hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Téves számlázás uniós beszerzéskor: kell-e önellenőrzést benyújtani?

  • adozona.hu

Magyar kft. Franciaországból szerzett be árut; az üzleti kapcsolat kezdetekor még áfás volt, később viszont kilépett az áfa hatálya alól, de azt nem közölte a partnercéggel. A francia fél továbbra is áfa nélkül, a közösségi adószámot feltüntetve számlázott a magyar cégnek. kell-e önellenőrizni az áfabevallást? – kérdezte olvasónk? Bartha Katalin, InterTax Pro Kft. ögyvezetője, okleveles adószakértő válaszolt.

Egy kft., amely áfaalany, Franciaországból hoz be ruhákat. Közösségi adószáma van, így a francia fél áfamentesen számlázott, a kft. az áfabevallásába befizetendő és a visszaigényelendő oldalra is beállította a forgalmi adót. Később kilépett az áfa hatály alól, alanyi adómentességet választott (az adószáma is 2-es helyett 1-es lett). A francia partnerrel ezt a változást nem közölte, így a francia cég továbbra is áfa nélkül, a közösségi adószámot feltüntetve számlázott a kft.-nek. Mit kell most tenni: önellenőrzéssel az áfát be kell vallani, és be kell fizetni? (Visszaigényelni már nem tudja, mivel alanyi adómentes.) Hogyan kellett volna helyesen eljárnia, amikor alanyi adómentes lett, hogy ez a helyzet ne alakuljon ki? Milyen esetben lehet alkalmazni a 10 ezer eurós áfamentességi értékhatárt?

Mindenekelőtt szükséges előre bocsátani, hogy a kérdésekben szereplő felvetésre csak a tényállás, az ügyletre vonatkozó részletek és a szerződés ismeretében adható körültekintő válasz. A kérdéses ügyletet közösségi beszerzésként kell kezelni. Önellenőrzés csak akkor lehetséges, ha a teljesítés időpontját magában foglaló bevallási időszakban egyéb adóköteles ügylete is volt az alanyi adómentes adózónak és kellett benyújtania áfabevallást. Ha nem volt bevallási kötelezettsége az adott időszakra, akkor a bevallást szükséges mielőbb pótolni, önellenőrzés nem lehetséges. Levonási jogot nem érvényesíthet az ügylettel kapcsolatban.

Amennyiben nem adta volna meg a közösségi adószámát az adózó, akkor francia belföldi áfás ügyletként szerezhette volna be a termékeket, és amennyiben a beszerzései a10 ezer eurós értékhatár alatt voltak, akkor az ügylet kapcsán nem lett volna Magyarországon adókötelezettsége.

A 10 ezer euró áfamentességi határ a következőkre érvényes

20. § (1) A 19. § a) pontjától eltérően nem kell adót fizetni: …

d) olyan termék Közösségen belüli beszerzése esetében – ide nem értve az a)–c) pontokban említett eseteket, valamint a 19. § b) és c) pontjában említett termékek Közösségen belüli beszerzését –, amelynek beszerzője

da) ilyen minőségében mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyként [197. § (1) bekezdése] jár el; vagy

db) olyan adóalany, aki (amely) kizárólag olyan termékértékesítést és szolgáltatásnyújtást teljesít, amelyhez kapcsolódóan adólevonási jog nem illeti meg, ideértve azt is, aki (amely) alanyi adómentességben részesül; vagy

dc) nem adóalany jogi személy.

(2) Az (1) bekezdés d) pontja abban az esetben alkalmazható, ha

a) az adott naptári évben a d) pontban említett termékek Közösségen belüli beszerzése ellenértékének – adó nélkül számított és éves szinten göngyölített – összege nem haladja meg a 10 000 eurónak megfelelő pénzösszeget, és

b) az a) pontban említett feltétel az adott naptári évet megelőző naptári évre is teljesült, feltéve, hogy ilyen beszerzések ténylegesen történtek.

(3) A (2) bekezdés a) pontjában említett felső értékhatárba a Közösség azon tagállamaiban megtérített vagy megtérítendő ellenérték számít, amelyekben a termék a küldeménykénti feladásakor vagy a fuvarozás megkezdésekor volt.

Ezen opció alkalmazása a jogosult adóalany választása nyomén lehetséges.

Ugyanakkor a hozzáadottérték-adó végrehajtási rendelet (282/2011/EU rendelet) 4. cikke értelmében „ha azonban ez az adóalany ezen héa-azonosító számot valamely Közösségen belüli termékbeszerzés tekintetében közli az értékesítővel, akkor úgy kell tekinteni, hogy élt az említett irányelv [2006/112/EK] 3. cikkének (3) bekezdésében meghatározott választási lehetőséggel.

Ez utóbbiból kifolyólag az adóalany a rendelet értelmében élt választási lehetőségével, és nem választotta a 10 ezer euró alatti beszerzésekre nyitva álló opciót, így – szakértőnk szerint – közösségi beszerzései után adókötelezettsége keletkezik Magyarországon.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink