hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tesztautók áfája

  • dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász

Ahogy azt előző cikkünkben rögzítettük, alapvetően azt a személygépkocsit tekinthetjük tesztautónak, amelyet a kereskedő kifejezetten kipróbálás céljára bocsát ügyfelei rendelkezésére. Az alábbiakban azt vizsgáljuk meg, hogy tesztautók esetén a kereskedők miként járhatnak el az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) előírásainak megfelelően.

Alapeset, alapkérdés

A leggyakoribb eset, hogy a kereskedőknél a megvásárolt új gépjárművek továbbértékesítési célú áruként kerülnek be a nyilvántartásba, a beszerzésükhöz kapcsolódóan az előzetesen felszámított áfát visszaigénylik, majd kis idő múlva ezen gépjárművek közül néhány tesztautót forgalomba helyeznek, és ettől kezdve megszűnik a továbbértékesítési cél.

Az említett adóalanyi körnél felvetődő kérdés, hogy az áfa vonatkozásában lehet-e különbséget tenni abban az esetben, ha a beszerzéskor még nem ismert, hogy az adott áru továbbértékesítési célt szolgál-e, vagy a kereskedő időközben hoz egy döntést, melynek alapján a meglévő áruk között szereplő személyautókból tesztautóként néhányat forgalomba helyez. A kérdésre a rövid válasz az, hogy igen, nemcsak lehet, de szükséges is különbséget tenni. Lássuk, hogyan!

Azon személygépjárművek áfa sorsa, amelyeknél már a beszerzéskor ismert, hogy tesztutóként fognak működni

Az áfatörvény 124. § (1) bekezdés d) pontja értelmében nem vonható le a személygépkocsit terhelő előzetesen felszámított adó. Az áfatörvény 125. § (1) bekezdés a) pontja alapján azonban nem vonatkozik az adólevonási jog említett korlátozása az igazoltan továbbértékesítési céllal vásárolt személygépkocsikat terhelő általános forgalmi adóra. Az áfatörvény 259. § 22. pontja határozza meg a továbbértékesítési cél fogalmát. Eszerint továbbértékesítési cél a mástól szerzett termék saját használat vagy egyéb módon történő hasznosítás nélküli értékesítése, amely értékesítéskori használati értékében legfeljebb csak a kereskedelemben szokásos értékváltozás miatt tér el a szerzéskori használati értékétől.

Különös jelentősége van a továbbértékesítési cél fogalmában az értékesítést megelőző hasznosítás megvalósulásának kizárása, ugyanis a hasznosítás hiányát a termék állapotának, értékének is tükröznie kell.

Az adólevonási jog megítélése során azt szükséges tehát megvizsgálni, hogy a beszerzést követően saját használat vagy egyéb módon történő hasznosítás megvalósul-e.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben további szempontokat ismertetünk a továbbértékesítési cél megvalósulásáról, továbbá azokról a szituációkról, amelyeknél a beszerzéskor még nem ismert, hogy tesztautóként használják-e a személygépkocsit!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink