hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kedvező döntést hozott Portugália és Spanyolország számára az EB

  • MTI/Adózóna

A stabilitási és növekedési paktum megsértése ellenére sem függesztik fel az uniós alapokból a Spanyolországnak és Portugáliának szánt források kifizetését a jövő évben.

Ez derült ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2017-es éves növekedési jelentéséből, amellyel kezdetét vette a következő, immár hetedik Európai Szemeszter.

A 2009 óta túlzottdeficit-eljárás alatt álló Portugália és Spanyolország október közepén nyújtotta be Brüsszelnek jövő évi költségvetési tervét és a vonatkozó tanácsi döntések alapján elfogadott akciótervét. Az Európai Bizottság értékelte az anyagokat és megbeszéléseket folytatott az Európai Parlamenttel. Végül arra a következtetésre jutott, hogy fel kell függeszteni a túlzottdeficit-eljárást mindkét uniós tagállam esetében. Ennek megfelelően az európai strukturális és beruházási alapok felfüggesztésére vonatkozó javaslat lekerült a napirendről – közölte a bizottság.

Az Európai Bizottság július elején indított szankciós eljárást Portugália és Spanyolország ellen, mert a két délnyugat-európai ország nem teljesítette hiánycsökkentési kötelezettségeit 2015-ben és 2014-ben, megsértve a stabilitási és növekedési paktumot. Emiatt akár pénzbüntetéssel és az uniós alapokból származó források folyósításának felfüggesztésével is büntethették volna a két országot. A pénzbírságok összege legrosszabb esetben elérhette volna a hazai össztermék (GDP) 0,2 százalékát is.

Az Európai Unió pénzügyminiszteri tanácsa augusztusi ülésén elfogadta a bizottság javaslatát, miszerint tekintsenek el a pénzbüntetés kiszabásától, tekintettel arra, hogy mindkét ország komoly erőfeszítéseket tett a közpénzügyek rendbehozására, fontos strukturális reformokat hoztak. A miniszterek egyetértettek azzal is, hogy adjanak több időt Madridnak és Lisszabonnak a költségvetési kiigazítások teljesítésére.

Portugáliának az év végéig, Spanyolországnak pedig legkésőbb 2018-ra kell leszorítania a bruttó hazai termék 3 százaléka alá a költségvetési hiányt.

A túlzottdeficit-eljárás keretében a bizottság minden évben meghatározza az elérendő hiánycélt a fokozatos csökkentés jegyében. Spanyolország és Portugália azonban az utóbbi két évben jelentősen túllépte a megszabott korlátot. A spanyol államháztartás hiánya például tavaly elérte a bruttó hazai termék 5,1 százalékát, jócskán meghaladva a 4,2 százalékos célt. Portugáliának tavaly 2,5 százalékra kellett volna leszorítania a hiányt, de 4,4 százalék lett.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink