adozona.hu
Így vállalható át a tandíj
//adozona.hu/altalanos/Igy_vallalhato_at_a_tandij_JQCKCT
Így vállalható át a tandíj
Milyen adózási következményei vannak annak, ha egy társaság kifizeti a magánszemély tandíjának költségeit? Olvasói kérdésre Erdős Gabriella adószakértő (TaxMind Kft.) válaszolt.
Olvasónk a következők után érdeklődött: „Társaságnak van-e lehetősége felsőoktatási intézmény hallgatója helyett a tandíj kifizetésére? A hallgató jelenleg semmilyen jogviszonyban nincs a társasággal. Tanulmányi szerződés köthető? Milyen adók terhelik a kifizetést?”
Tanulmányi szerződésnek csak a munka törvénykönyve 229. §-ában meghatározott szerződés minősül, vagyis nem munkavállalóval a tanulmányok költségének fedezetére kötött szerződés nem minősülhet tanulmányi szerződésnek – hivatkozott a jogszabályra Erdős Gabriella.
Az olvasói kérdés nem tér ki arra, hogy a társaság mit vár cserébe a tandíj átvállalásáért. Szakértőnk ezért feltételezte, hogy a társaság a jövőben a hallgatót munkavállalóként kívánja foglalkoztatni. Feltételezte továbbá, hogy semmilyen speciális körülmény nem áll fenn (például a hallgató nem megváltozott munkaképességű, nem korábban munkanélküli, nem szakképzésben vesz részt, nem közeli hozzátartozó stb.)
A vállalkozás szemszögéből először azt érdemes vizsgálni, hogy a költség a vállalkozás érdekében felmerült költségnek minősül-e. A Tao törvény 3. Melléklet B pont 14. pontja értelmében a vállalkozás érdekében felmerült költségnek minősül a kifizető által viselt képzés (ideértve az azzal összefüggő, törvényen alapuló, az államháztartás valamely alrendszere számára történő kötelező befizetést is) költsége. Ez a pont arra szolgál, hogy azon társaságok, amelyek a magánszemélyt nem munkavállalóként (például biztosítási ügynökök), de a tevékenységük érdekében foglalkoztatják, a költséget adózási szempontból is elszámolhassák. Ehhez hasonlóan – szakértőnk véleménye szerint –, amennyiben a tandíjátvállalás feltétele a későbbi arányos hosszúságú munkaviszony, illetve megfelelő visszafizetési kötelezettség a feltételek nem teljesítése esetén, akkor a tandíjátvállalás költsége a vállalkozás érdekében felmerült tevékenységnek minősülhet.
A második megválaszolandó kérdés az, hogy a magánszemélynek keletkezik-e jövedelme, illetve milyen jogcímen. Az szja törvény 4. § (2a) bekezdése értelmében csak akkor nem keletkezik bevétel, ha a vállalkozás a tevékenységében közreműködő magánszemély részére biztosít olyan szolgáltatást (például képzést), amelynek igénybevétele a munkavégzés, a tevékenység ellátásának hatókörében, a tevékenység ellátásának feltételeként történik, kivéve, ha az szja törvény kifejezetten másként rendelkezik az adott jövedelem adózásáról. Ha tehát a hallgató tanulmányai végzésével egy időben nem működik közre a társaság tevékenységében is, és a tanulmányok végzése nem ezt a tevékenységet szolgálja, akkor mindenképpen jövedelme keletkezik a tandíj átvállalás okán.
A tandíj átvállalása egy nem munkáltató társaság által nem minősülhet egyes juttatásoknak (szja 69. §), vagy iskolakezdési támogatásnak. Mindezek alapján a tandíj átvállalásából származó jövedelem a hallgató egyéb jövedelmének minősül, amelyből a kifizető az egyéb jövedelemre vonatkozó szabályok szerint von le adóelőleget és teljesíti társadalombiztosítási kötelezettségeit.
Hozzászólások (2)
Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy kérdését a "Kérdések és válaszok" menüben tegye fel!
Köszönjük. Az Adózóna csapata
Arra szeretnék választ kapni, hogy a kft alkalmazottja OKJ számvitel, majd sikeres vizsga után mérlegképest tanfolyamot szeretné elvégezni mivel a jelenlegi könyvelő nyugdíjazás miatt nem kíván tovább dolgozni.Tanfolyamok díját a kft elszámolhatja-e. Válaszukat megköszönve: Teknősné