hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kedvező változások az ekáer szabályaiban

  • adozona.hu
2

Előnyére változott az elektronikus közúti áruforgalmi ellenőrző rendszer (ekáer) szabályozása, a január 1-jén életbe lépett új rendelet jelentősen csökkenti az érintettek adminisztrációs terheit – hívja fel a figyelmet összefoglaló tájékoztatójában a Mazars nemzetközi tanácsadó vállalat. Lényegi változás, hogy már csak a korábban kockázatosként megjelölt termékkörre vonatkozik a bejelentési kötelezettség.

Idén január 1-jétől csak a bejelentésköteles termékek gépjárművel végzett, közúti fuvarozással járó, közösségen belüli beszerzésére, az unió más országába történő értékesítésére, a termékek egyéb célú behozatalára és kivitelére, valamint a belföldi értékesítések közül a nem közvetlenül a végfelhasználó részére történő első, általános forgalmiadó-köteles értékesítését kell bejelenteni az adóhatóságnak.

Lényeges változás ugyanakkor az is, hogy az ekáerbejelentési kötelezettség már nem csak az útdíjköteles, hanem bármely járművel, közúton fuvarozott termékekre kiterjed, ha azok a bejelentésköteles terméklistában szerepelnek – hangsúlyozza a Mazars.

A rendelet fenntartja a biztosítéknyújtási kötelezettség alóli mentesülés eddig hatályos feltételeit, de tartalmaz egy fontos változást: a megbízható adózói státuszú adóalanyokra is kiterjeszti ezt a kedvezményt.

Továbbra sem tartozik az ekáer hatálya alá, tehát nem kell bejelenteni az ugyanazon feladótól ugyanazon címzett részére ugyanazzal a gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó bejelentésköteles termékeket, ha azok együttes bruttó tömege az 500 kilogrammot és azok együttes adó nélküli ellenértéke az 1 millió forintot nem haladja meg – jelezte a Mazars.

Az adózás rendjéről szóló törvény ekáerre vonatkozó szabályai is változtak, módosultak a kapcsolódó szankciók is. Negyven százalékig terjedő mulasztási bírság kiszabásának már csak abban az esetben van helye, ha az adózó nem tett eleget ekáerbejelentési kötelezettségének, vagy hibás mennyiséget, értéket jelentett be. Egyéb hibák esetén legfeljebb 500 ezer forintig, természetes személynél pedig 200 ezer forintig terjedő bírság szabható ki.

Az Európai Bizottság az elmúlt években többször hangot adott aggályainak a magyar ekáerszabályok miatt, valószínűleg ennek is köszönhető a szabályozás hazai újragondolása – véli H. Nagy Dániel, a Mazars adóigazgatója. Megjegyzi: az új rendelet biztosítja az európai uniós jogi követelményeknek való megfelelést.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Olvasó! Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük! Üdvözlettel az Adózóna csapata

Kedves SZakértő!

A cikkel kapcsolatban lenne egy konkrét kérdésem, hogy akkor mik lettek az új bejelentésköteles termékek EKÁER szempontjából, mert hogy ezek nem egyeznek meg a kockázatos termékekkel ugye?
Friss jogszabály van már erre vonatkozóan?
Válaszát előre is köszönöm!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink