adozona.hu
Esett Magyarország külkereskedelmi aktivitása
//adozona.hu/altalanos/Esett_Magyarorszag_kulkereskedelmi_aktivita_03BT0L
Esett Magyarország külkereskedelmi aktivitása
A kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 443 millió eurót tett ki, az egyenleg 238 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Júliushoz viszonyítva az export kiigazított volumene 1,5 százalékkal nőtt, az importé 0,1 százalékkal mérséklődött – közölte honlapján a KSH.
A kivitel értéke 10,7 milliárd euró (4242 milliárd forint), a behozatalé 10,3 milliárd euró (4067 milliárd forint) volt.
2024. augusztusban az egy évvel korábbihoz képest:
Euróban kifejezve az export értéke 5,5, az importé 3,6%-kal csökkent.
Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,1%-kal mérséklődött, a behozatalé 1,3%-kal nőtt.
A termék-külkereskedelmi egyenleg 238 millió euróval romlott. (Az egyenleg 228 millió euróval kisebb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.)
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 2,7, a behozatalban 3,5%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 0,8%-kal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 2,5, a dollárral szemben 1,6%-kal gyengült.
gépek és szállítóeszközök exportvolumene 11, behozatala 7,4%-kal alacsonyabb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben több mint ötödével, a behozatalban bő tizedével csökkent. A közúti jármű árucsoport exportvolumene közel hatodával, importvolumene csaknem tizedével csökkent a bázisidőszakihoz képest. A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék export- és importvolumene közel azonos mértékben, de nem számottevően mérséklődött az egy évvel korábbihoz mérten. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport volumene a kivitelben kisebb mértékben, a behozatalban mintegy tizedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 6,5, az importoldalon 3,3 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
A feldolgozott termékek exportvolumene 2,5, importvolumene 0,8%-kal nőtt. A kivitel és behozatal volumenének emelkedését alapvetően egyaránt a gyógyszer, gyógyszerészeti termék forgalomalakulása befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,7, az importban 0,3 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
Az energiahordozók exportvolumene 15%-kal nagyobb, importvolumene 7,7%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Az exportoldali növekedés a villamos energia volumenének nagymértékű növekedésével, az importoldali negatív tendencia a kőolaj és kőolajtermék árucsoportnál regisztrált jelentős csökkenéssel magyarázható. Az energiahordozók forgalomalakulása a kivitelben 0,4 százalékponttal visszafogta, a behozatalban 0,7 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,9%-kal kisebb, a behozatalé 1,7%-kal nagyobb lett. Az exportban bekövetkezett volumencsökkenést a gabona és gabonakészítmény, az importvolumennövekedést az egyéb, táplálkozásra alkalmas termék és készítmény forgalomalakulása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,1 százalékponttal fokozta, az importét 0,1 százalékponttal mérsékelte.
Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 9,4, az onnan érkező behozatalé 4,3%-kal csökkent. A termék-külkereskedelmi mérleg 520 millió euróval romlott, 766 millió eurós többlet keletkezett. Az export 74, az import 70%-át bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 6,8%-kal nőtt, a behozatalé 4,8%-kal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 282 millió euróval javult, 323 millió eurós passzívumot mutatott.
2024. január–augusztusban:
A kivitel értéke 95,9 milliárd euró (37,5 ezer milliárd forint), a behozatalé 87,5 milliárd euró (34,2 ezer milliárd forint) volt.
2024. január–augusztusban az egy évvel korábbihoz képest:
A kivitel volumene 1,8, a behozatalé 4,6%-kal csökkent.
A termék-külkereskedelmi mérleg 3,0 milliárd euróval javult, a többlet 8,4 milliárd eurót tett ki.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,1, a behozatalban 1,1%-kal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 1,0%-kal javult. A forint az euróhoz képest 2,6, a dollárhoz viszonyítva 2,7%-kal gyengült.
Hozzászólások (0)