adozona.hu
Infláció, kiskereskedelem, ipari termelés: ezt mutatják a legfrissebb KSH-adatok
//adozona.hu/altalanos/Arnovekedes_ipari_termeles_kiskereskedelem__NTXGWR
Infláció, kiskereskedelem, ipari termelés: ezt mutatják a legfrissebb KSH-adatok
Októberben átlagosan 1 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban. Szeptemberi adatok szerint tovább nőtt a kiskereskedelmi forgalom, miközben visszaesett az iapri termelés – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előző hónaphoz viszonyítva átlagosan 0,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak októberben, az előző év hasonló időszakához képest pedig 1 százalékos az emelkedés. A január-október közötti időszakban még így is mindössze 0,2 százalékos volt az infláció – jelentette a KSH.
A szezonálisan kiigazított éves maginfláció 1,4 százalék volt októberben, ugyanúgy mint egy hónappal ezelőtt.
A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások drágultak a múlt hónapban az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A járműüzemanyagokért 1,6 százalékkal többet kellett fizetni a tavaly októberinél, ezzel megszakadt a két éve tartó árcsökkenés. A dohányáruk egy hónap alatt 0,2 százalékkal, egy év alatt 4 százalékkal drágultak. Az adóemelés hatása még nem kimutatható.
Tavaly októberhez viszonyítva az élelmiszerekért 0,4 százalékkal többet kellett fizetni. Ezen belül a cukor ára drasztikusan, 18,4, a csokoládé és kakaó ára 3,5, az étolajé 3 százalékkal nőtt. Ugyanakkor a sertéshús 9,4, a tojás 4,2, a baromfihús 1,9 százalékkal lett olcsóbb.
Átlag felett, 2 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk, 1,6 százalékkal a szolgáltatások és 1,5 százalékkal az egyéb, azaz a gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek. A ruházkodási cikkek átlagosan 0,5 százalékkal drágultak. A háztartási energia ára nem változott. A tartós fogyasztási cikkekért 0,5 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
Szeptemberben 3,7 százalékkal csökkent az ipari termelés az egy évvel korábbi teljesítményhez viszonyítva, augusztushoz képest 3 százalékos a visszaesés – közölte első becslése alapján a KSH. (Az augusztusi éves adatot a korábban közölt 11,1 százalékról 10,8 százalékra módosította a KSH az adatszolgáltatók jelzéseinek megfelelően.) A termelés volumene az első kilenc hónapban 1,5 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában.
Mikó Ildikó, a KSH szakértője emlékeztetett arra, hogy a bázisidőszak adata eleve magas volt. Az ágazatok többségében csökkenést mértek, elsősorban a járműgyártás, gépipar területén. Az év hátralévő részében nehéz lesz az iparnak a tavalyi, viszonylag magas termelési adatokat felülmúlni – jegyezte meg.
Hozzátette: az idei évben elég hektikus, erősen hullámzó a termelés alakulása. Eddig négy hónapban nőtt az ipari termelés: februárban 6,3, áprilisban 4,8, májusban 9,2, augusztusban pedig 10,8 százalékkal. A többi 5 hónapban csökkent az ágazat kibocsátása.
A KSH november 14-én teszi közzé a 2016. szeptemberi ipari termelés második becslését.
A szeptemberi kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó adatokat is közzétette a statisztikai hivatal, amelyből kiderül, hogy már 39. hónapja – megszakítás nélkül – nő a fogyasztás. A legfrissebb jelentés szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 5,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,9, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 5,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,7 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene.
Az év első kilenc hónapjában a forgalom volumene - naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 4,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, a kiigazítatlan adat 5 százalékos növekedést mutat.
Hozzászólások (0)