hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több áfacsalást gyanítanak a tejesek

  • MTI

Még szigorúbb hatósági ellenőrzést szorgalmaz a magyar ágazati szereplők védelme érdekében a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács – erről Hartz Zoltán, a terméktanács ügyvezető igazgatója beszélt hétfőn az M1 aktuális csatorna délelőtti hírfolyamában.

Az ügyvezető igazgató üdvözölte, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a múlt héten gyanúsan olcsó UHT- tejet forgalmazó cégláncolatot derített fel a fővárosban. De kevesellte, hogy az adóellenőrök "csak" 55 millió forint nettó adókülönbözetet tártak fel. (A NAV korábbi közleménye szerint a céghálózat Szlovákiából származó tejet hozott forgalomba, az uniós áfaszabályok kijátszásával.)

A mostani bejelentésnek elrettentő hatása lehet – vélte Hartz Zoltán, de szerinte az 55 millió forintos adóhiány mögött csak 50-100 kamionnyi tej lehet. Ez a mennyiség egy országos kiskereskedelmi lánc egy heti szlovák vagy cseh tej akciós mennyisége – mondta az ügyvezető igazgató.

Hozzátette: az általános forgalmi adó (áfa) elcsalásának gyakorlata ugyanakkor már több éves gyakorlat az ágazatban (a legális szereplők kárára), és milliárd forintban mérhető adóbevétel-kiesés keletkezik a költségvetésben évente emiatt.

Ezért is tesz bejelentéseket a terméktanács folyamatosan az általa tapasztalt visszásságokról a hatóságoknak. A szakmaközi szervezet az előző tíz hónapban kilenc esetben tett bejelentést konkrét nagykereskedők ellen, a háttérszámításokat is mellékelve. Bemutatva például a cseh, a szlovák nyerstej árakat, a csomagolás és a logisztikai költségeket, továbbá az áfatartalmat.

Ennek alapján a terméktanács általában arra a következtetésre jut, hogy áfacsalás történt. Például egy szlovák tejfeldolgozó által előállított 1,5 százalékos (hosszan friss) UHT-tej Szlovákiában 80-89 eurócent (kerekítve 250 forint körüli összeg), Magyarországon viszont ugyanennek a feldolgozónak ugyanezen teje 140-150 forint, úgy, hogy a szlovák nyerstej ára hasonló, mint a magyar, vagy drágább. Ha az árkülönbség dobozonként 20-30 forint, akkor "egykörös", ha pedig 100 forint körüli összeg, akkor "többkörös" áfacsalás feltételezhető, és az ügy mögött cégláncolat áll – közölte Hartz Zoltán.

Az ügyvezető igazgató azt mondta: a fogyasztókkal meg kell értetni, hogy ha a magyar termék egy kicsit drágább is, azt vásárolják, mivel mögötte magyar munkahelyek, emberi sorsok állnak. A hatóságoktól pedig azt kéri a terméktanács, hogy az ellenőrzés folyamatos legyen.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink