adozona.hu
Durván romlottak az orosz adókockázati mutatók
//adozona.hu/altalanos/Durvan_romlottak_az_orosz_adokockazati_muta_VY4U6E
Durván romlottak az orosz adókockázati mutatók
Oroszország államadós-kockázati mérőszámai romlottak a legnagyobb mértékben globális összehasonlításban az idei első negyedévben a világ egyik legnagyobb pénzügyi adatszolgáltató cégének szerdán Londonban ismertetett országkockázati összesítése szerint.
A McGraw Hill pénzügyi szolgáltató konglomerátumhoz tartozó S&P Capital IQ globális piaci adatelemző csoport idei első negyedéves listáján Oroszország nem szerepel ugyan a tíz legkockázatosabb államadós külön összeállított sorrendjében, az orosz államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása azonban az év elejétől március 31-éig 30,5 százalékkal, 164,6 bázispontról 214,8 bázispontra emelkedett.
Ez önmagában korántsem tartozik a legrosszabb CDS-árazások közé, az S&P Capital IQ londoni szakelemzői szerint ugyanakkor kirívó az orosz CDS-tranzakciók több mint 30 százalékos negyedéves drágulása.
A világ tíz legkockázatosabb szuverén adósának mezőnyében szerepel ugyanakkor Ukrajna, amely a kelet-európai térség messze a legnagyobb kockázatú államadósa. Az S&P Capital IQ kimutatása alapján Ukrajna CDS-tranzakcióinak középárfolyama március utolsó kereskedési napjának zárásában 902,1 bázispont volt; ebből a ház 45 százalékos távlati halmozott szuverén törlesztésleállási kockázatot számolt ki.
Ráadásul az ukrán kockázati mérőszámok - elsősorban az eszkalálódó belpolitikai válság hatására - azóta még tovább romlottak, szembehaladva a szuverén CDS-árfolyamok egyébként javulást mutató globális folyamatával. Az S&P Capital IQ adatai szerint az ötéves ukrán szuverén dollárkötvényre számolt CDS-középárfolyam 1193 bázispont környékén járt a szerdai londoni kereskedésben.
Ez azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió dollár névértékű ukrán devizakötvényre jelenleg csaknem 1,2 millió dollárért kínálnak törlesztéskockázati biztosítási kontraktusokat a londoni piacon. Az S&P Capital IQ számítási módszere szerint ez azt jelenti, hogy a piac már 54 százalékot meghaladó eséllyel árazza az ukrán államadósság-törlesztés öt éven belüli leállásának rizikóját.
Európában egyetlen más ország államadósságát sem terhelik ezer bázispont feletti csődbiztosítási díjak, és Ukrajna esetében a hitelminősítők is egyre nagyobb kockázatát látják az államcsődnek.
A Moody's Investors Service a minap két hónapon belül másodszor minősítette le Ukrajna addig is mélyen spekulatív - vagyis messze nem befektetési ajánlású - államkötvény-besorolását, az egyre romló ukrán likviditási és adósságdinamikával indokolva a lépést. A Moody's "Caa2"-ről egy fokozattal "Caa3"-ra rontotta Ukrajna szuverénadós-osztályzatát, és az új besoroláson is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A leminősítéshez fűzött elemzésében a cég kiemelte, hogy becslése szerint az ukrán bruttó hazai termék (GDP) az idén 5-10 százalékkal zuhanhat.
Ukrajna "Caa3" államadós-besorolása - amely más hitelminősítők módszertanában "CCC mínusz"-nak felel meg - a legrosszabb államadós-osztályzat egész Európában. A "Caa/CCC" minősítési kategória már rendkívüli törlesztési kockázatokra figyelmezteti a befektetőket az érintett adóssal kapcsolatban.
Ukrajnát mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - a Moody's mellett a Standard & Poor's és a Fitch Ratings is - ebben az adóskockázati sávban tartja nyilván.
Az S&P Capital IQ szerdán bemutatott új rizikólistáján változatlanul Argentína áll az élen, és továbbra is a világ legkockázatosabb tíz államadósa között van az eurógazdaságok közül Ciprus és Görögország.
A legkockázatosabb tízes csoportban szerepel még Venezuela, Pakisztán, Egyiptom, El Salvador, Libanon és Tunézia.
Magyarország - amely két éve kikerült e tízes mezőnyből - most a 19. helyre került, 257,25 bázispontos első negyedév végi CDS-árazással.
Lengyelország ötéves CDS-kontraktusainak árazása a márciusi utolsó zárásban 79,3 bázispont, Csehország törlesztéskockázati tranzakcióinak díja ugyanerre a futamidőre 61,9 bázispont volt.
Az idei első negyedéves lista szerint a világ legbiztonságosabb államadósa törlesztéskockázati szempontból változatlanul Norvégia, utána Svédország, az Egyesült Államok és Németország következik. Rajtuk kívül a legjobb tízes csoportban van még Finnország, Nagy-Britannia, Dánia, Svájc, Hollandia és Ausztria.
Az S&P Capital IQ londoni szakelemzői az új kockázati listához fűzött elemzésükben kiemelik, hogy folytatódott a globális törlesztéskockázati mutatók tavaly kezdődött javulása, az ukrajnai válság ellenére is. Az ukrajnai fejlemények nem rontották sem a nyugat-európai, sem az amerikai CDS-árazásokat, a legnagyobb ipari gazdaságok közül egyedül az orosz CDS-díjak 30 százalékot meghaladó megugrása volt kirívó - áll az elemzésben.
A ház hangsúlyozza, hogy a CDS-árfolyamokra a kelet-európai EU-gazdaságokban sem hatottak az ukrajnai események; a térség CDS-árazásai átlagosan 5 százalékkal csökkentek az idei első negyedévben.
Hozzászólások (0)