adozona.hu
Áfacsökkentés: mi jut a vevők asztalára?
//adozona.hu/afa/Pezsgot_bonthatnak_a_husipari_cegek_mi_jut__VGU4RM
Áfacsökkentés: mi jut a vevők asztalára?
A jövő évi adótörvény-módosítási csomag végszavazásával áldását adta az Országgyűlés arra, hogy 2014. január elsejétől 5 százalékra csökkenjen a feldolgozatlan sertéshús általános forgalmi adója (áfa).
Az áfacsökkentés a következő termékkörre terjed ki:
– fajtiszta tenyészsertés,
– háziasított sertés, 50 kilogrammnál kisebb súlyú (a fajtiszta tenyészsertés kivételével)
– élő, háziasított koca, a legalább egyszer elett, legalább 160 kilogramm súlyú (a fajtiszta tenyészsertés kivételével)
– élő, háziasított sertés, legalább 50 kilogramm súlyú (a legalább egyszer ellett, legalább 160 kilogramm súlyú koca, valamint a fajtiszta tenyészsertés kivételével),
– házi sertés egészben vagy félben, frissen vagy hűtve,
– házi sertés egészben vagy félben, fagyasztva.
Nagy kérdés, hogy a feldolgozatlan, illetve félig feldolgozott sertéshús áfacsökkentésének hatásából mennyi jut majd el a végső fogyasztókhoz, vagyis hiszen a módosítás célja sem a feldolgozott termékek bolti árának csökkentése volt. A költségvetési bizottság által kezdeményezett módosító javaslat indokolása szerint az áfa csökkentésére a sertés termékpályán tapasztalható áfacsalások és a számla nélküli értékesítés visszaszorítása érdekében van szükség.
Orbán Viktor miniszterelnök november elején a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elismerte, hogy a sertés áfájának csökkentése nem a szociális intézkedése, hanem a munkahelyvédelmi akcióterv része. A kormány ugyanis a mezőgazdaságban dolgozók munkahelyének megmentését reméli az említett csökkentéstől. „Valamelyest talán az ár is csökkenhet”, de most valójában nem a fogyasztói árakat mérséklő áfacsökkentésről van szó, hanem munkahelymegvédésről – tette egyértelművé, indoklásul pedig kifejtette: nagyon megnőtt – a becsületesen gazdálkodó magyarok rovására – azok versenyelőnye, akik áfát csalnak az élő- és a félsertés előállításánál, vagy a magyarországi sertések helyett importból hozzák be az alapanyagokat.
Hozzászólások (0)