hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezek a változások az áfa-törvényben

  • dr. Deloitte

A Deloitte összefoglalta a legfontosabb áfaváltozásokat a magyar jogszabályokban.

Az áfa-törvény egyik fontos új eleme az „új ingatlan” és „építési telek” fogalmakat meghatározó rendelkezések változása, amelyek kapcsán ajánlott a work-out folyamatok során kialakított szempontrendszerek felülvizsgálata. Egyszerűsödött a személygépkocsi-értékesítések adókezelése, az új szabály szerint az értékesítés akkor is adómentes, ha adó áthárítására nem kerül sor, de ha az értékesítést megelőzően a termékhez előzetesen felszámított adó kapcsolódott volna, azt az Áfa-törvény értelmében nem lehetne levonni. Szintén a személygépkocsikat érintő változás, hogy a személygépkocsikhoz kapcsolódó javítási, karbantartási költségek áfája a gazdasági célra történő felhasználás arányától függetlenül elvileg 50%-ban levonható. Nem kizárható ugyanakkor, hogy valamilyen módon adóellenőrzés során mégis csak igazolni kell, hogy a személygépkocsi az adóalany gazdasági tevékenységét is szolgálja.

További újdonság, és az operatív lízingbe adott személygépkocsik esetén konstrukciótól függően lehet előnyös vagy hátrányos a lízingcégek számára, hogy az operatív lízingbe (tartós bérletbe) adott személygépkocsik tekintetében is a lízingbevevő lett a cégautóadó alanya. Ennek megfelelően, ha a lízingbevevő van bejegyezve a hatósági nyilvántartásba, mint a személygépkocsi üzembentartója, operatív lízing esetén is beszámítható a gépjárműadó összege a cégautóadóba.
2013. január 1-től hatályos az adóalanyokat terhelő új adminisztrációs kötelezettség, mely szerint a számla kibocsátásától a megőrzési időszak végéig biztosítani kell a számla eredetének hitelességét, adattartalma sértetlenségét és olvashatóságát. A fenti követelménynek bármely olyan üzleti ellenőrzési eljárással eleget lehet tenni, amely a számla és a termékértékesítés vagy a szolgáltatásnyújtás között megbízható ellenőrzési kapcsolatot biztosít. Egy közelmúltban kiadott adóhatósági tájékoztatóra hivatkozva a szakértő elmondta, hogy az üzleti ellenőrzési eljárás során különösen az alábbi tényezők vizsgálandók: a befogadott számlán feltüntetett mennyiség, minőség, összeg és egyéb tartalmi szempontok, emellett az eljárásnak biztosítania kell, hogy a számlabefogadó ténylegesen csak azokat a számlákat egyenlítse ki, amelyek kiegyenlítésére kötelezett (pl. bankszámlaszám és hasonlók ellenőrzése). Az üzleti ellenőrzési eljárás alatt tehát olyan eljárás értendő, melyet az adóalany a számlának a saját pénzügyi követelésével, illetve kötelezettségével történő összevetése érdekében alkalmaz.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

GDPR, iratanyagok átadása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Számla tartalma

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink