hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ennyivel nőtt novemberben az ipari termelés, a belföldi eladások húzták

  • MTI

Tavaly novemberben az ipari termelés volumene 4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 3,5 százalékkal emelkedett – erősítette meg mai második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A tavalyi év első 11 hónapjában az ipari termelés 3,5 százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 1,2, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 6,7 százalékkal bővült.

Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,1 százalékkal csökkent.

Novemberben az ipar belföldi értékesítése 6,7, ezen belül a feldolgozóiparé 12,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.

A járműgyártás belföldi eladásai 6,3 százalékkal, a számítástechnikai eszközöké 10,3, a villamosberendezéseké 19,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a gépiparé viszont 7,2 százalékkal csökkent. A vegyipari eladások 20 százalékkal, a gumiiparé 30,3 százalékkal nőtt 2017 novemberéhez képest, az élelmiszeripar értékesítési volumene 5 százalékkal nőtt, a gyógyszeriparé 4,2 százalékkal csökkent.

Összességében a magyar gyártók 15,7 százalékkal több tartós fogyasztási cikket adtak el a belföldi piacon, míg a nem tartós fogyasztási cikkekből 4,3 százalékkal több kelt el, mint 2017 novemberében. A beruházási javak gyártói 9,8 százalékkal, a további felhasználásra készült anyagokból, alkatrészekből és féltermékekből 17,8 százalékkal nőtt a belföldi értékesítés.

Az ipari export volumene 2,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az októberi 4,9 százalékos növekedés után, igaz viszont, hogy az előző két hónapban csökkent az ipar exportja éves összevetésben.

A feldolgozóipari exportértékesítés 35 százalékát képviselő járműgyártás kivitele négy hónap csökkenés után 4,7 százalékkal nőtt, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 6,6 százalékkal emelkedett, a villamosberendezések kivitele 13,9 százalékkal nőtt. Ugyanakkor csökkent harmadik hónapja a vegyipar és negyedik hónapja a gyógyszerexport. A gumigyártók export eladásai az előző havi kétszámjegyű emelkedés után 4,9 százalékkal emelkedtek, az élelmiszeriparhoz hasonlóan, ahol az export értékesítés októberi 9,2 százalékos növekedése 1,6 százalékosra fékeződött le.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 2,8 százalékkal nagyobb volt a 2017. novemberinél. Az új belföldi rendelések 5,5, az új exportrendelések 2,4 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány november végén 12,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az export rendelésállomány 13,8 százalékkal nőtt, a belföldi rendelések negyedik hónapja csökkentek éves összehasonlításban és 4,4 százalékkal estek vissza.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink