hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Együttműködési megállapodást kötött a KSH és a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium

  • MTI

Együttműködési megállapodást írt alá a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB), a kutatási, innovációs kooperáció célja a mesterséges intelligencia intenzív bevonása a statisztika-előállításba a folyamatok gyorsítása és a hatékonyság növelése érdekében – tette közzé az MTI.

Az együttműködő intézmények szerdai tájékoztatása szerint a rendelkezésre álló adatok minél korszerűbb feldolgozását, valamint az adatok hatékony begyűjtését szeretnék fejleszteni a mesterséges intelligencia segítségével. A KSH és a MILAB a továbbiakban az információ- és tudásmegosztásban, a MILAB konzorciumvezető intézetével – a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézettel – közös kutatások lefolytatásában, szakértői partnerségben és egymás kölcsönös szakmai támogatásában fog együttműködni.

A közlemény szerint a mesterséges intelligencia az adatgyűjtésben és -feldolgozásban, az adatelemzésben és az egyéb statisztikai jellegű feladatok elvégzésében egyre nagyobb szerepet kap. A KSH jelenleg is használja a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségeket. A hivatal a most létrejött megállapodás keretében további MI-alapú módszertani és szakstatisztikai megoldásokat kíván találni, amelyeket a szakmai feladatai elvégzése során alkalmazhat. Ilyen alkalmazási terület például a gépi szövegfeldolgozás, a különböző adatállományok strukturálása vagy a gazdaság és társadalomszerkezeti modellezés – ismertették.

A MILAB-ot koordináló HUN-REN SZTAKI igazgatója, Monostori László a közleményben jelezte: a kutatóintézetnek alapítása óta kiemelkedően fontosak az iparági kapcsolatok, és törekednek arra, hogy a tudományos eredmények hasznosuljanak, ezáltal pozitív gazdasági és társadalmi hatást érjenek el.

Benczúr András, a MILAB szakmai vezetője hozzátette, a mesterséges intelligencia olyan kutatási terület, amely már a kezdeti fázisban is tele van gyakorlati alkalmazási lehetőségekkel. A KSH eleve adatelemzéssel foglalkozik, ezt MI-eszközökkel kiegészítve olyan gyakorlati hasznosítást lehet elérni, amelynek akár nemzetgazdasági hatása is lehet - jegyezte meg, olvasható az MTI közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Le nem dolgozott órák elszámolása

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Csed/gyed melyik hónaptól nem adózik?

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 június
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink