értelmes fiú egy hannoveri bankházba szegődött el, ahol a gyakorlatban sajátította el a pénzügyeket, a devizákkal való kereskedést. Húszévesen hazatért és beszállt apja üzletébe, amelyet testvérei vittek tovább, specialitása a régi pénzérmékkel való kereskedés lett. Kézzel írott katalógusaival végiglátogatta a német fejedelemségeket, s mivel az előkelőségeknek áron alul kínálta a ritkaságokat, egy idő után II. Frigyes hanaui herceg is vásárolt tőle; ez volt az első tranzakció egy Rothschild és egy fejedelem között.

Kiváló kapcsolatokat épített ki Vilmos hesseni trónörökössel, majd 1785-től tartománygróffal, aki 1769-ben őt bízta meg hatalmas vagyona kezelésével.

Rothschild bekapcsolódott a gátlástalan és pénzéhes uralkodó piszkos ügyleteibe is, Vilmos ugyanis alattvalóit bocsátotta áruba. A szerencsétlen embereket katonának sorozta be, majd „kikölcsönözte” a háborúskodó hatalmaknak (az elesettekért felárat számított fel), legnagyobb vevője az amerikai gyarmataival harcoló Anglia volt.

A rendkívül előrelátó Rothschild 1798-ban valami teljesen új dologba kezdett, ma nemzetközi bankárkodásnak nevezzük ezt a tevékenységet. Öt fiát a világ akkor legfontosabb városaiba küldte: ő maga Frankfurtból intézte az ügyeket, az ifjabb Mayer Amschel Berlinben, Nathan Londonban, Jakob Párizsban, Salomon Mayer Bécsben, Karl Mayer Nápolyban telepedett le. A Rothschild-ház központja idővel Londonba került, és ma is ott van.

A család első igazi nagy üzletét 1804-ben bonyolította le, amikor az anyagilag megszorult VII. Keresztély dán királynak nyújtottak - uzsorakamatra- hitelt. Azt csak a beavatottak tudták, hogy a pénz valójában a hesseni választófejedelem kincstárából származott, és a haszon nagyobbik része is a fenséges csendestársé lett. A bankár érdemei elismeréseként 1801-ben udvari rangot kapott, és rendkívüli kegyként kiköltözhetett a frankfurti gettóból. A virágzó együttműködésnek 1806-ban Napóleon csapatai vetettek véget, Vilmosnak olyan sietősen kellett elhagynia országát, hogy kintlévőségeit sem tudta beszedni. Ennek a feladatnak a megszálló franciák és (az elűzött uralkodó megbízásából) a Rothschildok is nekiálltak.

Utóbbiak jártak nagyobb sikerrel, nemegyszer a hatóságok orra előtt kasszíroztak. A feldühödött franciák végül házkutatást tartottak a frankfurti Rothschild-házban, de ott egy pénztároson kívül semmit és senkit sem találtak, az adóslevelek ugyanis a bankárhintók aljában lapultak. Rothschild kapcsolatai révén, illő részesedés fejében, eljuttatta a pénzt Londonba.

A Rothschildok a háborús években minden hadviselő félnek kölcsönöztek, kereskedtek legálisan és csempésztek, ha kellett, hogy kielégítsék ügyfeleik igényét a kontinentális zárlatot nyögő Európában. 1810-ben az ellenséges Franciaországon keresztül juttatták el a Portugáliában harcoló Wellington herceghez a hadviseléshez szükséges aranyat. E célból hamis leveleket játszottak Napóleon titkosrendőrségének kezére, amelyekben azt ecseteltek: milyen végezetes csapást mérne Angliára, ha a tekintélyes mennyiségű nemesfém kiáramlana az országból és nem mulasztották el hozzátenni: a brit kabinet hevesen ellenzi a műveletet. A franciák persze szemet hunytak, a sikeres művelet pedig újabb milliókkal gazdagította a Rothschildokat.

Mayer Armschel 1812. szeptember 19-én halt meg, fiait I. Ferenc osztrák császár 1816-ban emelte nemesi rangra. A dinasztiaalapító már nem élte meg azt a huszárvágást, amely legendássá tette a Rothschild nevet. 1815 nyarán Londonban mindenki feszült izgalommal várta a waterlooi csatatérről érkező híreket, így persze a Napóleon bukására spekuláló Rothschildok is. A bankárház addigra már saját, a hivatalosnál gyorsabb hírközlő hálózatot épített ki, így nyolc órával Wellington futárának megérkezése előtt értesültek a diadalról. Nathan Rothschild tudatta a hírt a brit kormánnyal, majd megjelent a tőzsdén, és elkezdett – eladni. A piac pillanatok alatt összeomlott, a „jól értesült” Rothschild példáját követve mindenki fejvesztve szabadult államkötvényeitől. Amikor az árak már a padlón voltak, Rothschild egy intésére megbízottai fillérekért visszavásároltak mindent. Néhány perc múlva megérkezett a hivatalos közlemény, az árfolyam az egekbe szökött, Nathan Rothschild pedig megalapozta a család mesés vagyonát.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA adószám alatt utólagos engedmény

Bunna Erika

adótanácsadó

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink