hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bérszakadék nők és férfiak között

  • MTI

Németországban az egyik legnagyobb a nemek közötti bérkülönbség az Európai Unióban, a nők fizetése csaknem negyedével elmarad a férfiak fizetésétől - közölte a német statisztikai hivatal a pénteki Egyenlő Díjazás Napja (Equal Pay Day) alkalmából.

A nők átlagos bruttó órabére 2013-ban 15,56 euró volt, ami 22 százalékkal kisebb a férfiak 19,84 eurót kitevő átlagos órabérénél. Az ország nyugati részén az országos átlagot meghaladó mértékű, 23 százalékos az eltérés, a volt NDK területén viszont jóval kisebb az egyenlőtlenség, a bérkülönbség csupán 8 százalékos.

Az úgynevezett nemek közötti bérszakadék (Gender Pay Gap) mélysége nem változott lényegesen az utóbbi években, a rendszeres adatfelvétel 2006-os kezdete óta minden évben 22 vagy 23 százalék volt a különbség országos szinten. 

Az eltérés legfőbb oka, hogy a nők jellemzően alacsonyabb bérezésű munkakörökben dolgoznak, és gyakrabban foglalkoztatják őket részmunkaidőben, mint a férfiakat. Ugyanakkor a nők akkor is kevesebbet keresnek, amikor ugyanazt a munkát végzik, mint a férfiak; azonos beosztásban 7 százalékos a fizetéskülönbség a Destatis szerint. 

A kormány egy sor intézkedést tervez a nők hátrányának megszüntetésére. A munkaügyi minisztérium külön törvénycsomagot készít az igazságos bérezésért, egyebek között rögzítik, hogy a munkaadónak kötelező ismét teljes munkaidőben foglalkoztatnia a szülési szabadságról visszatérő nőket, ha ez a kívánságuk.  

Az Egyenlő Díjazás Napja "mozgóünnep", mindig arra a napra teszik, amelyiktől számítva a nők – a férfiakhoz képest – már nem ingyen dolgoznak, hanem pénzt keresnek munkájukkal. Az EU egészét tekintve a bérkülönbség 16,4 százalékos, ami azt jelenti, hogy a nők a férfiak fizetéséhez viszonyítva 59 napig dolgoznak ingyen. Ezért az Európai Bizottság február 28-án tartotta meg az Egyenlő Díjazás Napját, amellyel a női munkavállalók hátrányos helyzetére igyekeznek felhívni a figyelmet.   

A 22 százalékos különbséggel Németország az uniós rangsor alján áll, csak Ausztriában és Észtországban nagyobb - 23, illetve 30 százalékos - a nemek közötti fizetési szakadék. Az élen Szlovénia áll 3 százalékkal, a második helyen Málta és Lengyelország áll 6 százalékkal. Magyarország a lista alsó harmadában foglal helyet, a nemek közötti bérszakadék 20 százalékos a Destatis kimutatása szerint.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Second hand bolt árukészlete adományból

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Tőkeleszállítás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink