Digitális állampolgárság: tárgyalja a törvénymódosítást a parlament, az államtitkár ígéri, nem készül személyiségprofil

  • adozona.hu

Elkezdte az Országgyűlés a digitális állammal és az okmányok digitalizációjával összefüggő egyes törvények módosításáról szóló javaslat vitáját.

A kormány kiemelt céljai közé tartozik az állam és a társadalom kapcsolatának digitális térbe helyezése – hangsúlyozta a digitális állammal és az okmányok digitalizációjával összefüggő törvényeket módosító javaslat általános vitáját megnyitó felszólalásában Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára. Ennek érdekében született a digitális állampolgárság törvény, amely új korszakot nyitott az állami szolgáltatások digitalizációjában – idézte fel. A törvény megteremtette a digitális állampolgárság program (dáp) alapjait, amely a mobilos ügyintézési formát helyezi előtérbe. A digitalizáció egyik legfontosabb eszköze ugyanis a mobiltelefon, amelyen a magyarok több mint 89 százaléka internetezik – ecsetelte az államtitkár.

A kormány célja, hogy az ügyintézést a lehető legegyszerűbbé, leggyorsabbá és leghatékonyabbá tegye, ennek érdekében a jövőben nem kell az embereknek maguknál hordani okmányaikat – közölte, hozzátéve: a dáp applikációban már most letölthető a személyi igazolvány.

Az alkalmazásban már most elérhetők a személyes adatok, 2025. februártól pedig le is lehet tölteni, majd hitelesítve tovább lehet küldeni számos okmány adattartalmát. Az applikáció népszerűségét mutatja, hogy már csaknem 300 ezren töltötték le, a digitális állampolgárok száma pedig a 100 ezerhez közelít – jegyezte meg Hidvéghi.

Szavai szerint a most tárgyalt törvényjavaslat a digitális állampolgárság törvény és a kapcsolódó ágazati törvények módosításával tovább pontosítja az eddig bevezetett rendelkezéseket, másrészt az uniós szabályozással is harmonizálja azokat.

A lejárt személyi igazolványok cseréje továbbra is díjmentes lesz, a többi okmányt pedig fizikai formában csak kérés esetén állítják majd ki, 14 éven aluliaknak ingyenesen, a nyugdíjasoknak kedvezményesen.

A fizikai okmánykibocsátás mérséklése a környezeti terhelést is csökkenti, a kormány számítása szerint így évi 11,1 tonna műanyag és 1,2 tonna papír felhasználását lehet megspórolni.

Kiss János, a Fidesz rámutatott: a javaslat célja, hogy a magyar állampolgárok ügyintézése a lehető leghatékonyabbá és legegyszerűbbé váljon. A digitális állampolgárság program felhasználóbarát alapokra helyezi a közigazgatást, online alapokra költöztetve az okmányokat és az ügyintézést is.

A digitális állampolgárság program önkéntes alapon működő, a magyarok élethelyzeteihez igazodó digitális szolgáltatás – szögezte le, hozzátéve: a Fidesz-frakció támogatja a javaslatot.

Nacsa Lőrinc (KDNP) támogatandónak nevezte a bürokrácia csökkentését, az állammal történő kapcsolattartás egyszerűsítését. Magyarország jelenleg is élen jár a digitális állampolgárság terén – emlékeztetett, kiemelve az Egészségablak alkalmazást. Végre a szolgáltatások igazodnak az állampolgárokhoz – hangsúlyozta. A képviselő fontosnak tartja kiemelni, hogy a digitális állampolgárság programhoz nem lesz kötelező csatlakozni.

Nem szabad felhígítani az adatvédelmi szabályokat

Gréczy Zsolt a DK képviselője arról beszélt, hogy pártja a javaslat alapvető irányával egyetért, nemcsak környezetvédelmi okokból, hanem azért is, mert a digitális adatkezelés a modernitás megjelenése. Jelezte azonban azt is: nem lehet felhígítani az adatvédelmi szabályokat.

Emlékeztetett, hogy korábban Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője sem tudta eloszlatni az adatvédelmi aggályokat. Vigyázni kell azzal, hogy a mindenkori államhatalom ne tudjon létrehozni minden emberről úgynevezett személyiségprofilt – figyelmeztetett Gréczy.

Nehezményezte azt is, hogy a szolgáltató nemcsak állami szerveknek fog adatokat biztosítani, hanem bankoknak, biztosítóknak, közszolgáltatóknak is. A javaslat az állam digitális szolgáltatásait ellenőrző hivatal felállítását is ígéri, de ennek még nyoma sem látszik. A DK szerint a törvény alapkoncepciója előremutató, de biztonsági aggályok miatt nem támogatja a frakció a javaslatot.

A digitalizáció választható legyen, ne kényszer!

Z. Kárpát Dániel, a Jobbik vezérszónoka amellett érvelt, hogy a digitalizáció legyen választható, ne pedig kényszer. Szerinte a kormányoldal fetisizálja a digitalizációt, "technooptimista révületbe" került, holott több millió olyan ember él Magyarországon, akinek "borsódzik a háta" a kényszerként bevezetett digitális megoldásoktól. Véleménye szerint a papíralapú igazolványok megszüntetésével az állam azt várja el, hogy mindenki rendelkezzen okostelefonnal, illetve internetszolgáltatással.

A képviselő digitális fogyasztóvédelmi stratégia és mesterséges intelligencia stratégia megalkotását sürgette, kiállt a készpénzhasználat mellett, és felhívta a figyelmet a digitalizáció veszélyeire, a személyiségprofil felállításának kockázatára, és az online banki csalások növekedésére is.

A kormány az emberek szabadságának csorbítására készül

Dúró Dóra, a Mi Hazánk vezérszónoka szerint a javaslattal a kormány az emberek szabadságának csorbítására készül, rájuk erőlteti a digitalizációt, miközben hátrány éri azokat, akik meg akarják tartani megszokott igazolványaikat.

Felhívta a figyelmet a digitális rendszerek kockázataira, hangsúlyozva, hogy bizonyos online támadások ellen lehetetlen biztos védelmet nyújtani. Norvégiát hozta példaként, ahol szerinte visszafordultak a teljes digitalizációtól, felismerve annak veszélyeit, és többek között a készpénzhasználat védelme érdekében hoztak törvényeket.

A Mi Hazánk szabadságjogi és az emberek mentális egészségét érintő okokból nem támogatja az előterjesztést.

Az államtitkár ígéri: nem készül személyiségprofil

Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára a vitában elhangzottakra reagálva leszögezte: a digitalizáció nem a kormány döntése miatt következik be, a javaslattal a világban zajló folyamatokra reagálnak. A digitális állampolgárság applikáció célja, hogy az állampolgárok mindennapjait könnyebbé tegyék – hangsúlyozta. Közölte: nem készül személyiségprofil, és semmilyen plusz információhoz nem jut az állam.

Jelezte azt is, hogy az applikáció használata nem lesz kötelező, megmarad a személyes ügyintézés lehetősége a kormányablakokban, és meg lehet tartani az igazolványokat is.

Ugyan nem tartozik a törvényjavaslathoz, de Hidvéghi közölte, nem ellenzik a készpénzhasználatot, viszont fontosnak tartja, hogy ebben az ügyben "nem szabad átesni a ló egyik oldalára sem".

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkavállalói felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Oktatáshoz kapcsolódó szállás munkáltatói megtérítése

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink