hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A németek többsége megtartaná a készpénzt

  • MTI

Németországban az emberek többsége nem tudja elképzelni a jövőt készpénz nélkül a Bundesbank felmérése szerint.

A Bundesbank fizetési szokásokat vizsgáló felmérése szerint a megkérdezettek 69 százaléka fontosnak tartja, hogy maga is tudjon készpénzt használni. A készpénz fontosságát 72 százalék még nagyon fontosnak vagy meglehetősen fontosnak is minősítette a társadalom egésze számára, és csak mintegy 9 százalék nem tulajdonít neki jelentőséget egyáltalán.

Németországban az emberek nagy többsége a készpénz megtartása mellett van. Néhány hátránya – például az illegális foglalkoztatás, az adócsalás és a rablások – ellenére a Bundesbank is szeretné, ha a bankjegyek még sokáig forgalomban maradnának.

A Bundesbank forgatókönyvei szerint azonban a készpénzes jövő a lakosság többségi véleménye ellenére sem "vehető készpénznek". A készpénzes fizetés jelentősége Németországban rohamosan csökken: míg 2017-ben a fogyasztók a mindennapi fizetések mintegy háromnegyedét még készpénzben teljesítették, addig 2023-ra ez az arány alig a felére csökken.

A Bundesbank rendszeres felmérései szerint a készpénz a magánszféra forgalmában a fizetéseknek már csak a 26 százalékát teszi ki. Utoljára 2023 őszén több mint ötezren vettek részt ilyen felmérésben. A megkérdezettek többsége egyre gyakrabban használ hitel- és betéti kártyát, valamint a mobiltelefonon és az interneten keresztüli modern fizetési módokat.

A készpénz mellett szóló érveket széles körben támogatja a lakosság. A legfontosabbak ezek között, hogy

– a készpénz technikai fennakadások esetén is rendelkezésre áll,

– oktatóeszközként szolgál a gyermekek pénzügyi nevelésében,

– adatvédelem szempontjából anonimitást biztosít,

– a lakosság minden rétege részt tud venni a pénzügyi műveletekben, valamint

– a bankjegyek tárolhatók.

A Bundesbank – az Európai Központi Bankkal együttműködve – szeretné megőrizni a készpénzt az euróövezetben, mert úgy véli, amíg a polgárok használni akarják, addig általánosan elérhetőnek és elfogadottnak kell maradnia.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyszerűsített foglalkoztatás 2026-ban?

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

December havi telefonszámla utáni szja+szocho elhatárolása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 február
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1

Együttműködő partnereink