adozona.hu
Együttműködési megállapodást kötött a KSH és a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium
//adozona.hu/altalanos/Egyuttmukodesi_megallapodast_kotott_a_KSH_e_JEX6V7
Együttműködési megállapodást kötött a KSH és a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium
Együttműködési megállapodást írt alá a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB), a kutatási, innovációs kooperáció célja a mesterséges intelligencia intenzív bevonása a statisztika-előállításba a folyamatok gyorsítása és a hatékonyság növelése érdekében – tette közzé az MTI.
Az együttműködő intézmények szerdai tájékoztatása szerint a rendelkezésre álló adatok minél korszerűbb feldolgozását, valamint az adatok hatékony begyűjtését szeretnék fejleszteni a mesterséges intelligencia segítségével. A KSH és a MILAB a továbbiakban az információ- és tudásmegosztásban, a MILAB konzorciumvezető intézetével – a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézettel – közös kutatások lefolytatásában, szakértői partnerségben és egymás kölcsönös szakmai támogatásában fog együttműködni.
A közlemény szerint a mesterséges intelligencia az adatgyűjtésben és -feldolgozásban, az adatelemzésben és az egyéb statisztikai jellegű feladatok elvégzésében egyre nagyobb szerepet kap. A KSH jelenleg is használja a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségeket. A hivatal a most létrejött megállapodás keretében további MI-alapú módszertani és szakstatisztikai megoldásokat kíván találni, amelyeket a szakmai feladatai elvégzése során alkalmazhat. Ilyen alkalmazási terület például a gépi szövegfeldolgozás, a különböző adatállományok strukturálása vagy a gazdaság és társadalomszerkezeti modellezés – ismertették.
A MILAB-ot koordináló HUN-REN SZTAKI igazgatója, Monostori László a közleményben jelezte: a kutatóintézetnek alapítása óta kiemelkedően fontosak az iparági kapcsolatok, és törekednek arra, hogy a tudományos eredmények hasznosuljanak, ezáltal pozitív gazdasági és társadalmi hatást érjenek el.
Benczúr András, a MILAB szakmai vezetője hozzátette, a mesterséges intelligencia olyan kutatási terület, amely már a kezdeti fázisban is tele van gyakorlati alkalmazási lehetőségekkel. A KSH eleve adatelemzéssel foglalkozik, ezt MI-eszközökkel kiegészítve olyan gyakorlati hasznosítást lehet elérni, amelynek akár nemzetgazdasági hatása is lehet - jegyezte meg, olvasható az MTI közleményében.
Hozzászólások (0)