NAV: átmeneti rendelkezések külföldi adóalanyokra határon átnyúló alanyi áfamentességnél

  • adozona.hu

A hatályos szabályok szerint az adóalanyok csak abban a tagállamban járhatnak el alanyi adómentes adóalanyként, ahol gazdasági céllal letelepedtek. Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) értelmében az az adóalany jogosult alanyi adómentességet választani Magyarországon, amely gazdasági céllal belföldön telepedett le, vagy amelynek lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van belföldön – írja honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A kisvállalkozásokra vonatkozó különös általános forgalmi adó (hozzáadottérték-adó) szabályozás (angolul: special scheme for small enterprises – SME) módosítása (a tanács 2020. február 18-i (EU) 2020/285 irányelve) értelmében 2025. január 1-jétől az Európai Unióban székhellyel rendelkező adóalany meghatározott feltételek mellett olyan tagállamban is alanyi adómentességet választhat, ahol nem telepedett le (a továbbiakban: határon átnyúló alanyi adómentesség, angolul: cross-border exemption).

E tekintetben, az alanyi adómentesség új szabályainak alkalmazása szempontjából letelepedés alatt az adóalany székhelyét, ennek hiányában lakóhelyét (a továbbiakban együttesen: székhely) kell érteni. Mindebből az is következik, hogy azon adóalanyok, amelyek harmadik országban rendelkeznek székhellyel, a 2025-től hatályos szabályok alapján nem választhatnak alanyi adómentességet sem Magyarországon, sem más tagállamban.

A fentiek alapján a határon átnyúló alanyi adómentesség alkalmazásához az adóalanynak elég csak a székhelye szerinti tagállamban regisztrálnia (előzetes nyilatkozatot benyújtania). Ez egyben azt is jelenti, hogy azok az alanyi adómentes adóalanyok, akiknek/amelyeknek nincs belföldön székhelyük, csak állandó telephelyük, illetve szokásos tartózkodási helyük, 2025. január 1-jétől csak úgy alkalmazhatnak Magyarországon határon átnyúló alanyi adómentességet (az áfatörvény XIII. fejezet 3. alcíme szerinti határon átnyúló alanyi adómentesség), ha azt a székhelyük szerinti tagállamon keresztül, előzetes nyilatkozat benyújtása útján jelzik.

A határon átnyúló alanyi adómentességet főszabály szerint azon naptól alkalmazhatja az adóalany, amikor a székhely szerinti tagállam az előzetes nyilatkozat alapján a mentesség választásával érintett tagállam tekintetében megállapítja vagy megerősíti az adóalany „EX”-utótaggal ellátott egyedi azonosítószámát.

Mivel az új rendszer 2025. január 1-jével indul, az adóalany a székhelye szerinti tagállamban legkorábban ezen a napon tudja benyújtani az előzetes nyilatkozatot, ezért az ezen időpontot megelőzően Magyarországon alanyi adómentes adóalanyként eljáró, és a határon átnyúló alanyi adómentességet Magyarországon 2025-től alkalmazni kívánó adóalanynál – az előzetes nyilatkozat azonnali benyújtása esetén is az EX-utótag megállapításáig – megszakadna a folyamatosság, valamint a határon átnyúló alanyi adómentesség alkalmazására vonatkozó kérelem elbírálásának időpontja sem ismert, az áfatörvény átmeneti rendelkezéssel (áfatörvény 365. §) biztosítja, hogy azok a külföldi adóalanyok, amelyek már 2024-ben is alanyi adómentességet alkalmaztak Magyarországon, 2025-től pedig a határon átnyúló alanyi adómentesség feltételei szerint lesznek jogosultak az adómentesség választására belföldön és megfelelnek az erre vonatkozó feltételeknek, ezt, ezirányú döntésük alapján, 2025-ben is megszakítás nélkül folytathassák.

Az átmeneti rendelkezés értelmében azoknak, a Közösség más tagállamában székhellyel rendelkező adóalanyoknak, akik, amelyek 2024-ben alanyi adómentes adóalanyként jártak el Magyarországon, és 2025. január 1-jétől belföldön alanyi adómentességet alkalmazhatnak (az áfatörvény XIII. fejezet 2025. január 1-jétől hatályos 3. alcíme szerinti feltételekkel), és élni is kívánnak e választási joggal, szándékukat az SME-NY jelű nyilatkozat benyújtásával 2024. december 31-éig kell bejelenteniük.

Az SME-NY nyomtatvány képe a linkre kattintva elérhető.

Az előzőekben említett adóalanyoknak 2025. január 15-éig adatot is kell szolgáltatniuk a 2024 évi uniós árbevételükről az SME-ADAT jelű nyomtatványon.

A benyújtással kapcsolatos szükséges információkat az SME-NY jelű nyilatkozat, illetve az SME-ADAT jelű nyomtatvány kitöltési útmutatója tartalmazza.

Az átmeneti rendelkezés biztosítja, hogy a fentiek szerint eljáró, az alanyi adómentesség feltételeinek (áfatörvény 195/G §) megfelelő és a nyilatkozatot benyújtó adóalany 2025. január 1-jétől jogosult alanyi adómentes minőségben eljárni addig,

• amíg a székhelye szerinti tagállamban benyújtott előzetes nyilatkozat alapján közlik vele az EX-utótaggal ellátott egyedi azonosítószámot vagy

• azt Magyarország tekintetében megerősítik,

• de legfeljebb 2025. április 30-áig.

Az átmeneti rendelkezés azoknak a Közösség Magyarországon kívüli tagállamában székhellyel rendelkező adóalanyoknak biztosítja ezt a lehetőséget, akik, amelyek megfelelnek az áfatörvény 2025. január 1-jétől hatályos 195/G §-ában foglalt feltételeknek [áfatörvény 365. § (2) bekezdés], melyek az alábbiak:

• az adóalany uniós árbevétele [Áfa tv. 195/G. § (2) bekezdés a) pontja] sem a tárgy naptári évet megelőző évben (azaz a 2024-ben) sem a tárgy naptári évben (azaz a 2025-ben) nem haladhatja meg a 100 000 eurót,

• az adóalany belföldi árbevétele [Áfa tv. 195/G. § (2) bekezdés b) pontja] sem a tárgy naptári évet megelőző évben (azaz a 2024-ben) sem a tárgy naptári évben (azaz a 2025-ben) nem haladhatja meg a 12 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeget.

Fontos, hogy az SME-NY jelű nyilatkozat benyújtásával az adóalany nem a 2025. január 1-jétől biztosított, az áfatörvény XIII. fejezet 3. alcíme szerinti határon átnyúló alanyi adómentességet választja Magyarországon. (Ehhez a székhelye szerinti tagállamban kell benyújtania az előzetes nyilatkozatot, és a határon átnyúló alanyi adómentességet választania Magyarország vonatkozásában.)

Az átmeneti rendelkezés azt biztosítja, hogy amíg az adóalany székhelye szerinti tagállamban benyújtott előzetes nyilatkozat alapján Magyarország vonatkozásában megállapítják az EX-utótaggal ellátott egyedi azonosítószámot, vagy azt Magyarország tekintetében megerősítik, addig a tartalmában az áfatörvény XIII. fejezet 1. alcíme szerinti alanyi adómentességet az adóalany továbbra is (de legfeljebb 2025. április 30-áig) alkalmazhassa belföldön.

A kisvállalkozásokra vonatkozó, határon átnyúló (alanyi) adómentesség 2025. január 1-jétől hatályos új szabályairól hamarosan részletes tájékoztatót tesz közzé a NAV magyar és angol nyelvű honlapján az Adó/Általános forgalmi adó menüpont, illetve Tax/ Guidelines, summaries on taxation menüpont alatt – áll a nav.gov.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kettős állampolgárságú gyermek

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Online munkavégzés Ausztriából

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Tárgyi eszköz aktiválási költsége

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink