hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt még eldughatják pénzüket az adóelkerülők

  • lapszemle

Bírósági perekben kiszabott súlyos pénzbírságokat megelőzendő, időben kimentett vagyonokkal, adófizetés elől eldugott bevételekkel, üzlettársak vagy házastársak közötti válási huzavonák miatt eltüntetett értékekkel és vagyoni jogokkal vannak tele a Cook-szigetek. A miniállam joggyakorlata arról híres, hogy blazírtan fittyet hány mindenféle és -fajta külföldi bírói végzésre – írja a piacesprofit.hu.

A UBS svájci banknak 780 millió dollár bírságot kellett fizetnie 2009-ben, amiért titoktartással védte adóelkerülő amerikai klienseit. 2013 októberében azonban végre Svájc is kénytelen volt megadni magát, és csatlakozni az OECD által évek óta folytatott offshore-ellenes harchoz: 58. országként aláírta a banki adatok kiadásáról szóló egyezményt. Ezzel jócskán leszűkült a világban az adóelkerülés, vagyonkimentés és pénzmosás terepe. Ám a Cook-szigetek még mindig mentsvárat jelent.

Egymillió dollár felett

Kispályásoknak persze nincs helyük itt. Egymillió dollár (220 millió forint) felett érdemes diszkréten ideíratni az anyagi javakat. Gyakorlatilag szinte minden nagy, multinacionális vállalatnak vannak adóparadicsomokban működő alvállalatai, de zömében nem a Cook-szigeteken – ahogy az adóelkerülés és a terrorizmus finanszírozása sem oda összpontosul –, a nyugati világ kormányainak módszeres adatkikérő razziái ezért eddig elkerülték ezt a helyet. Amúgy sem mennének sokra az adatszolgáltatásra vagy -behajtásra vonatkozó kérelmekkel, a Cook-szigetek hatóságai ugyanis ignorálják a megkereséseket. A helyi jog értelmében törvénysértés a trust fund tulajdonosának az elárulása, azonosítása harmadik fél felé. Vagyis az ideköltöztetett trust fund biztosítást jelent a jövőre nézve: bármilyen keresetet nyújtsanak is be az egyén és onshore cége(i) ellen, vagyona a bírói végzés hatókörén kívül parkol.

Pikáns szisztéma

Érthető hát, hogy „perbiztos paradicsomnak” is nevezik az alig húszezer fő lakosságú miniállamot. A szisztéma pikantériája, hogy akár kajmán-szigeteki vagy svájci bankszámlát is be lehet vinni az itteni alapokba. A 7 milliárd dolláros piramisjáték miatt 110 éves börtönbüntetését töltő R. Allen Stanford például 30 offshore-bankszámlával rendelkezett, miközben vagyona a Cook-szigetek érintetlenségét élvezte. Tony Merchant kanadai sztárügyvéd úgy használta Cook-szigeteki alapját, hogy egy bermudai bankszámlán keresztül vásárolta be magát nyílt végű befektetési alapokba, amelyek között volt olyan, amelynek a székhelye Luxemburgban volt. Amerikai orvosok, ingatlanfejlesztők, cégevezők, sőt a jogosítvánnyal rendelkező, túl vagányan autózgató tinik szüleinek is kedvelt „széfje” a Cook-szigetek, ahol 2619 vagyonkezelő alap működik; a vagyonok nagyságrendje titkos – olvasható a piacesprofit.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink