hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adhat-e számlát egyéni vállalkozó vagy egyéni cég a szüneteltetése alatt?

  • adozona.hu
1

Vállalkozás azzal szembesült egy befogadott számla ellenőrzésekor, hogy a kiállító adószáma az EVNY felületén "Szüneteltetett vállalkozói tevékenység" állapotot mutat. Ráadásul az is kiderült, hogy a nevezett vállalkozó ugyan a főtevékenységén kívül még három tevékenységet végez, de azok egyikébe sem tartozik bele az a szolgáltatás, amit a számláján megjelölt, és a megrendelő kifizetett. Befogadható-e a kérdéses számla? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A szolgáltatás végző vállalkozó a megrendelő kérdésre azt mondta, hogy egyéni cégként működik, amely csak az egyik tevékenységét szüneteltette, a másik tevékenysége az őstermelői tevékenység, és arról szabályosan állíthat ki számlát. Az őstermelői tevékenységhez nem egy másik számlát kellett volna kiállítania, melyen szerepel az őstermelői tevékenység keretében végzett szolgáltatás? – kérdezte olvasónk, aki úgy tudta, hogy a nyilvántartásban szereplő őstermelői tevékenységeket a magánszemély egyéni vállalkozóként nem végezheti. Az őstermelői nyilvántartásban nem szereplő tevékenység egyéni vállalkozóként végezhető. Ebben az esetben befogadható-e a kérdéses számla?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Annyi bizonyosan elmondható, hogy egyéni vállalkozó a szünetelése alatt gazdasági tevékenységet nem folytathat. Egyéni cég pedig nem tudja a tevékenységét szüneteltetni.

Ha egyéni vállalkozóként adta a számlát, akkor azon szerepelnie kell az egyéni vállalkozói okmányazonosító számnak. Ha ez a szám nem szerepel a számlán, akkor vélhetően nem egyéni vállalkozóként adott számlát a szolgáltató.

Egyéni vállalkozása mellett nem lehet egyéni cége is egy magánszemélynek, ugyanakkor őstermelői tevékenységet folytathat. Való igaz, a mezőgazdasági őstermelői tevékenység egyéni vállalkozóként nem folytatható.

Áfát csakis formailag és tartalmilag szabályszerű számla birtokában lehet levonni. Ha a számla megfelel a törvényben rögzített formai és tartalmi előírásoknak, és a felek között az ügylet a valóságban megtörtént, amit a számla hitelesen tükröz, akkor a levonási jog nem korlátozható.

A számla jóhiszemű befogadója nem felel azért, ha a számla kiállítója nem tartja be a jogszabályokat, például nem jelent be egy általa amúgy végzett tevékenységet, vagy nem jelenti be a munkavállalóit. Ezek a szabálytalanságok nem érinthetik az áfalevonási jogot.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Gy. T.

Annyival kiegészíteném, ha nem szerepel az EV. szám a számlán, akkor magánszemélyként adta, ebben az esetben, ha kifizető felé teljesített, annak szja adóelőleg levonási kötelezettsége lesz.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kondipark adóvonzata

Nagy Norbert

adószakértő

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink