adozona.hu
A NAV célkeresztjében az adóelkerülő vállalkozások
//adozona.hu/adozas_rendje/A_NAV_celkeresztjeben_az_adoelkerulo_vallal_7C97CG
A NAV célkeresztjében az adóelkerülő vállalkozások
Szigorúan vizsgálja idén a kisvállalkozások tételes adóját (kata) választó adózókat és munkáltatókat, hogy feltárja a bújtatott foglalkoztatást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a közzétett ellenőrzési terv alapján. Az elmúlt évekhez képest újdonság, hogy előtérbe kerül a határon átnyúló adókedvezmény-igénylések vizsgálata is – hívja fel a figyelmet mai közleményében az EY.
Kiemelt figyelmet fordít idén a NAV az adókijátszásra specializálódott társaságok kiszűrésére, az építőiparra és az e-kereskedelmi szektorra. Utóbbi terület a forgalom dinamikus növekedése, valamint a 2021. évi jogszabályváltozások miatt kerül ismét a revizorok célkeresztjébe. Szintén vizsgálja majd a hivatal a katát választó adózókat és munkáltatókat, hogy feltárja a bújtatott foglalkoztatás eseteit.
Az elmúlt évek digitális fejlesztéseinek köszönhetően, mint például az ekáer és az online számlaadat-továbbítás, minden eszköze megvan a NAV-nak, hogy határozottan felléphessen az adóelkerülőkkel szemben, támogatva ezzel a jogkövető adózókat – mutat rá a közleményben dr. Séra Gergely, az EY Adóperek területének associate partnere.
Fókuszba kerül az adóhatóságnál a nemzetközi információcsere keretében beszerzett adatok elemzése. Ezt az indokolja, hogy 2020. július 1-jétől új adatszolgáltatási kötelezettség vonatkozik a határokon átnyúló adótervezési konstrukciókra. A szabályozás célja, hogy a NAV és az Európai Unió tagállamainak adóhatóságai átfogó és releváns információkat kapjanak a tervezett ügyletekről. Valószínű, hogy több kapacitást fog szánni a hivatal azoknak a nemzetközi ügyleteknek az ellenőrzésére, amelyekről a külföldi adóhatóságok adatot szolgáltattak a NAV-nak.
Az egyes országok adóhatóságainak gördülékeny együttműködése az új szabályozással együtt lehetővé teszi, hogy hatékonyan ellenőrizzék a határon átnyúló adótervezéseket. Kiemelten fontossá vált, hogy nagyobb figyelmet fordítsanak a cégek azokra az információkra, amelyeket egy nemzetközi cégcsoport az Unió különböző tagállamaiban átad a NAV-nak. Ebben érdemes akár globális hálózattal rendelkező tanácsadócéggel is együttműködni, az inkonzisztens adatok ugyanis később akár adóellenőrzésekhez is vezethetnek a most kiadott ellenőrzési terv alapján – magyarázza dr. Bajusz Dániel, az EY adóperekre szakosodott jogásza.
Hozzászólások (0)