hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezeket is tudni kell a csocsó, a biliárd, a darts üzemeltetéséről

  • adozona.hu

Olvasónk pénzbedobós játékok üzemeltetéséről, bizonylatolásáról kérdezett. Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

Olvasónk kérdései részletesen így szóltak: Pénzbedobós játékok, darts, csocsó, biliárdasztal üzemeltetésével kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy a gépek ürítésénél kell-e jegyzőkönyvet felvenni? Kell-e nyugtát vagy valamilyen bizonylatot kiállítani a könyveléshez? Kell-e valamilyen nyilvántartást vezetni? Van-e bejelentési kötelezettségünk az üzemeltetéssel kapcsolatban? A bevételeket be kell-e ütni a pénztárgépbe?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kérdés a kezelő személyzet nélküli automata bizonylatolására vonatkozik.

Az általános forgalmi adóról szóló törvény (a továbbiakban: áfatörvény) 167. §-a szerint mentesül a nyugta kibocsátási kötelezettség alól az adóalany abban az esetben, ha 

c) kezelőszemélyzet nélküli automata berendezés útján teljesíti termék értékesítését, szolgáltatás nyújtását, így a kezelő személyzet nélküli gépeknél nincs nyugtaadási kötelezettség, azonban az áfatörvény 159. §-a és 165. §-a értelmében az adóalany köteles számlát kibocsátani, ha ezt a szolgáltatás igénybe vevője kifejezetten kéri.

A számvitelről szóló törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 165. §-ának (1) bekezdése szerint minden gazdasági műveletről, eseményről, amely az eszközök, illetve az eszközök forrásainak állományát vagy összetételét megváltoztatja, bizonylatot kell kiállítani (készíteni).

Az automatáknál olyan beépített számláló berendezésnek kell működnie, amely az utólagos módosítás lehetőségét kizárva, hitelesen rögzíti az automatába bedobott (az automata által elfogadott) készpénzmennyiséget.

A számláló berendezés adatait időszakosan – illetve, ha jogszabály erről rendelkezik, akkor a jogszabály előírásai szerint – le kell olvasni, és az adatok felhasználásával kell számviteli bizonylatot készíteni mind az értékesítés nettó árbevétele, mind az általános forgalmi adó meghatározásához, számviteli elszámolásához. Egy-egy leolvasási időszak hosszát, a leolvasás gyakoriságát a tevékenység végzésének szokásos jellege alapján kell és lehet meghatározni, amit a számviteli politikában rögzíteni kell.

A pénz bevételezése a számviteli törvény 72. § (2) bekezdésének a) pontja szerint, az értékesítés nettó árbevétele magában foglalja a készpénzben kapott – általános forgalmi adót nem tartalmazó – ellenértékkel egyező árbevételt. Az automatába bedobott készpénz tartalmazza egyrészt az értékesítés nettó árbevételét, másrészt a fizetendő általános forgalmi adó összegét. Tehát az automata adatai alapján készített számviteli bizonylaton az automata által elfogadott ellenértéket meg kell bontani (az áfatörvényben rögzített kulcsok segítségével) értékesítés nettó árbevételére és fizetendő általános forgalmi adóra. A meghatározott összegek számviteli elszámolása már az általános szabályok szerint történik.

A számviteli törvény 166. § (1) bekezdése meghatározása a számviteli bizonylat fogalmát. E szerint, minden olyan a gazdálkodó által kiállított, készített, illetve a gazdálkodóval üzleti vagy egyéb kapcsolatban álló természetes személy vagy más gazdálkodó által kiállított, készített okmány (számla, szerződés, megállapodás, kimutatás, hitelintézeti bizonylat, bankkivonat, jogszabályi rendelkezés, egyéb ilyennek minősíthető irat) – függetlenül annak nyomdai vagy egyéb előállítási módjától –, amelyet a gazdasági esemény számviteli nyilvántartása céljára készítettek, és amely rendelkezik az e törvényben meghatározott általános alaki és tartalmi kellékekkel.

A pénzkezelési szabályzatban rendelkezni kell legalább a következőkről,  a pénzforgalom (készpénzben, illetve
bankszámlán történő) lebonyolításának rendjéről, a pénzkezelés személyi és tárgyi feltételeiről, felelősségi szabályairól, a készpénzben és a bankszámlán tartott pénzeszközök közötti forgalomról, a készpénzállományt érintő pénzmozgások jogcímeiről és eljárási rendjéről, a napi készpénz záró állományának maximális mértékéről, a készpénzállomány ellenőrzésekor követendő eljárásról, az ellenőrzés gyakoriságáról, a pénzszállítás feltételeiről, a pénzkezeléssel kapcsolatos bizonylatok rendjéről és a pénzforgalommal kapcsolatos nyilvántartási szabályokról.

A 2015. január 1-jétől hatályos jogszabályi rendelkezések alapján az élelmiszerértékesítést kezelőszemélyzet nélkül végző automata berendezés üzemeltetője elektronikus úton köteles bejelenteni az adóhatósághoz az erre a célra rendszeresített nyomtatványon (AUTOMATA) az értékesítés megkezdését és az automata berendezés üzemeltetésében bekövetkezett változásokat.  Ezekbe az automatákba kerül beépítésre az automata felügyeleti rendszer az AFE.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink