Transzferárazás az áfa rendszerében – 1. rész: a szokásos piaci ár mint adóalap

  • Lunczer Katalin adótanácsadó – dr. Kelemen László adószakértő, jogász

Az adóhatósági ellenőrzések kiemelt célja annak vizsgálata, hogy a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott árak megfelelnek-e a szokásos piaci árnak, az adóalanyok megfelelően állapították-e meg adófizetési kötelezettségüket. A közelmúltban több előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményeztek e témában az Európai Bíróságnál. Cikksorozatunkban a közösségi és hazai szabályozás előírásai mellett az Európai Bíróság ítéleteit, valamint a közelmúltban megjelent főtanácsnoki indítványokat mutatjuk be. Az első részben ismertetjük, hogy az Áfa tv. milyen esetekben írja elő a szokásos piaci ár adóalapként történő alkalmazását, termékimport esetén az import áfa adóalapját képező vámérték kapcsolt felek között alkalmazott transzferár-kiigazítás szerinti módosításának lehetőségét.

Az adóhatósági ellenőrzések során kiemelt cél a cégcsoporton belüli ügyletek, alkalmazott árak, transzferárak ellenőrzése, melyek célja elsősorban annak vizsgálata, hogy a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott árak megfelelnek-e a szokásos piaci árnak, az adóalanyok megfelelően állapították-e meg társaságiadó-, valamint egyéb jövedelemadó-, illetve helyiiparűzésiadó-fizetési kötelezettségüket.

Bár az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) rendelkezései szerint a kapcsolt vállalkozásokkal folytatott ügyleteknél legtöbbször előforduló, adóköteles tevékenységet végző, teljes levonási joggal rendelkező társaságok közötti ügyletek esetében nem merül fel a szokásos piaci ár alkalmazásának kötelezettsége, a transzferárhoz kapcsolódóan számos áfát érintő értelmező kérdés – például a kapcsolt vállalkozások közötti transzferár-korrekciók áfakezeléséhez, helyes bizonylatoláshoz, az Áfa tv. értelmében vett szokásos piaci ár meghatározásához, a cégcsoporton belül számlázott szolgáltatási díjakhoz kapcsolódó adólevonási jog érvényesítéséhez kapcsolódó kérdés – felmerül.

Az Adózóna írásait transzferárazás témakörben ittáfa témakörben itt, társasági adó témakörben itt olvashatja el.

A szokásos piaci ár adóalapként történő alkalmazásának Áfa tv. szerinti feltételei

Az Áfa tv. 65. §-a szerinti főszabály alapján termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében az adó alapja a felek által meghatározott ellenérték. E főszabálytól eltérően az Áfa tv. 67. §-a a héa-irányelv* 80. cikke által adott felhatalmazás szerint az adócsalás vagy adókikerülés megakadályozása érdekében az alábbi feltételek teljesülése esetén előírja, hogy a nem független felek közötti ügyletek esetén az áfát a felek a szerződéses ellenérték helyett a szokásos piaci ár alapján állapítsák meg:

[* a Tanács 2006/112/EK irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről]

67. § (1) Az ellenérték helyett a szokásos piaci ár az adó alapja abban az esetben, ha a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása nem független felek között történik, feltéve, hogy

  • a) az ellenérték aránytalanul magas a termék, szolgáltatás szokásos piaci árához képest, és a termék értékesítőjét, szolgáltatás nyújtóját egyébként az adólevonási jog nem egészben illeti meg;
  • b) az ellenérték aránytalanul alacsony a termék, szolgáltatás szokásos piaci árához képest, és a termék beszerzőjét, szolgáltatás igénybevevőjét az adólevonási jog nem egészben illeti meg;
  • c) az ellenérték aránytalanul alacsony a termék, szolgáltatás szokásos piaci árához képest, és a termék értékesítőjét, szolgáltatás nyújtóját az adólevonási jog nem egészben illeti meg, valamint a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása a 85. § (1) bekezdése, 86. § (1) bekezdése és 87. §-a szerint mentes az adó alól.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a szokásos piaci ár adóalapként történő alkalmazásának Áfa tv. szerinti további feltételeit, továbbá az importált termékekhez kapcsolódó transzferár-kiigazításra vonatkozó szabályokat.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA egyéni vállalkozó és őstermelő

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó – gépkocsi

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink