hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Euróban fizethetnek a litvánok is

  • adozona.hu

Január 1-jén a balti államok közül utolsóként Litvánia is bevezeti az egységes valutát, kiteljesítve ezzel a három köztársaság euró-atlanti integrációját. Az év utolsó napjaira többségbe kerültek az euró támogatói Litvániában, ami inkább a biztonsággal kapcsolatos aggodalmaknak tudható be, mint a közös pénz vonzerejének – írja a bruxinfo.hu.

Észtország és Lettország után 2015. január 1-én Litvánia is belép az egységes valutát használó országok klubjába, amelynek létszáma így a kezdeti 11-ről immár 19-re nő majd, magába foglalva az EU-tagállamok kétharmadát.

Két balti szomszédjához hasonlóan Litvániában is szinte az utolsó percig többségben voltak az euróra való átállás ellenzői, aminek elsődleges oka a felmérések tanúsága szerint az árdrágulásoktól és a növekvő inflációtól való félelem. A korábban csatlakozott országokban ugyan mértek ilyen hatást, annak mértéke Szlovákiában és Észtországban például 0,1-0,2 százalék körül volt, vagyis messze elmaradt a várakozásoktól és attól, amit az emberek érzékeltek.

Egy november közepén készült felmérés ugyanakkor először hozott ki többséget Litvániában az euró támogatói javára az elutasítókkal szemben. A december végén készült eddigi utolsó közvéleménykutatás során pedig már a megkérdezettek 53 százaléka viszonyult pozitívan az euró bevezetéséhez. A hangulat megváltozásában azonban – ahogy azt a litván pénzügyminiszter is elismerte – nem annyira a közös pénz vonzereje játszott szerepet, mint inkább az orosz agressziótól való félelem – írja a bruxinfo.hu.

Az euró 1999-től napjainkig

1999. – Az ECU-t felváltja az euró, amit 11 tagország (Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália és Spanyolország) számlapénzként bevezet.

2000. – Döntés születik arról, hogy Görögország is bevezetheti az eurót.

2000. – Dániában a népszavazás 53,1 százalékkal elutasítja az euróhoz történő csatlakozást.

2001. – Számlapénzként Görögország is bevezeti az eurót.

2002. – Tizenkét tagállamban készpénz formájában is forgalomba kerül az euró. Február végéig a nemzeti valutákat kivonják a forgalomból.

2003. – Svédországban a népszavazás 55,9 százalékkal elutasítja az euróhoz történő csatlakozást (az északi országnak azonban nincs kimaradási lehetősége).

2006. – Elfogadják Szlovénia csatlakozási kérelmét, elutasítják viszont Litvániáét.

2007. – Szlovénia is bevezeti az eurót. Az év során döntenek egyúttal arról, hogy Ciprus és Málta is csatlakozhat az eurózónához.

2008. – Málta és Ciprus bevezeti az eurót.

2009. – Szlovákia is bevezeti az eurót.

2011. – Észtország is áttér az euróra.

2014. – Lettország a következő a sorban.

2014. július - Döntés arról, hogy 2015. január 1-jétől Litvánia is bevezetheti az eurót.

2015. január 1. – Litvániában is hivatalos fizetőeszköz az euró – az euróövezetnek mostantól 19 tagja van.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink