hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elbukja az illetékmentességet és az áfa-visszaigénylést az, aki korábban már kapott csok-ot?

  • adozona.hu

Az otthonteremtési program számos új elemmel bővült 2021-ben, ám ezek egy részének feltétele, hogy csok-ot – családi otthonteremtési kedvezményt – is igénybe vegyen a család. De mi a helyzet akkor, ha valaki korábban már igényelt csok-ot, ő lemarad az új lehetőségekről? A Bankmonitor.hu szakértői ennek jártak utána.

Az otthonteremtési program meglévő elemei – csok támogatás, falusi csok, csok-hitel, babaváró támogatás, gyermekek után járó jelzáloghitel-elengedés – idén több új elemmel is bővült. Az újépítésű lakások áfája például 27 százalékról 5 százalékra csökkent, amennyiben pedig csok-ot igényel a család a vásárláshoz, akkor még ezt is visszaigényelhetik.

Jelentős pénzügyi előnyt jelent a csok-kal vásárlók számára az is, hogy számukra elengedik a visszterhes vagyonátruházási illetéket, ami alapesetben az ingatlan vételárának 4 százaléka szokott lenni. Egy bruttó 50 millió forint értékű lakás megvásárlásakor ez a két kedvezmény önmagában 4,38 millió forint vissza nem térítendő támogatást eredményezne. (Az illetékmentesség 2 millió forintot, az adó-visszatérítés pedig 2,38 millió forintot jelentene.)

Azok is örülhetnek, akik önerőből építkeznek, mert bár rájuk 27 százalékos áfa vonatkozik, 5 millió forintig lehetőségük van visszaigényelni ennek összegét. Itt nem feltétel a csok igénylése, ám a családnak ettől függetlenül teljesítenie kell a csok személyi feltételeit (köztartozás-mentesség, megfelelő tb-jogviszony, az igénylők egyike sem lehet büntetett előéletű).

Mindent elbukik, aki korábban már igényelt csok-ot?

Ha korábban igényelt már valaki csok-ot, akkor ugyanazokra a gyermekekre nem igényelheti ismételten a támogatást. Ha azóta újabb gyermek született – vagy újabb gyermeket vállalna a pár –, akkor azonban ismét jogosultak lesznek a támogatásra. Ezáltal pedig elérhetővé válik számukra az illetékmentesség és 5 százalékos áfa-visszatérítés is.

Plusz gyermekek nélkül is van azonban egy kiskapu. Az elmúlt években ugyanis többször megváltozott az elérhető támogatás összege: 2007-ben például 2 gyermekre újépítésű lakás vásárlásakor még 2,4 millió forint járt, míg most 2,6 millió forintot kapna ugyanez a család. Márpedig a jelenleg felvehető összeg és a korábban kapott támogatás különbségét – vagyis 200 ezer forintot – megkaphatja a család most, ha újépítésű lakást venne, vagy építene. Ez az összeg nem tűnik jelentősnek, azonban a hozzá kapcsolódó illetékmentesség és áfa-visszatérítés már több millió forintos pénzügyi előnyt jelenthet.

Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel a "Pénzügyi és számviteli zárás" című kiadványunkat!
A könyvviteli zárlat minden évben – akár többször – ismétlődő feladat, mégis mindig kihívás elé állítja a szakembereket. Kiadványunk végigveszi a főbb könyvvizsgálói szempontokat és szabályokat, arra pedig külön is kitér, hogy pontosan miként is kell a könyvvizsgálati kötelezettséget megállapítani. Kidolgozott esettanulmányokkal, rengeteg számítási példával nyújt segítséget a könyvviteli zárlat feladatainak sikeres végrehajtásához.

Mikor nem jár újra a csok támogatás?

Ha nincs új lakáscél – vásárlás, építés vagy bővítés –, akkor nem lehet utólagosan kérni a korábban vásárolt, épített lakáshoz kapcsoló adó-visszatérítést és illetékmentességet. Akkor sem jogosult a család ismételten a csok-ra, ha nem született újabb gyermek és az új lakáscélhoz kapcsolódó csok nem haladja meg a korábban felvett összeget. Például 2007-ben újépítésű lakás vásárlásakor 2,4 millió forint csok támogatás járt 2 gyermek után. Ha most használt lakást vásárolna ugyanez a család, akkor 2 gyermekre 1,43 millió csok-ot kaphatnának, ami nem haladja meg a korábban kapott 2,4 millió forintot, emiatt nem lennének jogosultak most a családi otthonteremtési kedvezményre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink