hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Befektetési életbiztosítások: ajánlást adott ki az MNB

  • MTI

Ajánlást adott ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a befektetési életbiztosításokhoz kötődő automatikus portfóliókezelési szolgáltatásokról – közölte az MNB.

A szabályozás előzményeként a jegybank tavaly 11 biztosítónál mérte fel a unit-linked eszközalapokhoz kötődő árfolyamfigyelő, illetve automatizált eszközalap-átváltási szolgáltatásokat.

A 2022. január 1-jétől alkalmazandó ajánlás célja, hogy a biztosítók – az ügyfelek tényleges igényeit, biztosítási és pénzügyi ismereteit is mérlegelve – a biztosítások teljes élettartalma alatt a biztosítottak igényeinek megfelelő automatikus portfóliókezelési szolgáltatásokat (apksz) nyújtsanak, ezek teljesítményét folyamatosan monitorozva és vissza is mérve.

A tőkepiacon már ismert eszközökhöz hasonló apksz az ügyfelekkel megkötött szerződés alapján, az ő újabb rendelkezésük nélkül kezdeményez átváltást (illetve átirányítást) az eszközalapok között, meghatározott események bekövetkeztekor. Ilyen lehet például a veszteségkorlátozási (stop-loss), az időzített befektetési (start-buy) vagy a profitrealizálási (take profit) célt szolgáló automatikus szolgáltatás.

A veszteségkorlátozásnál biztonságosabb eszközalapba váltják át az ügyfelek pénzét, illetve – ha erre is szerződést kötöttek – akár továbbiakban jövőbeni rendszeres díjaikat is itt fialtatják tovább (átirányítás) – ismerteti a jegybanki közlemény.

Az MNB elvárja, hogy az apksz-t, amelyeket a magyarországi, mintegy 950 biztosítási eszközalap közül a kiemelt információs dokumentumhoz kötődő kockázati mutatókkal is bíró lakossági csomagtermékekhez, eszközalapokhoz célszerű nyújtani - az ügyfelek megtakarításuk egészére vagy egy részére is igényelhessék. A biztosítóknak évente fel kell ajánlania, hogy a korábbi, az ajánlásnak meg nem felelő apksz-eket átalakítják a módosítani kívánó biztosítottaknak. A szolgáltatáshoz tartozó jellemzőket a biztosítók határozzák meg, de erről (és az ehhez kötődő következményekről) tájékoztatniuk kell az ügyfeleket. Az automatikus átváltás során az elszámolási árfolyam csak a nettó eszközérték megállapítási nap vagy legkésőbb a következő értékelési nap záró árfolyamával egyezhet meg.

A jegybanki ajánlás szerint a biztosítók belső ellenőrzésének rendszeresen meg kell vizsgálnia, hogy az apksz-eket a szerződéses feltételeknek megfelelően alkalmazzák-e. Kiemelten kell figyelniük például arra, hogy a folyamatban lévő tranzakciók ne akadályozzák újabb műveletek elvégzését, és ne torlódjanak fel ügyfélkérések.

Elvárás, hogy a biztosítók honlapjukon nyilvánosan tegyenek közzé minden, a szolgáltatáshoz kapcsolódó dokumentumot, és ezeket az ügyfelekkel megkötendő szerződéseket megelőzően külön is ismertessék meg az érintett biztosítottakkal. Ha pedig egy piaci esemény nyomán az apksz átváltást/átirányítást hajtott végre, a biztosítóknak haladéktalanul részletes tájékoztatást kell adnia érintett ügyfeleinek az azzal kapcsolatos valamennyi lényegi információról.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink