hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Drágul a kőolaj a világpiacon a kitermeléscsökkentés hírére

  • MTI

Jelentősen emelkedett a kőolaj világpiaci ára hétfőn, miután Szaúd-Arábia energetikai minisztere közölte, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és partnerei szerint a globális kereslet mérséklődése napi egymillió hordós kitermelés-csökkentést indokol.

Hálid al-Falih egy Abu-Dzabiban tartott konferencián megerősítette, hogy az úgynevezett OPEC+ csoport tagjai – a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének tagállamai és kartellen kívüli szövetségeseik, élükön Oroszországgal – egyetértettek azzal a technikai elemzéssel, miszerint az októberi szinthez képest nagyjából napi egymillió hordóval kell csökkenteni a kínálatot a piac kiegyensúlyozásának érdekében.

Az OPEC+ csoport monitoring bizottsága vasárnap ülésezett Abu-Dzabiban, hogy áttekintse a piaci helyzetet és a jövő évi kilátásokat. A résztvevők egyetértettek abban, hogy jövőre a kínálat meghaladja a keresletet, és a kitermelés kiigazításán alapuló "új stratégiákra" van szükség, de konkrét döntést nem fogadtak el.

Az OPEC-tagállamok szakminiszterei december 6-7-én találkoznak Bécsben szokásos félévenkénti értekezletükön és folytatnak egyeztetést a szövetségeseikkel, és ekkor hozhatják meg a végleges döntést a kitermelés csökkentéséről.

Szaúd-Arábia energetikai minisztere azonban már vasárnap jelezte, hogy decemberben napi félmillió hordóval csökkentik az olajexportot a szezonális okok miatt alacsonyabb kereslet következményeként.

Az utóbbi három hónap során a világ három legnagyobb olajkitermelő országa – Szaúd-Arábia, Oroszország és az Egyesült Államok – együttesen napi 1,05 millió hordóval növelte a földfelszínre hozott energiahordozó mennyiségét.

Októberben azonban nagyjából 20 százalékkal csökkent a kőolaj világpiaci ára, amit a globális kínálat gyors bővülése és a kereslet gyengülésének fenyegetése váltott ki. Különösen olyan nagy fogyasztók kereslete mérséklődhet, mint Kína, India és Indonézia, amely országok nemzeti fizetőeszköze gyengült a dollárhoz képest és csökkent vásárlóereje.

Hétfőn dél körül a legközelebbi határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónként 1,27 százalékos pluszban, 71,07 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) pedig 0,7 százalékos nyereségben, 60,61 dolláron forgott. Eddigi napi maximumán a Brent 71,87 dolláron, 2,4 százalékos pluszban, a WTI pedig 61,27 dolláron, 1,79 százalékos nyereségben állt.

Október 3-án a Brent 86,74 dolláron, a WTI pedig 76,90 dolláron négyéves csúcson is járt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Álláskeresési járadék – ügyvezető

Széles Imre

tb-szakértő

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink