adozona.hu
Adózási kihívásokkal is járnak a nemzetközi üzleti utak
//adozona.hu/altalanos/Adozasi_kihivasokkal_is_jarnak_a_nemzetkozi_SQ6SEZ
Adózási kihívásokkal is járnak a nemzetközi üzleti utak
A munkáltatók jellemzően tisztában vannak azzal, hogy munkavállalóik különböző adórendszerek között utaznak, azonban az esetlegesen felmerülő adóadminisztrációs és bérszámfejtési kérdéseket a cégek jelentős része nem vagy csak részben kezeli – derül ki a Deloitte üzleti utazásokat vizsgáló felmérésből. A téma rengeteg vállalkozást érint, a kutatásban megkérdezett társaságok 95 százalékánál vesznek részt a munkavállalók különböző nemzetközi üzleti utazásokon.
A Deloitte a világ több országában, jellemzően HR, pénzügyi, adó és jogi területen dolgozó több száz szakember válaszai alapján mérte fel a munkáltatók általános felkészültségét és azt, hogy milyen lépéseket tesznek a lehetséges kockázatok feltárása és kezelése érdekében.
A kutatás szerint a vizsgálatba bevont vállalatok 26 százalékánál az érintett dolgozók munkaidejük több mint 20 százalékát külföldön töltik. A felmérésből megállapítható, hogy míg a rövid vagy hosszú távú kiküldetésben résztvevő munkavállalókat és utazásaikat a munkáltatók jellemzően rögzítik saját rendszerükben és megfelelő belső folyamatokkal, szabályzatokkal kezelik az esetleges kihívásokat, addig a nemzetközi üzleti utak (tréningek, tárgyalások, pár napos külföldi utak) körülményeit a munkáltatók nem feltétlenül követik.
A felmérés során adott válaszokból kiderült, hogy a munkáltatók 61 százaléka felismeri az üzleti utazások kapcsán felmerülő esetleges személyi jövedelemadó és bérszámfejtési kockázatokat, azonban mintegy 41 százalékuk esetében a kérdés nem kerül előtérbe. A válaszadók 45 százaléka nem is követi a munkavállalók utazásait adó, illetve bérszámfejtési szempontból.
Az ezzel kapcsolatos legnagyobb akadályt a munkáltatók az üzleti utak követésére alkalmas belső rendszerek és folyamatok hiányában látják. Abban az esetben pedig, ha a belső folyamatok, rendszerek alkalmasak az utazások követésére, a megfelelő bérszámfejtés kapcsán a legnagyobb problémát a belső erőforrások szűkössége okozza, ami a válaszadók majdnem 60 százalékánál fejtörést okoz.
A vizsgálat egyik meglepő eredménye, hogy a második legjelentősebb probléma az, hogy a munkavállalók mintegy negyedének fenntartásai vannak azzal kapcsolatban, hogy a jövedelmüket a bázisországuktól eltérő helyen adóztassák. Az érintett országok jogszabályai valamint a nemzetközi egyezmények alapján azonban ez természetesen nem egyéni döntés kérdése – mondta el Kövesdy Zoltán, a Deloitte Magyarország adó- és jogi osztályának menedzsere.
Meglepő az is, hogy a munkáltatók mindössze 9 százaléka kezeli napi szinten az üzleti utazások során felmerülő bérszámfejtési kérdéseket és csupán további 11 százaléknak áll szándékában a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetni a kérdés kezelésére. További figyelemfelkeltő adat, hogy a kérdést kezelő vállalkozások mindössze 18 százaléka elégedett a jelenleg e célra kialakított belső rendszerekkel.
A felmérés adataiból összességében megállapítható, hogy ugyan a munkáltatók nagy része már felismeri a külföldi üzleti utazások kapcsán felmerülő esetleges kockázatokat, azonban a vállalati folyamatoknak még nem képezi szerves részét ennek napi szintű követése, kezelése, illetve a folyamatot elősegítő rendszerek fejlesztése – mutatott rá Baranyi Gábor, a Deloitte Magyarország adó- és jogi osztályának igazgatója.
Hozzászólások (0)